Tundere Ficus elastica

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Stiu ca specia Ficus elastica are o capacitate mica de ramificare si la multa lume am vazut ca se prezinta sub forma unui...bat, lung, uneori foarte lung. Acum doi ani am primit un F. elastica Melany. De la bun inceput mi s-a parut cam dezlanat si alungit, dar stand la mine de ceva vreme si-a stricat tinuta si mai mult :oops:. Forma lui este ramificata direct de la iesirea din pamant a lastarilor. 5 dintre ei sunt vigurosi dar lungi, fara frunze la baza, vreo 3 anemici rau de tot si oricum trebuie inlaturati.
eu ma gandeam sa tai lastarii buni si sa formez din ei butasi, dar marea mea enigma este cum se comporta acest soi Melany? ramifica tot atat de putin ca specia mama sau e ceva mai harnicut? daca in ghiveci ramane radacina si segmentele lastarilor taiati am sanse sa creasca lastari noi?
 

ghia_don

Active Member
Eu cred ca da, am inteles ca nu e sensibil, si citisem undeva ca se tund regulat lastarii batrini, altfel nu ramine compact.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
l-am tuns astazi. am taiat 3 dintre lastarii vigurosi si i-am pus la inradacinat. in ghiveci au ramas doi lastari bine dezvoltati si trei mai mititei. la cativa dintre ei se vad intr-adevar ramurele tinere crescand.
 
Sus