Ajutor ! Orhidee in agonie :(

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

VreauSaStiu

Member
E greu s? fii bun samaritean când nu te prea pricepi :( Indr?znesc totusi s? sper c? ajutat? de voi o pot salva :D Nu stiu ce specie este doar c? f?cea flori mari capucino Povestea-i lung? dar priviti intâi pozele, si plângeti de mila ei: Frunzele care nu sunt rupte, sunt p?tate si cu vârfurile uscate: Substratul (p?mânt ordinar de gr?din?) mustea de ap?, iar r?d?cinile sunt maronii si flasce (cred c?-s putrede) .
Am scos-o pe ziare , am indep?rtat in mare frunzele uscate sau putezite si când am scuturat-o putin de p?mant, priviti ce am descoperit (or fi puiuti?) in poza a 4-a, frunzulita cea mic? din stanga, e cumva mobila in raport cu planta, parca ar fi o alta plant?, iar intre cele 2 frunze dep?rtate de degetele mele, e un mic mugur sau o tulpinita verde... În ultima poz?. se vad niste muguri ca niste bobite la r?d?cin? ... Imi pare r?u c? nu am reusit poze mai clare, dar e noapte si m-am gr?bit s? v? cer ajutorul :oops:
:rugaciune: V? rog s?-mi spuneti cum o pot ajuta :?: mai are sanse de supravietuire? :ros_unghii:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Diana, pozele nu sunt nemaipomenite :D dar, din ce am vazut eu, pare sa fie o cambrie sau o miltonie care face si un pui bazal.
Schimba substratul - poti folosi COMPO, special pentru orhidee - dupa mine e cel mai bun- sau alt soi de substrat special pentru orhidee (gasesti la orice magazin mare cu produse pentru gradinarit). Daca ai si perlit, eu zic sa amesteci si niste perlit.
Timp de 2-3 saptamani dupa replantare nu uzi orhideea - eventual pulverizezi doar la suprafata.
Cel mai mare dusman al orhideelor este excesul de apa asa ca uzi doar atunci cand substratul pare complet uscat si ai grija sa nu stagneze apa niciodata in ghiveci.
bafta!
 

VreauSaStiu

Member
Of si ioi ! :(

Am FLORIMO (unguresc) pentru orhidee si din câte pot eu să-mi dau seama, are si ceva perlit prin el si scoartă (seamănă cu cel de la tine).
Dar cu rădăcinile putrede, ce fac? le las pe loc sau le indepărtez? Iar vechiul substrat (pământul), il spăl sau doar il completez?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu si eu celor spuse de Gradinar.Mut-o urgent in scoarta si pentru vreo 10-14 zile nu o uda deloc.Poti sa ii pulverizezi frunzele o data la 2-3 zile.In acest moment daca va fi udate e clar ca radacinile nu isi vor mai reveni deloc.
Asa ca lasa stropitoarea deoparte pentru ca numai asa vei avea sanse sa o mai salvezi.
Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Dupa frunze, pare sa fie zygopetalum. Subscriu celor scrise de colegii mei. Taie tot ce este putrezit si replanteaza orhideea in substrat. Compo este cel mai bun pentru astfel de situatii. Sunt convins ca nu o sa moara pentru ca are la baza si pui. Cu radacinile sta mai rau, in rest planta pare sa fie ok. Succes! :D
 

VreauSaStiu

Member
ASCULTAT SI EXECUTAT ! :)

N-am g?sit Campo, am folosit Florimo (oricum e mai bun decât ce avea) Ceva incredibil ! Printre r?d?cinile putrede, am g?sit oase (imi place s? cred c? erau de pui :p) Cred c? este o orhidee carnivor? :incapatanat:
Din p?cate, puiutul cel mic, s-a desprins de tot, dar nu am renuntat nici la el, c? avea oarece r?d?cini ca niste firicele subtirele si 2 bobite rotunde, albe (muguri?) asa c? l-am plantat separat, poate - poate... :visator:
Asa arat? acum mama, , si puiutul i-am pus si "tarc" s?-l sustin? :D Cu putin noroc (si al ei dar si al meu), poate scap? cu zile - ea, - iar eu m? aleg c-o orhidee (poate chiar dou?) in plus (fie ele si carnivore :p) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar e un Zygopetalum!Sunt sigura ca le va merge bine celor 2 orhidee carnivore :rofl: :rofl: si vei vedea ca dupa ce isi vor fi revenit nu vei regreta ca le-ai salvat!Au niste flori superbe si parfumate!
 

VreauSaStiu

Member
Multumesc de incurajări !

Deci o cheamă Zygopetalum (i-am pus si ecusonul)... iar ce credeam că-i pui, e cam de-un leat cu mine :p bun si-asa :nu-i nimic:
Mai stiu culoarea si că va fi parfumată ... suntem "vechi cunostinte" deja :)
 

CristianG

Well-Known Member
Re: Multumesc de incurajări !

VreauSaStiu a spus:
Deci o cheamă Zygopetalum (i-am pus si ecusonul)... iar ce credeam că-i pui, e cam de-un leat cu mine :p bun si-asa :nu-i nimic:
Mai stiu culoarea si că va fi parfumată ... suntem "vechi cunostinte" deja :)
Ma bucur ca te-ai ocupat de orhidee asa cum se cuvine.Bobitele albe sunt de fapt radacini, care s-au oprit din crestere. Ele devin albe, sidefii...Cu timpul acestea se vor reactiva si vor creste in substrat.Cu rabdare miscam muntii.Succes! :wink:
 

Laura Maria

New Member
orhidee pe moarte

Buna...
Am achizitionat in decembrie o phale de la sellgros... parea foarte frumoas, din pacate, cand am ajuns acasa si am deschis-o, am constatat ca era putrezita la baza. Pana la aceasta data, i-au cazut toate frunzele, in afara de una... :( Tulpina cu flori a rezistat, desi cei mai multi dintre boboci s-au ofilit si au cazut si ei. Radacinile par sa fie in regula... sunt poate putin cam albicioase (in comparatie cu o alta phale pe care o am si careia se pare ca ii merge bine) Intrebarea mea este... mai are sanse sa traisca orhidee mea? Cum as putea sa o ajut?
Va rog mult sa ma ajutati, imi pare foarte rau pentru ea... :cry:
 

Pau Pau

Member
Laura, daca poi sa faci o poza sa vedem si noi starea ei ne-ar fi de mare ajutor. Daca axisul (mijlocul) ii este afectat nu cred ca se mai pot face multe chiar daca radacinile arata binisor. Poti sa o cureti de tot ce este putred, vezi sa nu aiba burete in scoarta si apoi ai grija la udari.
Multa bafta cu ea si sa iti traiasca.
 

refu

Member
Daca au putrezit vf. de crestere(mijlocul frunzelor) ai o sansa ca planta sa dezvolte pui bazali(keiki), taie tija florara pentru ca consuma multe resurse de la planta.

Daca radacinile sunt verzi si sanatoase, poti incerca o mini sera( o punga trasa peste ghiveci cu cateva gauri) pentru a crea umiditate atmosferica in proximitatea plantei).

Ai grija la udari odata la 7-10 zile daca vezi ca substartul sa uscat.

Nu pot garanta ca va functiona, dar nu te costa nimic sa incerci.
 

Laura Maria

New Member
multumesc mult, asa o sa fac :) Sper sa aiba sanse...
Ar fi mai bine sa mut sera improvizata la caldura? La mine in casa sunt vreo 30 de grade, dar florile le tin pe blaconul inchis, la aproximativ 10-15 grade. Pt. flori am vazut ca e mult mai bine asa, dar pt sera?

Multumesc inca o data :)
 

refu

Member
Laura Maria a spus:
multumesc mult, asa o sa fac :) Sper sa aiba sanse...
Ar fi mai bine sa mut sera improvizata la caldura? La mine in casa sunt vreo 30 de grade, dar florile le tin pe blaconul inchis, la aproximativ 10-15 grade. Pt. flori am vazut ca e mult mai bine asa, dar pt sera?

Multumesc inca o data :)
Muto in casa dar daca e asa cald, pune ceva vas cu pietris, bile argila sub ghiveci, sa creasca umiditatea si ai grija sa fie tot timpul apa. Dar sa primeasca si lumina.

In legatura cu metoda, la un amic fara sera planta a reactionat asa, dar sera ar trebui sa ajute, sa nu uitam ca Phale au nevoie de umiditate atmosferiac de peste 60%-70%.

Dar sa nu te grabesti, si daca va functiona va dura cateva luni de zile.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lorena a spus:
Incerc sa pun imagini in week-end cand pot face poza fara blitz. Din pacate nu stiu ce are floricica mea....incep sa se inegreasca florile si chiar cateva frunze in capat. De ieri am vazut ca si jumatate din bulb este maro.....nu stiu ce sa-i fac :(.
Am cumparat un ghiveci nou si pamant pt orhidee dar m-am gandit sa nu o mut cat are flori. Nu sta in curent, in casa sunt cam 19-20 de grade....
danero2004 a spus:
nu are nimic daca o muti , eu am mutat un phale cu flori si nu a zis nimic , din contra a fost mai frumos

probabil ai udat excesiv sau.....nu s-a uscat bine ce a fost udat inainte


alege subtraturi care retin apa mai mult decat 2-3 zile cum e coaja de copac goala dar nu sufoca radacinile
:wink:
 

angela draganoiu

Active Member
Lorena scoate-o din ghiveci si vezi daca nu cumva intre radacini are un somoiog de burete si/sau rumegus caci asta ar putea fi cauza. acel burete verde/albastru sau rumegusul, pus de la producator ca planta sa nu sufere de sete pana la tine acasa, retine apa si nu o cedeaza si se poate ca tu, nestiind, sa o fi udat-o in continuare. iti spune Stan Patitu'
 

anette_b

Member
am si eu o phalenopsis cumparata de 3 luni. pe care nu stiu sa o ingrijesc ! :( . substratul e din cipsuri sau scoarta , asa cum a venit de la magazin. dar parca nu retine deloc apa , pare mereu uscat. multe radacini s-au uscat dar se mai vad cateva verzi. are 2 frunze care sunt in continuare sanatoase , tija florala s-a uscat si am taiat-o. sta la caldura si ceva lumina , in dormitor la geam .
ca sa nu devina o alta verzitura fara flori , va rog sa imi spuneti ce sa ii fac sa infloreasca si cand ar putea sa apara eventualele flori.
e tinuta in casa la temp. constanta de cand am cumparat-o , nu a avut diferente de temp. noapte-zi.
 

angela draganoiu

Active Member
draga Anette Phalenopsis nu e o orhidee pretentioasa insa e una care, in tara de origine, traieste pe scoarta copacilor de aceea "pamantul"ei e format din scoarta de copac. nu stiu ce intelegi tu prin "cipsuri".
nu trebuie decit s-o uzi atunci cand radacinile devin sidefii, si la momentul respectiv ai sa intelegi ce spun, si ca s-o faci sa reinfloreasca va trebui sa-i pui ingrasamant pt orhidee in concentratie de pe ambalaj. pt mai multe informatii uita-te la fisele pt orhideea phalenopsis.
deocamdata, parerea mea, este s-o tii la lumina si caldura nu foarte mare, s-o uzi cand vezi radacinile ca devin sidefii si de flori, nu vreau sa te descurajez, dar va trebui sa mai astepti citeva luni pana se adapteaza la mediul ei. eu le ud scufundandu-le in apa pt 10-15 minute apoi le las la scurs dupa care isi reiau locul lor. mai trebuie spus ca le-am pus in ghivece masca cu pietricele pe fund si pe care le tin aproape tot timpul umede, fara insa ca apa sa ajunga la radacini, pt ca umiditatea atmosferica e foarte imoprtanta pt orhidee in general.
 

anette_b

Member
multumesc !
prin cipsuri vroiam sa spun bucatele de lemn mai maricele. cred ca tot scoarta este.
eu o ud turnand apa mai multa si lasand sa se scurga (deasupra unui vas ) .dupa ce se scurge bine o asez la loc in pervaz. problema e ca radacinile de care spuneam au trecut de faza sidefiu si s-au uscat. dar se mai vad prin ghiveciul transparent si alte radacini verzi. sper sa se refaca. aerul in camera e uscat , nu pot risca umiditate mai mare din cauza posibilei aparitii a mucegaiului pe pereti. ar fi bine sa pulverizez apa pe frunzele orhideelor ?

diferenta de temperatura zi/noapte nu e necesara in cazul lor ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus