Trandafiri gradinar1

claude

Well-Known Member
Moderator
Superbi, Madalina...eu de Darby m-am indragostit, are o floare perfecta din toate punctele de vedere, forma, culoare, parfum :indragostit:
Si Fairy e frumoasa :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am muncit azi si voi ati scris :D :D asa e , Abraham Darby e minunat, eu numai pentru parfum si tot ii dau nota 10
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am muncit...o duminica plina de trandafiri...am plantat unii din cei pe care ii aveam in ghivece ;-)
 

gabrielais

Active Member
superbi toti dar Smooth Buttercup m-a dat gata; atata m-am invartit daca sa il comand sau nu...in loc sa intreb pe forum daca il are cineva..ramane pt la anul sigur sigur...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabi, l-am luat de la bulgar asta primavara si m-am chinuit mult cu el ca tot dadea semne ca vrea sa moara. Pana la urma l-am resuscitat...
Deci ti-l poti lua in comanda de Britrosaco, inca nu am facut listele finale ;-)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Toti englezestii luati de la Baumax au fost gata priponiti. O sa ma gandesc la un suport, ceva pentru ca lastarii sunt subtirei inca. Peste un an, doi s-o mai inzdraveni si el...sau nu :) :) . Oricum e frumos :p
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aaaa, si al meu e priponit, dar e inca in ghiveci ;-) Dar mi se par destul de zdraveni lastarii ca sa se autosustina, la al meu.
Ca tot veni vorba...eu am o nelamurire...astia asa fragili si subtirei se lasa netaiati sau e mai bine sa se taie ca sa se intareasca? Ca eu am un Darby si un Rose-Mary mai tineri, altoiti abia anul trecut, ma gandesc ca astia ar trebui taiati, nu? :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu nu-i tai - de altfel, eu nu sunt de principiu ca trandafirii trebuie taiati obligatoriu daca nu ai ce corecta sau daca nu vrei sa indeparteti parti afectate ale plantei. La englezesti, cred, cu atat mai mult, as lasa trandafirul sa se formeze singur si abia dupa ce e mai mare vezi ce ar trebui sa corectezi.
 

Roxana Peled

Active Member
Abraham Darby e la fel de subtirel si flexibil si la mine, cred ca asa e el. Sunt sigura insa ca odata cu trecerea anilor se mai ingroasa tulpina si se mai rigidizeaza un pic.
Lavaglut e minunat, imi pare rau ca nu am reusit si eu sa mi-l iau anul asta :(
Spune-mi te rog, ce-i dragalasenia aia alba din a treia poza? :indragostit:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Claudia stie cum il cheama ca tot ea mi-a zis si mie dar eu ca isteata nu mi-am notat. Caut...
 

anasstasia

Active Member
Claude, nu-i taia. Ramurile se intaresc in citiva ani. La inceput nu prea arata bine trandafirii englezesti. Nu trebuie bagata foarfeca in ei.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca zici tu :rofl: Ma apuca uneori niste ganduri...forfecoase, cred ca m-am molipsit de la Gabiuta :rofl:
 

gabrielais

Active Member
fetelor, va garantez ca dl Darby face niste ramuri zdravene...deci nu e necesar sa il taiati in acest scop...si nici nu trebuie priponit decat daca vreti sa aiba ramurile erecte..la al meu ramurile sunt aplecate in exterior lucru ce permite dealtfel si circulatia aerului prin tufisul pe care l-a format..la primavara intentionez sa fac taieri de corectare daca va fi cazul;
Madalina imi place Mary Rose-ul tau..e asa de delicat... :visator:
 
Sus