viermisori albi subtiri la butasi muscate

naylcha

Member
Buna ziua! Am observat o problema in pamantul muscatelor mele zonale din balcon. Am o ladita in care am infipt niste butasi de la muscatele tunse in primavara (mi-a fost mila sa le arunc:D) dar zilele trecute am scos un butas din curiozitate sa vad daca are radacini si in loc de radacini am gasit niste vietati ca niste viermisori lunigi albi spre transparent, cu diametrul mai mic de 1mm, si cam 3-5 mm lungime... stateau lungiti pe butas jos la bazat. Am avut si anul trecut si ladita in cauza a fost in declin fata de restul, stand afara peste iarna am crezut ca au inghetat dar se pare ca nu... stiti ce pot sa fie? ce pot sa le fac sau cum pot sa ii combat? Deocamdata am infipt niste catei de usturoi crestati. Sper sa nu fie si la radacinile muscatelor adulte din aceeasi ladita! Am incercat sa le fac poza dar aparatul nu focalizeaza asa maruntenii..
Multumesc anticipat!
 

naylcha

Member
Schimbarea pamantului va fi ultima optiune( e ladita maaaare cu vreo 5 muscate maaari in ea si sunt mari sanse oricum sa se ascunda un individ si deci sa nu ii spal pe toti). pana atunci mai caut substante, prafuri, solutii, iau un butas cu mostre si ma duc si la fitosanitar. Am citit ca unii au folosit curent (tensiune mica) pt ca sa omoare nazdravanii astia :rofl:
Deocamdata am scos ieri un butas si nu am vazut nici un viermuc, desi inainte erau vreo 6 pe butas.. totusi nu cred sa fi disparut asa repede doar de la usturoi :D
 
Sus