Un ajutor mic daca va rog frumos pentru gradinutza mea.

PUP_ME

New Member
astept sa-mi ziceti daca e sau nu e zambiluta, eu zic ca e zambila, sunt prea putine floricelele pe care le cunsoc dar zambilele imi sunt tare dragi si in acel loc chiar nu am pus altceva ,au fost in jurul lor niste panselute atat,doar zambila poate fi,serios:(
 

Roxana Peled

Active Member
Uimitor!
Cat de dezorientata poate fi o zambila ca sa-i dea frunze in august?
De inflorit nu stiu ce sa zic, vezi cumva acolo in mijlocul manunchiului de frunze vreun semn de floare? La dimensiunea asta a frunzei ar trebui sa se cam vada daca are intentii de a inflori sau nu.
Eu cred ca are sanse sa treaca peste iarna chiar si asa. Cand o sa vada ca se raceste vremea si se scurteaza zilele o sa dea pe "repede inainte" si s-ar putea sa apuce sa se retraga in pamant.
Daca infloreste te rog posteaza poze! :D
Vrem si noi sa vedem zambile in gradina in septembrie :rofl:
 

PUP_ME

New Member
Roxana Peled a spus:
Uimitor!
Cat de dezorientata poate fi o zambila ca sa-i dea frunze in august?
De inflorit nu stiu ce sa zic, vezi cumva acolo in mijlocul manunchiului de frunze vreun semn de floare? La dimensiunea asta a frunzei ar trebui sa se cam vada daca are intentii de a inflori sau nu.
Eu cred ca are sanse sa treaca peste iarna chiar si asa. Cand o sa vada ca se raceste vremea si se scurteaza zilele o sa dea pe "repede inainte" si s-ar putea sa apuce sa se retraga in pamant.
Daca infloreste te rog posteaza poze! :D
Vrem si noi sa vedem zambile in gradina in septembrie :rofl:
se vede ceva micut, biata de ea , stiam ca nu are ce sa fie altceva ca nu am pus altceva acolo doar cateva panselute in jurul ei si inca ceva floricele la care nu le stiu numele , of of e vina mea ca am chinuit-o asa ca eu am pus-o cand nu trebuie,oricum tare m-as bucura daca ar si inflorii,ar fii ceva frumos , daca va inflorii pun poze,clar.

Ce ma bucur ca e zambila si ca nu vorbesc asa aiurea.:* multumesc pt raspunsuri
 

andreutza

New Member
Buna. In urma cu 3 saptamani am plantat in gradina din fata blocului narcise, zambile si lalele. Am respectat instructiuniile de pe ambalaj insa din cauza temperaturilor ridicate narcisele au rasarit deja :cry: . Acum nu stiu ce sa fac: - sa le las acolo dar cum vine frigul oare nu o sa inghete si astfel sa moara si bulbii? - sa le scot, sa le pun in ghiveci si sa sper ca pana la primavara isi vor incheia ciclul si o sa pot sa le plantez din nou?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Ms
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Poti sa le lasi in gradina, chiar daca vor mai creste, nu vor avea de suferit din cauza frigului. Curand vor intra in ritm normal.
 
Sus