ulm chinezesc

lorisl

Member
Dupa o iarna in care am avut emotii cu el, si dupa o semi-defoliere ulmul arata cam asa.E pe drumul cel bun zic eu:
 

lorisl

Member
M-am gandit sa ii postez pe astia tot aici.
Este oferta la magnolia, 3 ulmi intr-un vas cu 69 de RON:

Urmeaza sa comand ceva vase si sa ii replantez.
Ma tot gadesc daca sa imi iau un vas mare si sa ii pun pe toti la un loc, sa sa ii pun separat sa ii las sa se dezvolte cum trebuie si eventual refac padurea dupa. Voi ce ziceti?
 

pork

Member
Evolueaza frumos ulmul tau, felicitari pentru el.

Va "invidiez" ca aveti acces la magazine unde sa gasiti copacei, eu caut un ulm disperat si n-am gasit...
 

lorisl

Member
stai linistit ca nu ii asa usor, trebuie sa cauti mult si bine pana gasesti un exemplar frumos si pomitator da mai ales ok ca pret...ca asa am gasit si artar cu 1,5 milioane mai subtire ca degetu mic de la mana...
Oricum, cei 3 ulmi la 70 de ron mi se par pont.
 

pork

Member
Da, tre sa cauti, dar daca n-ai nici macar ce cauta, ce faci? :giggle:

Cei 3 la 70 RON nu doar ca sunt pont, sunt mana cereasca.
 

IngerViolet

New Member
am mai scris undeva ca sambata am cumparat un bonsai, dupa identificare se pare ca e ulm chinezesc, am observat eu in magazin ca avea doua frunzulite cazute dar de cand l-am dus acasa ii merge foarte rau. Frunzulitele ii cad in continuu si nici nu vad unele noi. Eu zic ca lumina are, il ud zilnic cu spray din ala pt plante, nu stiu ce sa-i fac, sa-l ud mai abundent?
Fertilizator nu am cumparat. e necesar sa cumpar si sa folosesc deja?
 

pork

Member
1. Ce inseamna spray din ala pentru plante?
2. Nu trebuie udat prea abundend, uda-l cand vezi ca incepe pamantul sa se usuce (sunt ceva discutii pe forum, metoda batului de chibrit si altele, da-i un search).
3. Nu folosi fertilizator, mai ales daca o duce rau copacelul. Asa am facut eu prostia cu unul si l-am pierdut.
4. Niste poze n-ar strica, eventual cu substratul daca poti. Poate trebuie schimbat. Majoritatea copaceilor ce i-am cumparat din magazine (inafara de unul), aveau un substrat execrabil(cu frunze moarte, mucegai, o tona de nisip etc.)
 

IngerViolet

New Member
un spay din ala pt udarea florilor, care imita ploaia, zilnic am folosit ala, posibil sa-l fi udat prea mult un pic.
de tinut il tin in camera, dar e curent si geamul e deschis aproape tot timpul cu caldurile astea.. l-as muta in balcon dar mi-e frica sa nu-i fie prea cald.
o sa pun niste poze cand o sa fie uscat solul ca momentan e umed.
 
Sus