TUNDERE LILIAC si IENUPAR

tranda09

Member
Re: AP

sicora fabian a spus:
N-am citit pe cealalta pagina, ai spus acolo ca-i vorba despre taratori si-ti acopera aleea. Ei nu se tund, ci se taie. quote]

Multumesc pentru sfaturile detaliate pe care mi le-ai dat. Asa am sa fac.
 

simali

Member
Legat de tunderi in general, eu am taiat in perioada de vegetatie crengile pomilor crescute in interior si am scurtat la marimea pe care o doresc crengile prea lungi. Din ceea ce am citit, daca este intr-un pom/tufis ceva ce nu vrei oricum sa pastrezi nu ai de ce sa nu tai in verde. Astfel planta nu mai consuma energie hranind crengi prost pozitionate, cicatrizarea se face mai usor, revenirea este mai buna...

tranda09. Ienuparul pe care-l ai tu este o specie care creste destul de mare. Este o planta frumoasa, care-si arata valoarea dac-o lasi sa creasca putin. Aleea ta este insa prea ingusta pentru o asemenea planta. De ce nu muti tu ienuparul undeva unde are loc sa se intinda putin (macar 1m diametru) si sa plantezi la marginea aleii specii pitice - sunt si mult mai ieftine si nici nu trebuie sa-ti mai bati capul cu tunsul.
 

tranda09

Member
Va multumesc pentru sfaturi. In 2004 cand am luat ienuperii nu stiam nimic despre ei. Nu credeam nici despre bradutii de 1 m ca se vor face de 6 m inaltime si 3 m diametru la baza asa repede... Deh, necunoasterea!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Da, simali are dreptate, asta vroiam sa-ti spun, ca este mai bine sa-l muti! Eu asa . . . eu asa, dar nu vazusem poza. Eate sanatos, bine ingrijit si frumos echilibrat, ajunge si la 3 m diametru. Muta-l!
 

suntGheorghita

New Member
dragilor iubitori de plantute, va rog sfatuiti-ma si pe mine intr-o problema legata de ienuperi: am plantat acum 5 ani cativa ienuperi care seamana cu cei pe care ii mai vezi prin paduri, de la care se pot aduna bobitele, adica sunt mai stufosi, am si doi sub forma de lumanare, dar anul acesta am vazut ca au ruginit brusc acele...arata de parca ar fi uscati, insa nu sunt uscati caci au seva in tulpinite. Cum sa-i ajut ? sa-i tund? sa-i stropesc cu ceva ? An de an au cazut ace, dar primavara au aparut altele noi, verzi, muguri, floricele si bobite la unul dintre cei tufa. Cei doi lumanare s-au ingrosat la baza, au crescut spre varf, insa au aparut si la ei ace inrosite, uscate, unele au cazut. Oare vor muri ? Multumesc celor care raspund , dau sfaturi. Gheorghita
 
Sus