Un ajutor mic daca va rog frumos pentru gradinutza mea.

PUP_ME

New Member
Buna, daca va rog tare frumos sa ma ajutati si pe mine, nu sunt priceputa in ale gradinii si am cautat informatii pe internet dar prea putine am gasit despre ce mar interesa pe mine, anul acesta am fost primul an cand am pus si eu o mica gradinuta, mi-am facut gradinuta fff frumoasa am facut o floare mare si in fiecare petala am pus floricele ,in primavara am pus narcise,ghiocei,zambile,lalele,panselute si inca o floricica la care nu ii stiu numele dupa care am pus alte floricele.Problema mea ii canu stiu ce sa fac cu ele la toamna trebuie sa le scot din pamant sa le musuroiesc cred ca am folosit termenul corect sau cum sa le iau samanta ca anul viitor sa nu fiu nevoita sa investesc asa de mult pt a avea din nou o gradinuta frumoasa.Cu floricelele de primavara stiu ca raman in pamanat narcisele ,lalelel trebuie puse toamna,etc,dar eu nu stiu ce sa fac cu rmatoarele:
1. GLADIOLELE,trebuie sa le scot din pamanat si sa le pun primavara sau le las in pamant si se descurca ele.
2. VERBINELE,am asa frumoase verbine colorate si multe, tanti de la piata imi spunea ca raman in pamant si apar din nou dar din ce am cautat pe net nu prea cred, le scot afara pot salva semintele cumva sa am si la anul?
3. SALVIA
4. DALI, vai sunt floricelele care imi sunt tare dragi
5. BUZDUCI sau CRAITE ,nu stiu exact care cum le spune,sunt floricelele galbene si posrtocali.
6. PANSELUTELE
Mai am cateva dar la acele flori stiu cum sa procedez ,aceastea in schimb nu stiu ,si am luat cam multe, am investit si timp si banuti si vreau sa stiu daca mai pot recupera ceva sa am floricele si la anu sau trebuie sa cumpar din nou.
Multumesc anticipat.
 

sicora fabian

Active Member
Bulbii de narcise si lalele raman in pamant. Ii scoti doar daca s-au inmultit excesiv si vrei sa-i raresti.
Tuberobulbii de gladiole trebuie scosi toamna, inainte sau imediat dupa primele brume, altfel ingheata.
Verbena: daca au fost produse din samanta cumparata, nu prea ai sanse sa strangi seminte de la ele, ar trebui semanate primavara devreme in spatii protejate - este mai greu de obtinut rasad.
Dahlia, daca este anuala, o poti obtine usor din samanta, semanata in aprilie direct afara. Daca sunt gherghine, trebuie sa scoti radacinile tuberizate toamna.
Craitele le poti semana direct la locul definitiv, tot prin aprilie.
La pansele trebuia ca pana acum sa fi adunat samanta si sa o fi semanat afara, pe strat, la umbra - sunt bienale.
Bine ai venit printre noi! :D
 

PUP_ME

New Member
ok am priceput cu semanatul cand trebuie pus,dar vreau sa stiu cum fac rost de seminte de la floricelel mele, nu stiu din ce a iesit verbina,toate floricelele le-am cumparat de la piata in ghivece si eu le-am pus in gradinutza :( , bun gladiolele le scot in toamna afara dar la restul cum iau semintele? si le las asa in pamant nu trebuie scoase afara ?la dali cum imi dau seama de care sunt ?:(
 

PUP_ME

New Member
panselute ca sa am anul viitor ar trebui sa merg acum sa imi cumpar seminte si sa le pun sau cumpar seminte si le pun in primavara?
 

PUP_ME

New Member
vai am uitat de irisi,inca sunt in pamant,desi i-am taiat acu 3 saptamani irisii,scot si irisii la toamna?
 

fixpix

Active Member
Din cate stiu eu daliile din samanta sunt mai pitice.
Cele cu "cartofi" sunt mult mai mari si inalte. Si din cate stiu eu nu prea fac seminte.

Dar oricum iti dai seama la toamna... oricum trebuie scoase ca se usuca planta. SI atunci vezi daca radacinile au tuberculi ca niste cartofi alungiti.
Iar din cate stiu, grupul unit de radacini+cartofi nu se separa... eu ii lasam intotdeauna impreuna.
Da poate nu zic io chiar bine.
Acum nu am dalii ca ma stresau cu paruitu si legatu...cresteau foarte inalte si destul de firave.
 

PUP_ME

New Member
hihihi am lasat in gradinutza 3 zambilute iar acum au cate 4 frunze afara ,nu tsiu daca e bine sau nu.
 

sicora fabian

Active Member
Verbenele nu cred ca-ti vor face seminte. La craite, cand se usuca cupa care tine florile, scoti semintele. Daca ai cumparat daliile ca rasad, inseamna ca-s anuale: le iei semintele dupa ce se usuca bine florile.
Panselutele trebuiau deja semanate, insa mai poti cumpara seminte si sa le semeni undeva la umbra, dar cat mai repede!
 

PUP_ME

New Member
fixpix a spus:
Din cate stiu eu daliile din samanta sunt mai pitice.
Cele cu "cartofi" sunt mult mai mari si inalte. Si din cate stiu eu nu prea fac seminte.

Dar oricum iti dai seama la toamna... oricum trebuie scoase ca se usuca planta. SI atunci vezi daca radacinile au tuberculi ca niste cartofi alungiti.
Iar din cate stiu, grupul unit de radacini+cartofi nu se separa... eu ii lasam intotdeauna impreuna.
Da poate nu zic io chiar bine.
Acum nu am dalii ca ma stresau cu paruitu si legatu...cresteau foarte inalte si destul de firave.
Nu sunt foarte inalte ,sunt ca si buzdugii(craite) cam de 30 cm nu depasesc nici inaltimea verbinelor,sunt tare frumusele.le-am cumparat din piata erau doar un firicel iar acum sunt tufe frumoase pline de floricele care nu tin doar cateva zile cate una
 

fixpix

Active Member
La panselute nu ma bag ca nu imi plac deci nu am.
Irisii... daca nu trebuie divizati (adica tufe foarte mari, si cu frunze doar pe exterior, adica mijloc gol) - si probabil nu, din moment ce esti novice intr-ale gradinaritului, ii poti lasa 2-3 ani fara sa umbli la ei.
Umbli doar cand vrei sa improspatezi grupu - adica scoti tot, tai bucatile care nu au frunze si replantezi ce e mai nou chiar daca mai mic. Bucatile mari dupa ce infloresc dau pui pe langa si si-au cam incheiat activitatea!
Si asa mai la suprafata...sa se vada din rizom (radacina).
Daca ii plantezi complet sub pamant s-ar putea sa iti putrezeasca. Ciudat, dar asa e.
Frigu nu-i deranjeaza.
 

fixpix

Active Member
PUP_ME a spus:
fixpix a spus:
Nu sunt foarte inalte ,sunt ca si buzdugii(craite) cam de 30 cm nu depasesc nici inaltimea verbinelor,sunt tare frumusele.le-am cumparat din piata erau doar un firicel iar acum sunt tufe frumoase pline de floricele care nu tin doar cateva zile cate una
Atunci probabil sunt din seminte. Si ar trebui sa faca seminte !
 

PUP_ME

New Member
nu umblu la irisi ca abia anul acesta i-am pus ,deci nu sunt multi am plantat 20 de bulbi ,nu umblu 2 ani la ei
 

PUP_ME

New Member
la craite care sunt semintele,dupa ce se ofiliseste floricica ,raman asa ca niste firicele mai lungi ?acelea sunt,scuze ca intreb dar chiar nu stiu ,singurele flori la care ma pricep sunt orhideele
 

sicora fabian

Active Member
Al doilea an nu mi-au mai rasarit decat vreo 10%, iar al treilea - deloc!
Da, semintele de craite sunt lungi si negre. :D
 

fisulix

Member
Nu exista dalii anuale. Chiar si cele obtinute din samanta pana toamna tarziu fac radacini tuberizate care pot fi pastrate peste iarna, plantate primavara mai devreme si obtii flori mai repede decat daca ai semana.
Cat despre semintele de craite astepti pana se usuca floarea bine, o culegi toata, o sfarami (atunci o sa cada semintele) si pastrezi in hartie la loc uscat.
 

sicora fabian

Active Member
fisulix a spus:
Chiar si cele obtinute din samanta pana toamna tarziu fac radacini tuberizate care pot fi pastrate peste iarna, plantate primavara mai devreme si obtii flori mai repede decat daca ai semana.
Da, dar este o tehnologie greoaie, necesita spatiu, pe cand din samanta este mult mai elegant . . .
Se foloseste termenul de anuale pentru ca este mult mai convenabila cultura anuala, din samanta.
 

fisulix

Member
Tehnologia e comparabila cu cea aplicata in cazul bulbilor de flori pe care le scoatem toamna. Eu zic ca tine de preferinte. De exemplu, eu prefer tehnologia mai putin eleganta si sa am plante verzi apoi flori mai repede decat in cazul tehnologiei elegante (banuiesc ca in cazul zonelor montane chiar este indicata aceasta tehnologie datorita duratei scurte a verii).
 
Sus