Trusa unelte bonsai

ddalcu

Member
Buna ziua,

Am posibilitatea sa aduc pentru cei interesati trusa noua cu unelte pentru bonsai. Aceasta contine 7 piese (3 forfeci, 2 clesti pentru crengi, unul pentru sarma si o maturica) aflate in propria lor mapa. Fiecare piesa este la randul ei ambalata separat in punga de plastic si gresata pentru a preveni ruginirea. Mai jos puteti vedea cum arata (asta este trusa mea pe care am primit-o acu o luna si sunt foarte multumit de ea):

http://www.photoartvision.com/diverse/b ... oolkit.JPG

Pretul este 300 RON, iar transportul gratuit prin posta romana si aproximativ 50 RON prin curier. Plata se va face ramburs in momentul in care primiti coletul. Momentan in afara de trusa mea nu mai am alta pe stoc, dar pot face comanda si in cel mult o saptamana le primesc. Pentru cei interesati contactati-ma pe privat. NU cer plata in avans, asa ca rog seriozitate maxima.

O zi buna!
 

sicora fabian

Active Member
La preţul acesta, ar trebui să fie un material foarte bun în scule! Dacă o iau şi este moale, ţi-o trimit înapoi?
 

ddalcu

Member
Nu inteleg la ce te referi cand zici ca e "moale"... Materialul este otel. Cu trimisul inapoi nu pot fi de acord pentru ca si eu fac comanda din afara de trusa...
Am si eu o intrebare, unde si ce gasesti in tara la pretul asta? Eu am cautat de mi-au iesit peri albi si n-am gasit nimic.
 

ddalcu

Member
da, stiu, dar din pacate nu ne scuteste nimeni de preturile ingrozitor de mari care sunt la transport, chiar daca suntem in UE
 

vali

Active Member
Moderator
Scule ieftinutze gasiti si aici http://stores.shop.ebay.de/Bonsai-und-m ... m14?_pgn=2
Oamenii sunt de foarte mult bun simt, parolisti, de fapt sunt nemti si poate asa ni se pare noua. Am cumparat imreuna cu priietenii de mai multe ori de aici si nu am fost niciodata nemultumit.

Sau, daca vreti ultimul ragnet in materie de scule, intrati aici http://www.ichiban.it/ E proaspat! Daca cineva credea ca in materie de bonsai nu prea se mai poate inventa nimic, iata ca Marco Invernizzi ne contrazice. A proiectat o scula "all in one" care sa inlocuiasca foarfeci, clesti, ciocanele, dalti, etc.; Masakuni a acceptat s-o forjeze, iar de cateva zile e pe piata (iar cutia semnata de Walter Pall :) ). La 300 euro, e o nimica toata.
Dar ce iese din forjele Masakuni... :salivat:
 

sicora fabian

Active Member
Eu cred ca in Bonsai, in primii 10 ani, abea inveti tehnicile de baza: sa tai corect ramurile si cum va arata ulterior, sa corectezi pozitia ramurilor si modul de formare a noilor lastari, formarea trunchiului, lucrul cu frunzele si limitele pana la care poti merge, fasonarea radacinilor, trecerea de la ghiveci la vasul de bonsai, transplantarea ori schimbarea pamantului, plantele acoperitoare de sol, vase diferite si pozitionarea plantelor in vas, imbogatirea cunostintelor despre bonsai si cum ar trebui sa arate un bonsai, adica ABC-ul. Deocamdata si eu sunt un invatacel si folosesc doar un foarfec, un cutter si un cleste modificat pentru a fi concav. Sincer, inca nu as face o investitie pentru a-mi cumpara o trusa, caci stiu ca mai am mult de invatat pana la a avea nevoie intr-adevar de ea.
 

ddalcu

Member
sicora fabian a spus:
Nu, Ddalcu! El de unde o are! Din ce tara!
Din Marea Britanie, de la un magazin specializat. Ma ajuta un prieten care se afla acolo.

Da, e drept ca in primii ani ai foarte multe de invatat, dar anumite operatiuni pe care cu un numar minim de unelte le-ai face fara probleme, devin frustrante cand trebuie sa te chinui doar cu un amarat de foarfece normal, nemai vorbind aici de rezultate. Pe mine m-a determinat sa-mi iau aceasta trusa un bonsai carmona (care dupa cum stiti are coroana foarte deasa) la care m-am chinuit sa ajung sa tai niste crengute cu un foarfec normal de mi-au iesit peri albi si tot n-am reusit calumea. Atunci m-am enervat si dupa ore in sir de cautat pe net si drumuri pe la tot felul de magazine, am reusit sa gasesc intr-un final pe un site romanesc o trusa cu 5 piese la aproapximativ 300 RON din care 2 erau maturica si grebla ( http://www.bonsaishop.ro/unelte_si_scul ... -p10006289 ) ceea ce mi s-a parut bataie de joc. Intr-un final, cu parere de rau, a trebuit sa ma apuc de cautat pe alte meleaguri, ca sa zic asa, si am reusit sa chizitionez pana la urma trusa pe care v-am aratat-o si de care sunt foarte multumit pana acum.
 

Sash

Active Member

vali

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Mai Silviule, e criza mare, vad eu... :D

Acum serios, trusa e ok, iar pretul e super-bun!
 

DracuMic

Member
Ce aveti ma` :rofl: ?
stiu eu ca-i gripa sau boala vacii nebune printre noi da` ce va luat asa pe toti?
sa dezvoltat cumva si o gripa ce ofileste frunza?
sa nu-mi ziceti mie ca"gata nu mai buruienim" ca nu cred....
 
Sus