Un fel de rame in pamantul din ghivece

isabella

Active Member
De ceva timp , doua dieffenbachia dadeau semne de boala iar uneia dintre ele i s-a rupt tulpina exact la iesirea din pamant. Astazi le-am mutat in camera de vara si am avut o supriza foarte neplacuta , din ghiveci ieseau niste rame , dar mai subtiri si mult mai rapide , probabil nu le-a placut mutarea , le-am deranjat :x Pamantul pus la flori a fost cumparat din Metro, marca Terradena . Le-am cumparat alt pamant si le-am schimbat. Am spalat bine radacina si ghivecele, credeti ca e suficient ? Sa nu fi ramas vreun ou sau mai stiu eu prin ce se inmultesc nenorocitele astea :x Mi-a venit sa plang , ador dieffenbachiile :cry:
 

thea

Member
Eu am descoperit in ghiveciul cu begoniile mele dragi o multime de viermisori mici(3-4 mm)translucizi care ieseau din pamantul de flori olandez pe care il folosesc.
Ma gandesc daca nu din cauza lor cei 3 tuberculi care mai trebuiau sa incolteasca nu au patit ceva.
Pana imi dati o solutie, :cry: ,eu le pescuiesc cu o scobitoare.
 

karmenutza

Member
isabella a spus:
De ceva timp , doua dieffenbachia dadeau semne de boala iar uneia dintre ele i s-a rupt tulpina exact la iesirea din pamant. Astazi le-am mutat in camera de vara si am avut o supriza foarte neplacuta , din ghiveci ieseau niste rame , dar mai subtiri si mult mai rapide , probabil nu le-a placut mutarea , le-am deranjat :x Pamantul pus la flori a fost cumparat din Metro, marca Terradena . Le-am cumparat alt pamant si le-am schimbat. Am spalat bine radacina si ghivecele, credeti ca e suficient ? Sa nu fi ramas vreun ou sau mai stiu eu prin ce se inmultesc nenorocitele astea :x Mi-a venit sa plang , ador dieffenbachiile :cry:
Exact ca diffenbachia ta a avut si soacra mea rame in pamant. Si vierme din ala care sta nemiscat, maroniu ca si tulpina pe hibi. Ii mancase aproape toate frunzele. La fel l-am scos din ghiveci, l-am spalat bine la radacini, in cada, cu dusul. Am spalat si ghiveciul si am schimbat pamantul. L-am lasat pe hibi cateva ore sa se zvinte radacinile, l-am tuns si l-am plantat din nou. Asta era prin februarie. Acum are frunze noi si boboci. Isi va reveni si diffe, sigur.
Thea, viermisori mici si translucizi am avut la azalee cand o tineam in casa, la caldura. I-am facut o baie buna, cu dusul pe frunze si i-am scufundat ghiveciul intr-o oala cu apa. Dupa asta nu am mai vazut lighioanele, au disparut. Nu zic ca e o metoda buna dar eu nu aveam nici un fel de solutie la indemana si atat am putut face atunci, pe moment. Dar a dat roade.
 

sonia_i

Active Member
:eek: :eek: :eek:
ce credeti??? cand am pus apa la washingtonia, o rama se plimba ca pe bulevard in ghiveci :x . scot planta, schimb pamantul, mai gasesc in jur de 30, :eek: :x nu i-am facut dus si o pun la loc in pamant.:bolnav:
am alergat la vecinul de la care o cumparasem in primavara, m-am certat cu el de nu s-a vazut om cu persoana si mi-a spus ca ramele au fost puse intentionat in ghiveci pentru a aerisi pamantul prin tunelele care le fac acestea si ca in nici un caz nu mananca planta, ci doar uscaciunile. Ce ma fac? Planta nu arata rau, ba mai mult, scotea o frunza cam la fiecare luna.
 

Fleur

Active Member
Si eu zic tot la fel ca vecinul, ca nu fac rau plantelor. Eu am gasit una mare in ghivecelul unei violete cand i-am schimbat pamantul dar planta n-avea nicio suferinta. Daca rama ar fi mancat radacinile n-ar fi mai ramas mare lucru la cat de mic era ghiveciul violetei.
 

sonia_i

Active Member
asa este, Fleur. :(
la mine planta arata foarte bine, la fel si radacinile erau neatinse, dar se vedeau tunelele pe care ramele le facusera. tu ai aruncat rama din ghiveci sau ai lasat-o acolo?
:|
 

sonia_i

Active Member
isabella a spus:
Nu va incredeti prea mult in rame, au evoluat , :rofl: mie mi-au mancat radacinile la o planta :cry:
se spune ca nu le mananca. vecinul a spus ca cumpara rame de la magazinul pentru pescari special pentru a le pune la flori. si are flori, nu minciuna :D
 

isabella

Active Member
Ramele ''mele'' erau mult mai rapide si putin mai scurte ca cele normale , de asta ziceam ca au evoluat si va garantez ca mi-au mancat biata plantuta . Despre cele normale nu comentez pentru ca nu am avut :rofl:
 

sonia_i

Active Member
:rofl: O planta a mea s-a uscat toata...i s-au ars toate frunzele ... probabil este vreo rama evoluata pe la radacina. Astazi sunt pe dansa, sa vad ce vizitatori are.
O zi buna!
 
Sus