Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
In pamant???In nici un caz.
Mai bine, in vaza cu radacinile si cu ceva bile de argila pe fundul vazelor.
Radacinile nu trebuie sa atinga bilele.Asa o sa aiva umiditate.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce va mai fac frumoasele?
Mie una dintre Vande (cea mai batrana ) imi pregateste niste surprize.
A facut un al doilea keiki si se intrevad 2 tije.Insa fiind intr-un stadiu extrem de incipient nu imi dau seama daca vor fi florale sau vor fi alti keiki.
 

lelia

Well-Known Member
Ce harnicuta e ! abia asteptam floricelele :visator: tare imi doresc si eu o vanda .........
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eh Iulia tu esti o maestra asa ca e normal sa le placa atat de mult.
Cea rosie de la Kati e o superba.
Sa le mearga la toate bine si te mai asteptam cu pozele frumusetilor inflorite.
 

lelia

Well-Known Member
Esti o rasfatata ! asteptam floricelele :visator: cea inflorita are o culoare super ! sa te bucuri de ele ! :D
 

IULIA

Active Member
Lasati,ca si voi.....aveti si le aveti cu orhidicile.
Sarselia, scuze, de unde ai prins tessellata aia imensa care are si pui pe deasupra?
puiul e imens, trebuie desprins, deja inclina planta mama puternic. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc de sfaturi IULIA.Intr-adevar ar cam trebui desprins puiul insa pana acum nu m-am incumetat.
O am din primavara de la un prieten din Germania.Din pacate nu a inflorit inca la mine si deci nici nu stiu cu siguranta daca este sau nu ce a zis el ca a cumparat.
Poate ca in acest weekend ma voi apuca de treaba si voi desprinde puiul.Sa vedem...revin cu detalii.
 

IULIA

Active Member
atentie.
planta se tine in apa cel putin 5-6 ore inainte. numai radacinile.
pina e grea, f grea, plina de apa. apoi o intinzi pe jos si incepi sa despletesti radacinile puiului de ale plantei mama.
ideal ar fi ca puiul sa fie destul de bazal.
atentie ! nu desprinde daca puiul este pe planta sus pozitionat.
asta e parerea mea despre.
am despartit 2, dar ambele erau ascocende. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc muuult pentru sfat.Eu am mai despartit unul la o Vanda insa era bazal si nici radacinile nu erau foarte incalcite.Acesta insa tare cred (trebuie sa ma duc sa verific) ca este undeva pe tulpina mamei pozitionat si deci cred ca nu am sanse sa il desprind.
:( Si vezi nu stiam de treaba cu radacinile inmuiate in apa.Eu pe celalalalt l-am scos iar planta avea radacinile uscate.Insa a fost usor dar totusi cred ca ar fi fost si mai usor daca ma gandeam sa fac cum ai spus.
:idea: :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iulia nici nu stii cat ma bucur ca esti printre noi putin mai mult ca altadata pentru ca mi-au placut mereu sfaturile tare pertinente si in plus si tu ai o experienta vasta cu aceste frumuseti.
Asa ca nici sa nu te mai gandesti sa pleci.
Multumesc tare mult inca o data.
:D
 
Salutari tuturor!
Este primul meu post si incep cu vanda. Oare de ce?
In fine, pentru ca mai aveam un loc liber, m-am gandit sa-mi cumpar si o vanda. Am vrut una mai mica, din cauza spatiului disponibil si pentru ca surpriza sa fie totala, am luat una neinflorita, la jumatate de pret. Adica, in loc de 140 lei a costat 70 lei, de la Bricostore. Astept cuminte sa infloreasca.
Nu stiu de care este, angajatele de acolo nu aveau nimic notat pe eticheta. Probabil este o ascocenda.
 

lelia

Well-Known Member
Dorina ,bine ai venit !
E clar de ce ai inceput cu vanda ,e regina orhideelor :visator:
Sa ai parte de ea si sa fie culoarea pe care o visezi !
 
Iti multumesc tare mult. Cand va inflori, voi vedea.
O supun unui test. Vreau sa o cresc altfel decat spune 80% din teorie. Daca va merge sau nu, o sa va spun si voua.
Acum dormiteaza.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dorina care este metoda pe care vrei sa i-o aplici?
Si mai spuneai ca dormiteaza...In ce fel?
 
Adica sta, nu creste nimic. Unele dintre ele asta fac iarna, asa am citit. Depinde de locul unde sunt tinute, de conditii si temperatura.
Inainte de a o cumpara am citit zeci de site-uri. Cred ca toate articolele de pe net, in limba romana si engleza. Din pacate, majoritatea sunt copy paste. A scris cineva ceva acum 20 de ani si de atunci se transmite aceeasi teorie. Nimeni nu a incercat ceva nou (in cunostinta de cauza), mai ales ca in ultimul timp au aparut multi hibrizi, mai rezistenti (Ascocenda este unul dintre ei).
Pe scurt, vreau sa o cresc in ghiveci, asa cum le tin si pe celelalte. Mizez pe faptul ca am conditii foarte bune de crescut orhidee, ca am rabdare si ca stau dupa ele. Am gasit informatii despre asta pe un site.
Cand am spus ca mai aveam un loc, ma refeream la faptul ca nu le merge bine in orice parte din casa, ci numai pe un balcon. Am incercat in camera si intr-o saptamana mi-au murit cam 10-12 flori de pe o tija de Miltonia.
Daca nu merge, asta e. Macar sunt impacata ca am incercat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus