Viitorul iaz-Sparow

Sparow

Member
Nu prea stiu daca e bine sa facem fiecare un topic nou pe fiecare iaz/personaj....ma rog.Asta e viitorul meu iaz.Acu e doar o groapa cu pietre si 10 pestisori minusculi.Sper sa fac rost de vegetatie si pesti pt el anul asta.O sa fac singur un filtru ultrasimplu:un bidon de 20 litri plin cu burete pus in straturi intre straturi distantiere.Apa va fi pompata de o pompa luata de la o masina de spalat{consum mic pe ora undeva la 100w fata de o pompa normala 500-750w/ora.Ridica apa la 0,5 m si are debit suficient sa susure apa printre pietrele din minicascada.Vreau cand e gata sa fie cat mai natural totul ascuns in pamant si acoperit.BAmbusi,Irisi,etc roata,un mic pontom in stanga sa poti admira nuferii de sus.
Deci asta e doar umbra a ce va fi:

Oare merge la noi zambila de apa?Am vazut pe net dar aveau baietii niste preturi de dadeam pe spate si fara taxe postale si nu livreaza decat in SUA.http://s591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/iazuuu/
 

emundin

Member
Ma bucur ca ai luat initiativa si ai pus niste poze. Cand ai timp si lacul este deja activ sa ne spui si noua cum ai procedat in amenajarea lui ce pesti doresti sa pui si ce acesorii :)

Cu totii suntem curiosi :p
 

Sparow

Member
Am rapit un brotac de la sat si l-am pus in iaz ,nu stiu daca o sa ii placa.Astept sa iau leafa sa pun ceva pesti mai mari ca acu nu vezi nimic ziua e pustiu abia seara ies locatarii sa se hraneasc.Mai sant si mici.Poate ma risc si iau vreo 6 crapi Koy sa miste ceva prin apa.Parca sant peretii tapetati cu depuneri cenusii o fi alge o fi praf adus de vant si trantit la mine, nu stiu.Dar inca nu am nuferii nici pesti vizibili ziua....si nici rabdare sa fac rost de ele :cry:


Ma rog acum arata cam asa ......scuze pozele sant amestecate.http://s591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/iazuuu/
 

Sparow

Member
Am fost in piata degeaba!Fix azi cetateanul e plecat in Ungaria dupa marfa!
Apropo,Koy mananca algele din iaz?Ma gandesc sa ii tin la dieta mancare putina seara poate imi curata iazul de alge.Ar fi prea frumos.
Inca nu sant nuferi de vanzare nici la Praktiker nici la Metro, s-ar putea sa nici nu aduca.

La pompe de iaz care se pricepe?Am vazut la Praktiker ceva pe la 50w 1500l/h parca aveau si ceva filtre pe lateral la absorbtie.Nu imi trebuie debit mare,vreau doar sa se prelinga apa pe pietrele de pe cascada,dupa ce a trecut prin un filtru ,,creat '' de mine.Ma bazez pe vegetatie sa tina algele la respect.Si pe numarul mic de pesti,cu hrana putina.
Pe margini am plantat 2 salcii si am in plan si un ,,Acer rosu''.In plus am si gard inalt pe 2 parti.Poate pun si plante agatatoare pe gard sa fac umbra si mai mare.
 

vatany

Member
re

sati traiasca pestii si sa creasca vegetatia!!! 8) NICE WORKK!!!in afara de nuferi ce vegetatie mai pui in iaz?? 8)
 

Sparow

Member
In afara de nuferi am mai luat din raul Bega Veche niste menta [era crescuta in apa :eek: ] niste stuf,papura,incerc sa conving si niste irisi si cale dar ultimele doua nu sant incantate.Mai am un fel de iarba ornamentala care e incantata sa stea cu radacinile in apa fara pamant.Are dungi alb verde deschis si se inmulteste repede.
Am cumparat in sfarsit CRAPII JAPONEZI din piata .Am pus si o foaie lunga de 10 cm in lighean sa iti dai cu parerea despre cat de,, gigantici'' sant deocamdata.Erau 3 mai mici la 10 ron si 3 mai mari 20 ron.Fantastic de mare diferenta de marime intre ei nu? :rofl:
Plantele le-am luat si leam bibilit de vreo 3 ori sa n aibe paraziti,lipitori samd.Au stat 3 zile in apa curata si iar alese si dupa aia le-am pus in iaz.
A , am gasit cu mare greutate nuferi la expo la unguri.Vin la noi,nu stiu limba nu stiu cum le zice nu au poza sa iti arate ce vand.Era o tavvita plina cu apa murdara si 2 frunzulite.Pana am ajuns la concluzia ca sant totusi nuferi nu au trecut decat 30 min :rofl: :rofl: :rofl: Am luat 4 cu 20 ron bucata.Nu aveau decat roz dublu asa ca....ce sa alegi.

Astia sant ,,Koyotii'' :oops:http://s591.photobucket.com/albums/ss357/SparowHawck/iazuuu/
 

Sparow

Member
Ma dispera animalele astea cu solzi!!
Prima data am luat pesti putini si mici.S-au plimbat 2 zile si dupa aia au disparut de pe radar!Am adus 7 puiuti mici salbaticiceva rude cu rosioarele,s-au plimbat 2 zile se luau si cei vechi dupa ei...ura...Dupa 2 zile iazul pustiu!
Am luat acu 6 coy-oti si 2 zile s-au plimbat si ei si restul populatiei.Acu iar e pustiu.Toti sta la umbra,printre pietre,ghivece,etc.Nu se vede nici unul.Nu au murit ca din cand ii vezi mai ales seara.

CUM II DRESEZ?Nici sa manance nu ies decat 2-3 crasi si aia dupa ce apune soarele.Am vreo sansa cand cresc frunzele de nuferi?
Cred ca le pun o pompa de recilculare in apa adanca unde stau :evil: Sper sa ii deranjes pe pensionarii astia :rofl:
 

Sparow

Member
Are adancime variabila de la 30 la 110 cm.
Pana acu au dat coltul una bucata zebra rosie si un coy-ot!Restul sant zglobii dar cam greu de vazut .Apa e mai putin cristalina plus ca am aruncat niste ramurele de salcie,si acum smecherii au locul ideal.Apa adanca si ramurele de salcie deasupra.LOr le place la nebunie.....eu ce sa zic :cry:
Mai dureaza pana am bani de pompa.....
 

Sparow

Member
Am fost pe rau si am reusit sa iau 2 bucati de rizom de nufar salbatic, dupa toate probabilitatile galben.Unul are vreo 6 frunze si 2 viitoare flori.Sa vedem daca se aclimatizeaza sau da coltul :rofl:
 

Sparow

Member
Cred ca o sa fiu cam dezamagit de florile nuferilor salbatici.Parca vad ca sant din aia cu floare minuscula ,galbena cu 4 petale.
Ca sa vezi!Cum apa e mult mai putin cristalina cum a dat bucuria pe Koy si carasi cometa! Acu se plimba prin iaz si ziua la pranz.Din pacate cam ii chinuie Koy pe carasi....
 

mihai_c

Member
Pai lor le place sa fie apa usor tulbure, ca in lacuri, eu zic ca e suficient sa le dai aer si sa cureti vegetatia moarta. Natura is va face treaba in rest... Aer poti sa le dai cu o pompa de acvariu care are un pret modic...
 

Sparow

Member
Tot mai tulbure apa!Enervanta!Parca e cafea cu lapte nu apa :cry: !
Acum am montat si o pompa si filtru inventat de mine si am bagat sare vreo 7 kg si nici o imbunatatire.
A incercat tipul de la care am cumparat Koy-otii sa imi vanda un filtru dar la 1000 ron :eek: :x :!: .De unde soarele meu atata banet pe un filtru care nu se stie daca face treaba sau nu.
Acu ma duc sa aduc nuferi salbatici pana unplu suprafata apei :x :x !Din auzite se pare ca radacinile de trestie filtreaza apa asa ca asta e pasul 2.Ma duc si aduc vreo 5 snopuri si le spal radacinile si le bag .....in apa!
Cu sarea nu e de exagerat ca pesti sant totusi ..de apa dulce sa nu mai pomenim de nuferi....
 

Sparow

Member
Pasul trei:Cand scade apa in raul Timis aduc scoici si le angajez sa filtreze apa.Sant ecologice nu? :tavalit:
 

Sparow

Member
Da , am doi birmanezi,din care masculul ma supravegheaza de cate ori fac vreo miscare pe afara sa nu fac cumva vreo prostioara.Moare de curiozitate.Si bea apa numai din .....iaz binenteles :rofl:
 
Sus