Woai, Edithcolea grandis

cornelia

Fondator
Membru staff
Una a murit pur si simplu. Alta a crescut, s-a facut mare si frumoasa, a intrat in repaus .... dupa care n-a mai iesit din repaus, s-a deshidratat si a murit.
 

fixpix

Active Member
mare pacat. oricum... floarea e cool.
eu am o stapelia acuma. doar 1. cred ca e Stapelia gettleffii. e pe pervaz, balcon, neincalzit. sper ca o duce bine acolo... sau e prea frig pentru ea?
deocamdata e ok... ca nu a dat inghetu.
:mrgreen:
 

gino

Member
Edithcolea grandis nu este o Stapeliada oarecare !
In ultimul volum Stapeliads al cunoscutului John Pilbeam, aparut anul acesta, Edithcolea grandis ocupa singura 4 pagini.
Exista doua varietati : Edithcolea grandis v. grandis si Edithcolea grandis v. baylissiana.
Ambele au variatii ale florilor in functie de locatie, dar mai ales cele aflate in cultura la diversi colectionari.
Florile sunt cu adevarat superbe.
Nu stiu cum se comporta in cultura pentru ca nu am asa ceva, dar aceasta situatie nu va mai dura mult, va asigur...
Sunt deja plecat la vanatoare... :D
 

fixpix

Active Member
ASTA DA COINCIDENTA!!!
:rofl: :rofl: :rofl:

FELICITARI!

Acuma sper ca stii ce urmeaza... musai vreau un pui daca ai de unde taia.
Daca nu... NU! Nu ma supar. Ca stiu cum e!

:wink:
 

vigaruviany

Member
Pentru primavara ma pregatesc cu puiuti, din mai multe chiar :) , dar o sa fie puiuti mici, ca si plantele mama sunt tinerele :D
 

fixpix

Active Member
MERSI MULT!
atunci... te rog sa ma treci pe lista.
si daca vezi ceva prin albumele mele, da-mi de stire. poate si eu tre sa pun ceva la prins pentru tine!
:mrgreen:
 

vigaruviany

Member
Cu placere, te-am trecut.
Eu ma limitez doar la Stapeliade, Schlumbergere si Rhypsalidopsis pentru ca nu am spatiu, si asa am 600 de plante, cred, majoritatea intr-o camera, stau la camin :)
 

vigaruviany

Member
O sa fac poze cu amplasarea lor sa arat ca se poate si in spatiu mic sa-ti dezvolti pasiunea "infloritoare" :) .
E drept, dormitorul il am in alta camera, ca stau intr-un miniapartament cu 2 camere si baie, dar in dormitor nu am geam mare, 3m/50 cm, acolo am doar cativa curmali, restul sunt supraetajate intr-o singura camera cu geam de 3m/2m. Am mai pus inca un pervaz pe la jumatatea geamului :rofl: si am numai Stapeliade la geam.
 

vigaruviany

Member
Va multumesc frumos la toti :oops:
Eu doar imi materializez pasiunea, care nu e veche, de prin februarie anul curent, cand aveam doar 3 flori :rofl:
 
Sus