Urgent Trandafiri

mg

Member
Acum am realizat cit am lipsit de pe forum ...
Un nou servici , program rupere , e ok dar lipsa timpului a dus la neglijarea gradinii.
Nemultumiri : aproape toti trandafirii , si asta cred ca am mai spus , s-au terminat ! Modificati genetic , unica folosinta ... toti au ajuns la stadiul de leguma . Nu fac lastari noi , nu se dezvolta , ceva flori lesinate si cam atit .
Din ce-am vazut prin alte locuri , trebuie niste trandafiri soiuri vechi , Cred .
Asa ca prima interventie dupa atita timp , CAUT TRANDAFIRI , SOIURI VECHI .
Cine are de vinzare , acum este momentul . Daca este prin jurul Bucurestiului , o rezolvam rapid , fac si o plimbare ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Teoretic n-ar fi trebuit sa ajunga in stadiu de leguma (nu prea inteleg cum vine asta...). Parerea mea e ca se pot reintineriri - faci taieri scurte primavara asta, acum de fapt si apoi ii fertilizezi frumos cat sa ai rezultate in vara. M-am uitat pe imaginile din gradina ta, ai urcatori frumosi, cred ca un Paul's Scarlet (cel rosu) si un American Pillar am identificat eu (ultimul chiar e trandafir vechi deci n-ar trebui sa ai probleme cu el).
Posibil ca theahibrizii sa-ti faca probleme - taie de jos, de la 30 cm si aeriseste frumos tufele - taie toate ramurile care cresc in interior, lasa muguri care se dezvoltata in exterior si nu cred ca nu e nimic de recuperat. Trandafirii rezista fara probleme daca nu sunt taiati un sezon, doua... nu sunt asa sensibili, nu prea vad cum sa ajunga leguma :)

Trandafiri vechi acum cred ca gasesti la Maria - www.clematite.ro si cred ca ar trebui sa te cam grabesti, plantarile de primavara sunt mai problematice. Acum depinde si ce intelegi tu prin trandafiri vechi - pentru mine sunt burbonii, alba, galica, damask...sper ca ne referim la acelasi lucru :).
 
Sus