Trebuie taiat un pui de paulownia??

Pisoiu.fericit

New Member
Scuze daca nu am postat unde trebuie (sunt incepator).
Am un paulownia, pentru ca sa ne faca umbra, ca aici e cald (langa bucuresti, campie), are cam un an jumate aproximativ, anu trecut prin primavara l-am plantat. Azi dimineata in timp ce ii varsam o galeata cu apa la tulpina am observat chestia asta ca ii iese din tulpina (vedeti poza). Oare sa il tai sau sa o las? Daca o tai si o bag intr-o galeata cu apa face radacini si pot sa o plantez altundeva? Oare sa o tai acum sau sa astept? Chestia e ca vreau ajutor ca nu ma pricep.

http://i.imgur.com/1UpISap.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
bine ai venit Pisoiule :)
eu nu ma pricep la paulownia ,dar sigur te va ajuta cineva cu un sfat :cat:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Daca vrei sa arate ca un copac, cu trunchi distinct care nu lastareste de jos, il tai. Daca vrei sa arate ca o tufa, il lasi. Depinde de tine :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu l-as taia acum ca sa nu-si mai iroseasca energia incercand sa si dezvolte lastarul ala ciudat. Eu n-am Pawlonia dar stiu ca e un copac cu o mare capacitate de regenerare si nu vad de ce l-ar deranja sa fie taiat acum. De-abia are timp sa se vindece "rana" pana intra in perioada de frig.
 

Pisoiu.fericit

New Member
Eu l-as taia acum ca sa nu-si mai iroseasca energia incercand sa si dezvolte lastarul ala ciudat. Eu n-am Pawlonia dar stiu ca e un copac cu o mare capacitate de regenerare si nu vad de ce l-ar deranja sa fie taiat acum. De-abia are timp sa se vindece "rana" pana intra in perioada de frig.
Si il tai chiar din tulpina sau mai las un cm 2 din ciot? Si conteaza cu ce il tai? Am un firez electric (pendular), care taie foarte fin (lasa foarte drept lemnul unde taie, fara denivelari), merge sa il tai cu ala?

EDIT: Mersi mult de raspunsuri, raman dator cu o bere.
 

victor

Active Member
Eu as acoperi baza puiului cu pamant, as pune ingrasamant natural si as tasa pamantul in asa fel sa nu intre aer.
Dupa un timp noua planta va face radacini.
Cand va avea radacini suficiente, planta se detaseaza de mama ei prin taiere cu o foarfeca de tuns pomi, dupa ce a fost sterilizata cu spirt.Rana ramasa in urma detasarii puiutului va fi acoperita cu o crema de champion sau champ.
Se va acoperi, atat rana plantei mama, cat si rana puiutului.
Aceasta crema are rolul de a cicatriza rana si de a impiedica patrunderea fungilor.
Noua planta obtinuta o poti planta sau il poti darui sau vinde.
de regula plantarea pomilor se face toamna sau primavara.
 
Sus