Tundere plante diverse

anne`mary

Member
ce a spus maxi am inteles dar minisera, caldura de fond....astea m-au batat in ceata :idea: . Ma gandesc sa nu fie procedura cu "gluga" de plastic peste floare, unde se face cald si transpira lastarul. Dar eu nu am buturasi semilemnificati. Arborele meu este de fapt o tulpina lunga lunga de vreo 85 cm cu un smoc de frunze in varf iar la baza are o ramificatie cu 10 frunze. Am vazut ca deasupra ramificatiei de la baza a aparut o frunza micuta. Am intors ghiveciul cu frunzulita spre soare si cred ca de acolo ii mai creste un brat. Dar este pe aceasi parte cu ramura de sub ea si tot aiurea arata. Problema mea este daca pot sa tai din tulpina, undeva pe la jumatate si deci sa-mi ramana o tulpina de 40 cm fara frunze in varf dar cu o ramurica la baza cu 10 frunze si o alta tulpina de 40 cm cu frunze in varf pe care sa o pun in apa sa-i dea mustati.
Ghiveciul il tin pe pervaz, geamul este pe est, dar in fata am un bulevard si un bloc turn care imi blocheaza partial soarele. Conditii mai "insorite" ca aici nu am , caci dormitorul este pe vest cu bloc turn in fata si cu mai putin soare ca pe fata. De udat acum il ud o data pe saptamana si il pulverizez zilnic.
 
Sus