Tricyrtis

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Nu intinde coarda draga. Nici n-a venit primavara si iar am umplut balconul. Sunt departe pe aratura! :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am plantat niste frumuseti de-astea!!! DAr le-am plantat tarziu, la sfarsitul lui noiembrie. E dreot ca le-am movilit cu pamant dar oare or rezista iernii asteia? :? Ca a dat repede frigul si nu stiu daca isi fac radacini de toamna :? Cornelia, mi se pare ciudat sa rezisti in fata lor! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Au aparut primele motisoare din rizomii de Tricyrtis hirta plantati in toamna :dans: Eu sper sa le mearga bine si, daca nu cer prea mult, sa faca si o floricica, macar :rugaciune:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bebe Iris, mai asteapta, ca si eu am crezut ca sunt doar alea, dar am mai vazut ceva mic si verde ca se iteste din pamant in zona aia, deci poate mai ies si altii :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merg si in ghiveci?? :) asa..............de curiozitate :mrgreen: .Aoleu,am uitat ca acum Cornelia are gradina :wink:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, merg si in ghiveci... e o planta la care ii place umbra si umezeala... soarele o arde. Infloreste toamna si sint destul de multe variatii la culori..

Iata una care a inflorit la mine in gradina in anii trecuti...




Gabiuta a spus:
Merg si in ghiveci?? :) asa..............de curiozitate :mrgreen: .Aoleu,am uitat ca acum Cornelia are gradina :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Chiar azi am fumegat la pranz incercand sa ma controlez sa NU comand. :oops: Azi am rezistat. Maine nu stiu. Ramane de vazut.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poza care ai postat-o tu e cam idealizata... in realitate florile arata bine dar nu asa de bine ca in poza respectiva... .Eu zic sa nu mai fumegi.. focuseaz-te prima data sa faci rost de gradina ta si apoi poti sa comanzi .. dar treptat...:)
Sufar si eu de acelasi "virus".. dar deja mi-am cam facut damblaua....:).. am umplut gradina si acum vreau una mare de tot...;-)

cornelia a spus:
Chiar azi am fumegat la pranz incercand sa ma controlez sa NU comand. :oops: Azi am rezistat. Maine nu stiu. Ramane de vazut.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pare mai degraba un crin decit tricyrtis.....dupa cum arata e un oriental sau orienpet.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Ok, ca ma si miram cum de a rasarit tocmai acolo. E o valmaseala de plante in gradinuta.
 
Sus