Tundere albizia

baby_blues

Member
Am deschis topicul aici si nu la albizzia deoarece am o nedumerire. Din semintele de albizia mi-au iesit cativa copacei micuti si unul care are deja aprox 1.70 m. Tatal sau mama lor are aproximativ 3 metri inaltime si este format ca o umbreluta. Ce trebuie sa fac sa arate si ai mei asa? Deocamdata arata asa.

 

sicora fabian

Active Member
Se va ramifica singura, deocamdata este tanara si fuge dupa lumina!
Pentru a-i face taieri de formare, asteapta primavara pentru a vedea ce are de gand, unde-i va da lastari laterali!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca tot veni vorba.......Sicora a mea a crescut un bat imens,inalt de peste doi metri.Are un tutore ca sa nu se rupa de la vintul puternic din "regiunea" mea.Cind o avea de gind sa se ramifice???Are lastarii de frunze de jos pina sus dar vreau sa se ramifice.Si desi eu sunt legata indubitabil de foarfeca pe asta parca chiar nu as taia-o :D
 

sicora fabian

Active Member
Gabiuto, daca are lastari laterali, poti sa-i scurtezi axul central (la primavara, nu acum). Oricum in mod natural nu lastareste (nu se ramifica) prea mult.
Mihai, asta iarna le-am protejat cu fan legat in jurul puietului, dar tot a inghetat si a dat de jos in primavara. La toamna o voi proteja tot asa.
 

mihai63

Member
Fabian,iti multumesc pentru raspuns.
Daca stiam de metoda asta nu as fi pierdut unul din cei doi copacei de albizzia.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu asta iarna nu i-am protejat de loc.Sincer.Am avut doi .Unul din pacate a fost calcat constant si rupt de catre blancoasa dar celalalt care avea 10 cm cind a intrat in iarna......acum e asa cum am zis.
Ok.La primavara ma voi ocupa de ea.Deja ascut foarfeca :mrgreen:
Multu stimabile . :rose:
 

baby_blues

Member
Si eu am primit sfaturi de la Happy sa-i las afara dar mi-e tare frica. Unul are vreo 1.70 m iar altii vreo 40-50 cm. Inca nu-s foarte hotarat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: sa il bagi in casa pe cel mare???? :eek: Pai si aia la 50 de cm sunt deja apti de a infrunta o iarna.Acopera-i daca vrei dar trebuie sa se obisnuiasca cu vicisitudinil vietii lor viitoare :mrgreen:
 

baby_blues

Member
Nici nu stiu daca a trecut sau nu iarna dar "betele"mele de albizia sunt ingropate in zapada (ingramadita si de mine) destul de mult. Sper ca n-au inghetat dar de abia astept primavara ca pe cel mare sa-l tai conform indicatiilor date mai sus ale lui Fabian.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu trebuie sa o tund.........Bine ca ai reluat acest subiect.
Sicora dragule ar trebui sa astept sa intre in vegetatie sau dupa jumatea lui martie e ok?Stii ca eu te ascult orbeste :p
 

baby_blues

Member
Gabiuta a spus:
Si eu trebuie sa o tund.........Bine ca ai reluat acest subiect.
Sicora dragule ar trebui sa astept sa intre in vegetatie sau dupa jumatea lui martie e ok?Stii ca eu te ascult orbeste :p
Si eu, si eu !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu ieri cu foarfeca in mina nu am rezistat tentatiei asa ca am taiat virful ca oricum era un bat inalt de vreo doi metri.L-am redus la 1,90 :rofl: si sper sa ramifice.Ce zici Sicora?
 

baby_blues

Member
Eu deja l-am taiat pe-al meu. de asemenea am schmbat locul la vreo trei. Sper sa se prinda cu toate ca le-am cam taiat din radacini cand ia-m mutat. :?
 

baby_blues

Member
Albiziilor mele le merge extraordinar de bine (toate plantate anul trecut) dar la una dintre ele ii merge fantastic. Avand un anisor si cateva luni, are deja aproximativ trei metri si jumatate depasind deja cornisa casei. Cu tot acest avant fantastic se pune intrebarea (pt. d-ul Fabian ) daca pot sa nu s-o tund in acest stadiu. Daca este necesar aduc si poze dar mai mentionez faptul ca am taiat- o in primavara cand era un bat, iar acum s-a ramificat cu-n singur ramur care-l trage intr-o parte deoarece si acesta este destul de mare.
 
Sus