Tuia

baby_blues

Member
sicora fabian a spus:
Chiar nu stiu ce sa spun! In ultimii ani am avut niste experiente neplacute cu transplantarea la tuia si prefer s-o las mai moale cu sfaturile de transplantare pana-mi voi da seama unde am gresit.
Cand am spus ca nu le vei putea tine mici, m-am gandit la urmatorii 10 - 15 ani, adica la o perioada destul de indelungata.
Am inteles! Multumesc!
 

victoria222

Active Member
am si eu doi tuia pe care i-am plantat toamna trecuta dar au iesit din iarna asa de golasi... :oops: au frunzisul rar si arata cam urat, si sunt si mici si nici culoarea nu e prea grozava, e un verde maroniu, cred ca i-a parlit soarele de iarna, ce sa fac cu ei, sa-i tund cat de tare se poate in verde, sau sa nu-i tund ca n-au nici un an?
 

gabiee

Active Member
verde maroniu se face de la frig , asa sunt si ai mei peste iarna si sunt deja la 3-4 metri , dar incepe deja sa-si reia culoarea ....
de frunzis nu stiu ce sa-ti zic - depinde si ce soi ai ......
 

baby_blues

Member
victoria222 a spus:
am si eu doi tuia pe care i-am plantat toamna trecuta dar au iesit din iarna asa de golasi... :oops: au frunzisul rar si arata cam urat, si sunt si mici si nici culoarea nu e prea grozava, e un verde maroniu, cred ca i-a parlit soarele de iarna, ce sa fac cu ei, sa-i tund cat de tare se poate in verde, sau sa nu-i tund ca n-au nici un an?
Si-ai mei au cam aceiasi culoare dar parca incep sa-si revina. Si ei au fost plantati tot in vara asta
 

victoria222

Active Member
gabiee, am sol negru de gradina, usor lutos dar mai la adancime. cred ca o sa-i tund totusi dar peste vre-o saptamana. decat asa piperniciti mai bine tunsi
 

baby_blues

Member
victoria222 a spus:
gabiee, am sol negru de gradina, usor lutos dar mai la adancime. cred ca o sa-i tund totusi dar peste vre-o saptamana. decat asa piperniciti mai bine tunsi
Mai sus tocmai ne-a spus fabian ca nu se tund in primul an!
 

marirogo

Active Member
Eu am plantat anul acesta a 2-a serie de thuja.Sper sa se prinda.
Prima serie am plantat-o acum 4 ani si sunt mari acum.Ar trebui sa-i tund.
Care e cea mai buna perioada pentru tunderea thujei? Acum e prea tarziu?
 

baby_blues

Member
Am plantat 10 tuia si sunt luate direct de la producator (din pamant) si au cam intrat in vegetatie. Avand in vedere faotul ca au crengile cam dezordonate si dispuse in toate directiile, fac vreo greseala daca le leg usor si le las ceva timp sau le deranjez, nemaintrind sorele printre ramuri? Cam cat sa le las in cazul in care fac bine?
 

Floria

Active Member
Leaga-le linistit Baby ca nu vor avea nimic ! si ale mele cresteau tot la fel si le-am legat anul trecut. Le-a fost bine si s-au corectat desi eu cred ca asa este felul lor sa creasca ravasite. Mai am si altele dar ele cresc frumos fara ajutor.
 

baby_blues

Member
Floria a spus:
Leaga-le linistit Baby ca nu vor avea nimic ! si ale mele cresteau tot la fel si le-am legat anul trecut. Le-a fost bine si s-au corectat desi eu cred ca asa este felul lor sa creasca ravasite. Mai am si altele dar ele cresc frumos fara ajutor.
Multumesc! :D
 

baby_blues

Member
Avnd in vedere ca vine primavara intreb si eu daca pot sa tund tuia cu foarfecele de pomi sau imi trebuie neaparat fierastrau din acela special pentru ? Ma uitam la ele si parca imi venea sa cred ca pot sa-i tai si cu foarfeca :D
 

sicora fabian

Active Member
Da, Baby, cum se incalzeste un pic, tunde-le. Apoi ele vor inmuguri si se vor imbraca, dar nu intra pana la lemnul gol!
 

alfa

Active Member
Acum am aterizat si eu aici. :oops:
Si la mine la servici avem probleme cu thuia. Avem un rand plantat pe langa gard. Vreo 50 de bucati. Sunt plantati din 2005, toti deodata, de aceeasi firma de amenajari, insa desi la inceput erau la fel de inalti si pareau toti identici, in cei 5 ani trecuti s-au dezvoltat diferit.

Cativa sunt tare golasi si chiar ma intrebam daca putem face ceva ca sa se mai indeseasca. Inteleg ca tunderea ar fi o solutie buna, nu?
 

baby_blues

Member
Deja am taiat tuia cu foarfeca de trandafiri deoarece n-am mai avut rabdare sa caut o forfeca speciala pentru tuia. Mi-a iesit cam asa:



 
Sus