Trandafirii si capriciile vremii

AnDu

Active Member
Neața :D am ceva trandafiri cu probleme si sa vedem daca v.ati confruntat cu asa ceva sau din auzite macar. Am 3trandafiri din cei de la ghiveci din florarii...pusi in gradina si tot asa. Ei bine le cad frunzele si raman bețe goale! :( in fiecare an... in cateva saptamani isi reface el coroana....dar nu cred ca e normal. Au in jur de maxim 3ore de soare pe zi pentru ca asa sunt conditiile de bloc
 

gabrielais

Active Member
Fetelor, imi pare rau sa aud ca gheata a facut ravagii...asa e, iti vine sa lasi totul balta.....din pacate cu natura nu ne putem pune; pacat ca nu s-au folosit rachetele, daca tot exista ceva ar trebui folosit....

AnDu, cred ca trandafirii de ghiveci fac paduchi...ar trebui stropiti cu ceva contra lor si isi vor reveni....eu am renuntat sa mai tin pentru ca se imbolnaveau mereu...
 

Claudiavis

Active Member
Sau paduchi, sau patare neagra. Ma dispera si pe mine bolile fungice la trandafirii mai sensibili. Cred ca le fac vint din gradina...
 

AnDu

Active Member
Dar nu ii am in ghiveci gabrielais....sunt de ghiveci dar plantati in gradina. Doar ca na....au ei ceva si nu stiu stiu ce. Conditiile de bloc sunt problema cred :D pamant prost, canalizari....conditii de bloc...
 

cristinaf

Well-Known Member
Sau paianjenul rosu mai poate fi. Daca e el, dimineata cand e roua se observa mai usor o plasa fina.
Sunt trandafiri mai sensibili la atacul paianjenului, sau din contra, unii care niciodata nu sunt afectati.

Fetelor, merci, mi-a mai trecut din suparare.:hug: Asta e! Perenele de acum la anul, iar trandafirii isi vor reveni repede. La legume e cu cantec... depinde de caz... dar vb aia: Domnul a dat, Domnul a luat!
 

AnDu

Active Member
Mersi Cristina. Si lasa ca se face frumoasa gradina ta. Vorba ta Domnul dă... domnul ia! Si daca te.a vazut suparata poate iti da una mai bogata :p trebuie sa fim optimisti :D
 
Sus