Vitaflora

cornelia

Fondator
Membru staff
bibacj a spus:
Azi am cumparat de la Metro Vitaflora solutie nutritiva pt stimularea infloririi.

6,5-6,5-11,5
Cred ca este Vitaflora 5.

Am folosit-o si eu cu rezultate bune in cazul trandafirilor pitici. Infloreau atat de bine ca nu m-am mai indurat sa-i tund si ajunsesera pana la 70 cm inaltime.
 

roxy

Member
am cumparat si eu dar nu prea l-am folosit. cred ca ar trebui sa il aplic begoniilor :twisted: poate se gandesc si ele sa infloreasca .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Roxana nu-i mai spune Plaman, ma faci sa ma gandesc la doctori si operatii. :| Spune-i begonie, ca asta este.
 

anaelis

Member
azi am luat vitaflora 3. initial vroiam ceva special pt orhidee dar cum nu era mi sa recomandata asta...e buna pt orhidee? cum sa o folosesc?
 

marean

Active Member
Anaelis,la orhidee este un topic special dedicat produselor si concentratiilor specifice orhideelor !
 

lili

Member
Vitaflora 5 din cate stiu , este un fertilizant pentru stimularea infloririi.
Daca te uiti care este NPK -ul (procentual vorbind)a acestei solutii nutritive putem sa te ajutam cu mai multe informatii.
Deocamdata, pot sa iti spun ca nu poate fi folosit la acidofile, citrice, orhidee .
 

mimish

Active Member
Astazi, auzind ca sora mea merge in metro, am rugat-o sa imi ia vitaflora 5. pentru ca nu a gasit, a venit acasa cu o sticla mare de vitaflora 3 (solutie nutritiva pt plante ornamentale). Pot pune si la plantele cu inflorire? Help, please!
 

mimish

Active Member
Vitaflora 3 - solutie nutritiva ptr. plante ornamentale
continut: 10%N, 6%P2O5, 8%K2O.
microelementi: MG 0.01%, FE 0.02%, ZN 0.01%, MN 0.01%, CU 0.01%, B 0.02%, MO 0.0001%
utilizare: pt toate plantele ornamentale interioare
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Este pentru crestere. Se administreaza primavara si/sau plantelor care au nevoie de ceva incurajari ca sa se faca mari. Microelementele le ajuta sa fie sanatoase.
 
Am cumparat Vitaflora 1 cu NPK 6,5-3-5,5 - solutie nutritiva pt plante decorative cu flori (begonia, primule,petunii,violete de Parma,Cyclamen etc).Q1: Credeti ca poate da rezultate si la muscate, garofite chinezesti, gazania, tufanica, panselute, dalia, portulaca, mimulus, buna dimineata ?
Q2: In ce stadiu de crestere al plantei trebuie administrat acest ingrasamant chimic? Atunci cand apar frunzele la rasaduri? Pt ca eu am seminte care au germinat.
 

Roxana

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
In ce stadiu de crestere al plantei trebuie administrat acest ingrasamant chimic? Atunci cand apar frunzele la rasaduri? Pt ca eu am seminte care au germinat.
eu stiam ca ingrasamantul de aplica plantelor destul de marisoare, in nici un caz puilor sau rasadurilor abea iesite din seminte. Si, in plus nu se aplica ingrasamant 6 luni dupa transplantarea florii in alt pamant.
 

iogamac

Member
eu am citit pe eticheta de la ingrasamant pentru plante curgatoare ca se aplica la 2 saptamani dupa transplantare. asa am si facut, iar acum astept rezultatele. sa vedem ce iese.
 

cris_tkp

Member
Intrebare - intrebatoare.....am 5 ghivece recent cumparate...deci le voi muta in alte ghivece la primavara....cand voi putea pune ingrasamantul ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poti sa incepi administrarea de ingrasaminte la 3 saptamani dupa transplantare. Trebuie sa tii cont de tipul plantei, de sezon si de concentratia ingrasamantului.
 
Sus