Vietuitoare in gradina

anasstasia

Active Member
Eu imi doresc tare mult sa am o caprita. Cind se va stabili mama la tara obligatoriu voi avea o caprita :visator: :visator: :visator: Si rate, giste, gaini....toate pentru oua.
 

iris

Active Member
:) Natz eu ma tem de tot ce are coarne de la vaci pana la capre . Imi place sa le privesc dar nu am curaj sa ma apropiu de ele. In schimb mi-s tare dragi pasarile de curte rate, gaste gaini,etc la pauni renunt am avut in urma cu cativa ani :giggle: sunt superbi dar tzipa de nebuni . Am avut si strutzi :giggle: dar am renuntzat la ei sunt prea periculosi si carnea nu e cine stie ce.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doar nu tipa cat e ziua si noaptea de lunga, nu? Chiar asa deranjanti sunt? Ca si eu visez la o familie de pauni :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai am auzit si eu pauni tipand, dar daca nu tipa cat e ziua de lunga nu ma deranjeaza :wink:
 

anasstasia

Active Member
Hai ca facem praf si topicul asta :rofl: :rofl:
Uite ce am gasit:
"Deşi din ce în ce mai mulţi oameni îşi doresc un păun ca pasăre de curte, prezenţa lor poate fi deranjantă, deoarece masculii au un ţipăt isteric, foarte puternic. Pe lângă ei, cocoşii sunt mici copii. Cei care cresc păuni şi vecinii lor trebuie să aibă nervii tari."

http://www.clickpentrufemei.ro/Paunul-o ... _1077.html
 

iris

Active Member
:tavalit: Asa e dar sunt si avantaje e un bun paznic al curtii daca i se pare lui ceva dubios in curte fie si in miezul noptii tipa cat il tin plamanii . Deci nu mai aveti nevoie de caine de paza . Da alarma rapid daca e vreun hot prin curte....ori motan in calduri la serenada.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
pai eu am 2 papagali nimfa care dimineata mai vin sa ma viziteze in pat si se apuca de-mi tipa la ureche asa ca paunul care tipa afara presupun ca n-o sa ma deranjeze mai tare ca ei :tavalit:
 
Paunii scot strigate deranjante mai mult in perioada de imperechere. Un mascul are nevoie de 2 paunite. Le trebuie foarte mult spatiu.
Si bibilicile fac urat.
 

iris

Active Member
:) Parerea mea. Cele mai dragutze pasari de curte sunt ratele mute :) vorba aceea "ciocu' mic ....." sper sa gasesc de vanzare cativa boboci banuiesc ca acum e perioada clocitului.
 

belisima

Well-Known Member
haha,paca vad la stiri un hot a fost gasit lat,a facut infarct de frica paunului :rofl: :evil:

eu am gainuse,2 purcei...1 catel si o pisica...tin minte ca am avut gaste cand eram mica si mama le-a desfiintat tot din cauza de zgomot,faceau un taraboi...cu ratele mute,chiar sunt mute :D a fost una ratacita cateva zile pe la noi,bibilicile sunt tare stricatoare,zboara si daca nimeresc in gradina de legume fac prapad...zgomotul e suportabil...
si eu imi doresc o caprita ,de lapte,eu am crescut cu lapte de capra,asa era pe vremea aia :oops: si in curand bebe face un an si nu vrea lapte praf deloc :roll: dupa ce m-am documentat putin,cred ca este o optiune mai sanatoasa decat laptele la cutie.

aaa si cand eram mica am avut o oita,o chema Mirela :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
iris a spus:
:) Parerea mea. Cele mai dragutze pasari de curte sunt ratele mute :) vorba aceea "ciocu' mic ....." sper sa gasesc de vanzare cativa boboci banuiesc ca acum e perioada clocitului.
:rofl: :rofl: :rofl: sunt si tare frumoase ....
 

anasstasia

Active Member
Dar ratele mute nu sint mute. Scot niste sunete, care mie mi se par foarte neplacute :nu stiu:
Si da, laptele de capra este cel mai sanatos.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mai draga, tu le vrei mute de tot, sa miroasa a Chanel 5, sa faca oua cate doua pe zi si mai ce? :rofl:
 

anasstasia

Active Member
:rofl: :rofl: :rofl:
Pai ori sintem muti, ori nu mai sintem?!?!? :rofl: :rofl: :rofl:
Le prefer pe cele normale, cele "mute" par chinuite rau de tot, tocmai datorita sunetelor pe care ele le scot.
 

iris

Active Member
:) Stai asa mute complet nu sunt mai suspina si ele din cand in cand si pana cresc au voce si inca cum.... vorba aceea "broscutza mica face gura mare" deeeci ne mai raman......melcii :) ...... :giggle:
 
Sus