Trandafiri Georgy

Pana acum nu v-am aratat trandafirii mei, dar urmaresc aceasta categorie :oops:
Intotdeauna am avut trandafiri in gradina, dar nu foarte multi. Imi placeau la fel de mult ca si acum, dar nu le acordam atentie. Puneam mai mult flori perene. De cand cu netul, am colectionat mai mult plante de interior si gradina a ramas pe locul doi. Descoperind ca "aventura" cu violetele este un mare esec, am renuntat la colectia de vio, in favoarea trandafirilor. Am inceput sa caut informatii despre ei, inca citesc cam tot ce imi trece prin mana si nu las nicio revista nerasfoita :)
Tunderea trandafirilor mi se parea un lucru' aproape imposibil. Credeam ca trebuie facut numai de persoanele specializate. Anul trecut am avut ocazia sa vizitez gradina botanica, in perioada cand se taiau trandafirii. Am invatat foarte multe, iar acum mi se pare floare la ureche :D cam toti trandafirii cumparati, au murit. Am zis ca nu mai cumpar pentru ca oricum marfa nu corespunde cu ambalajul. Acum vreau sa prind doar prin butasi. Am doar cateva soiuri, dar pe unii dintre ei ii am in 5-6 exemplare. Sunt si vreo 3-4 necunoscuti.
Daca va place ceva, va rog sa spuneti ca se gasesc butasi./

Necunoscut 1:


Necunoscut 2:


Necunoscut 3: este urcator


Necunoscut 4: un th, flori mari, au nevoie de suport pentru sustinere, parfum discret, rezistent la boli.


Chrysler Imperial:


Queen Elizabeth: anul acesta a facut si 2 flori somon.


Double Delight



Sissi:


Guamo:


Peace:


Leipzig:


Miniaturi:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi :D, felicitari!
Ai cateva soiuri deosebite (Queen Elisabeth, Leipzig si dintre miniaturi sunt cativa foarte frumosi). Cum i-ai incadrat pe cei din urma ca fiind miniaturi?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi, trandafirii tai, Georgy! :rose:

Vazand pozele tale, am reusit si eu sa-i identific la mine in gradina pe Chrysler Imperial si Gaumo. Si cred ca pe Leipzig tot de la tine i-am aflat prima oara denumirea.
Avem multi trandafiri in comun :D
 

Andrada

Member
Atatea frumuseti... imi vine si mie dor de a inmultii numarul trandafirilor la mama.... Dar spatiu restrans...timp si mai putin... ne multumim pentru moment cu cei batrani si clasici pe care ii avem...
 
vai :) :) dar ce de frumuseti aveti.... :D :D :D sa va traiasca ca sa puteti da si la altii care isi doresc....aveti cumva de vanzare butasii sau dati cumva la schimb???ca imi doresc si eu asa frumuseti :oops: :oops: :oops: :oops:
 
Sus