Tuia

CARMEN-ANA

New Member
:? Am plantat un pomisor de tuia,acum cativa ani si a ajuns la 3 m.Este foarte frumos,imtine loc de brad de Craciun,l-am impodobit cu globulete. Intreb,sa-l mai las sa creasca sau sa-i tai din varf,cum sa fac sa nu-l stric?Multumesc :)
 

dana_rusu

Member
Pai ce motiv ai avea sa-i tai varful?cred ca va sta urat una si apoi cum sa distrugi o rumusete de 3 m.?
 

CARMEN-ANA

New Member
:? asa ma gandeam si eu,dar .vedeti tuia este plantat langa gard,la limita hotarului cu vecinii si sa nu-mi reproseze ca le ia din lumina,cu toate ca si din curtea lor se vede extra! :D
 

ghia_don

Active Member
Si eu vreau sa-i tund pe ai mei, dar nu din inaltime, ci din latime...prea s-au labartat si-mi ocupa cam mult din spatiul care nu le era rezervat lor.
Sper sa nu se supere :rofl: ...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu se supara ei ba chiar se vor face mai desi pentru ca le place din cand in cand sa mai treaca stilistul pe la ei.
:)
 

ghia_don

Active Member
Am sa incerc sa nu-i ranesc prea tare...dar vreau sa-i tin de acum in friu, ca prea si-au luat-o in cap :rofl: ...
 

baby_blues

Member
Am intles ca primavara se tund tuia. Am si eu cativa tuia orientalis luati din D...n, pe care i-am plantat asta vara. Deocamdata sunt verzi, dar doresc sa-i tund pentru a se indesi cat mai mult si pentru a-i conduce cat mai inalti. Puteti oferi ceva sfaturi? Multumesc!
 

ghia_don

Active Member
Eu deja i-am tuns...
Ai mei aratau ca niste conuri cu baza mult mai mare decit trebuie...de aceea i-am tuns de jur imprejur subtiindu-i atit cit am vrut. De virf nu m-am atins.. Am folosit cu succes foarfeca pentru tuns gardul viu...
 

Floria

Active Member
Daca este Thuia occidentalis o sa-si formeze iar coraoana, dar daca este Thuia orientalis o sa ramana urat daca il tunzi prea scurt.
Din moment ce vecinii nu spun nimic, nu-ti face griji inutile.
 

sicora fabian

Active Member
Abea acum am facut legatura intre tuile tale si iaz! Ca moldovenii, mi se misca mai greu rotitele! :oops: Nu vei reusi sa le tii mici! Cel putin, nu atat de mici pe cat iti trebuie tie!
 

baby_blues

Member
sicora fabian a spus:
Abea acum am facut legatura intre tuile tale si iaz! Ca moldovenii, mi se misca mai greu rotitele! :oops: Nu vei reusi sa le tii mici! Cel putin, nu atat de mici pe cat iti trebuie tie!
Nici daca le tund zero? :D O sa arate urat? Sa le mut in alta parte? Au ceva daca le mut in primul an? Prea multe intrebari? :? :)
 

sicora fabian

Active Member
Chiar nu stiu ce sa spun! In ultimii ani am avut niste experiente neplacute cu transplantarea la tuia si prefer s-o las mai moale cu sfaturile de transplantare pana-mi voi da seama unde am gresit.
Cand am spus ca nu le vei putea tine mici, m-am gandit la urmatorii 10 - 15 ani, adica la o perioada destul de indelungata.
 
Sus