Va rog un sfat

daisy111

Active Member
Am vorbit cu parintii mei si mi-au spus ca sunt foarte suparati,planteaza rasaduri de rosii mari si intr-o ora coropisnita le mananca radacinile si gasec toate firele culcate.Ce trebuie sa faca sa nu le mai manance?Cu ce sa dea? :(
 

sini

Well-Known Member
Eu presaram in gropita in care puneam rasadul cam vreo 10 boabe de grau tratat.Imi daduse cineva o sticluta cu o solutie cu care tratam o anumita cantitate de grau. Cred ca gasesti grau tratat pe la supermarketurile care comercializeaza produse agricole.Apoi,cand udam presaram si pe vaduri grau tratat.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Grau tratat de culoare roz am pus si eu,acum daca deja le-ai plantat poti sa ingropi grauntele langa,va intra in sol substanta odata cu apa.
 

mymo

Active Member
Borcane ingropate in pamant pana la gura si umplute pe jumatate cu bere,cica le atrage.Eu am incercat,am vreo 5 borcane in gradina dar n-am gasit nimic in ele,desi ca s-au potolit cu taiatul rasadurilor.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu faza cu berea am auzit-o pt. limacsi. Graul acela tratat nu afecteaza si rosiile? Adica nu se absoarbe substanta in planta?
 
impotriva coropisnitelor: Sintogril

metoda cu berea functioneaza cu conditia ca borcanul sa fie de minim 20cm inaltime si sa fie ingropat cum marginea mai adanc cu 3cm fata de nivelul solului.
 

ghia_don

Active Member
Eu, multumesc lui Dumnezeu, nu am coropisnite in gradina, dar mama a trebuit sa inlocuiasca aproape toate rasadurile. I-am cumparat Sintogril si a pus citeva bobite in groapa, in jurul radacinii fiecarui rasad. A doua zi a gasit puzderie de coropisnite moarte, sau aproape moarte, pe pamint printre rasaduri. De atunci nu a mai inlocuit nici un fir...
 

celeste

Member
O metoda cu rezultate foarte bune este invelirea tulpinii fiecarei plantute, la plantare, cu o fasie de plastic (gros ca cel folosit la solarii), de 5 - 10 cm, incepand de deasupra radacinii, in asa fel incat plasticul sa acopere tulpina aflata in pamant si inca 2 - 3 cm deasupra solului. Mama foloseste aceasta metoda de ani de zile si nu avut nici o problema niciodata, desi coropisnite exista.
 
Sus