Trandafiri Caramell

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumosi toti! Dar cine e asta? Foarte interesanta si frumoasa floarea, insa nu l-am recunoscut. :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor! :D

sannamaria a spus:
exact cand ziceam ca nu mai iau M Wood :roll: ma inebunesti cu pozele astea :hipnotizat:
:rofl: Esti exact ca mine anul trecut: prea il vroia toata lumea, am zis ca nu-i nimic daca eu nu il am. Dar m-am razgandit in ultimul moment la comanda din Bulgaria si l-am luat. si nu mi-a parut nicio clipa rau.

Ika a spus:
Foarte frumosi toti! Dar cine e asta? Foarte interesanta si frumoasa floarea, insa nu l-am recunoscut. :?
Este printre favoritii mei, Marchesa Bocella (sau Jacques Cartier), un HP. Un trandafir cu flori atat de delicate, parca sunt un vis. Cu un parfum extraordinar, cu o singura floare parfumezi camera. Si ca si cum nu ar fi de ajuns, mai infloreste si continuu. :rofl: Formeaza o tufa compacta si foarte aspectuoasa. Nu se umple de multe flori sau buchete mari ca altii, el insa infloreste constant si sigur.
Cu siguranta e un trandafir pe care il recomand fara ezitare. ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carmen, esti maestra in a ma scoate din sarite, zau asa :rofl: La toate comenzile din toamna asta, ca un facut, imi iesea in fata cumva Marchesa Bocella...si de fiecare data am zis nu-nu, nu stiu de ce :roll: Si-acuma mi-l bagi si tu sub nas si il recomanzi calduros, ca eu sa-mi smulg parul din cap :rofl:
 

cristinaf

Well-Known Member
Nu mai bine ti-l comanzi, asa ca min? :giggle:
Ma uit la el de cand l-a afisat Maria in oferta, si culmea e ca fara sa stiu cine e, mi-a placut foarte mult floarea lui, iar supliment, au venit si recomandarile.
Pai cum sa mai rezist? :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Am talent la asta, nu? :oops:
Lasa ca nu au intrat zilele in sac, ai la ce visa pentru la anul... :tavalit:

Il mai poti comanda Mariei in toamna asta ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stii ce, ia scoate tu la iveala acum tot ce tii ascuns acolo si ne arati doar dupa ce am incheiat comenzile, macar sa ne linistim :rofl:

S-ar putea sa-l comand Mariei, mai sunt vreo 2 pe care i-as vrea si tot incerc sa ma temperez, sa las ceva pentru la anu' :eek:f:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Pai bine fetelor, nu sunt eu singura care il recomanda.
Pe HMF: "In his garden in Norfolk, Robert Wharton, of Whartons Nurseries Ltd., reports the best rose varieties in his garden are: 'Flower Carpet Pink', 'Flower Carpet Sunshine', 'Flower Carpet White', 'The Fairy', 'Arthur Bell', 'Bonica', 'Ballerina' and 'Jacques Cartier'."

Pana si baietelului meu ii place, intr-o floare de JC si-a infipt manutele cand a avut de ales obiectele de pe tavita la taierea motului. :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Eu zic sa nu mai asteptati, il luati de la Maria si stiti o treaba. Oricum arata bine trandafirii pe care-i aduce ea si nu sunt doar doua bete, ca cei de la sarb :rofl: Pacat ca eu nu mai am loc in gradina...si am muuult loc in portofel :fluierat: , ca altfel... :giggle:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Haaaaa, pai atunci e clar, gradinar il faci :rofl:
Cu siguranta. Cu atatea flori in jur, cum ar putea sa reziste? Pacat ca deocamdata se gandeste doar la ce gust au. :rofl:

claude a spus:
Stii ce, ia scoate tu la iveala acum tot ce tii ascuns acolo si ne arati doar dupa ce am incheiat comenzile, macar sa ne linistim :rofl:

S-ar putea sa-l comand Mariei, mai sunt vreo 2 pe care i-as vrea si tot incerc sa ma temperez, sa las ceva pentru la anu' :eek:f:
Bine draga mea, dar am tot postat poze cu el.
Sa zic si ceva negativ despre el: florile sunt micute, i s-au cam ars de la arsita. Si tin doar vreo 3 zile pe canicula. Dar face altele. Eu i le am rupt de fiecare data, imediat ce s-au trecut, iar el se grabeste astfel sa scoata noi lastari floriferi. Este insa unul din putinii tradafiri la care chiar nu m-a deranjat durata scurta a florilor, pur si simplu il pandesc mereu sa infloreasca, doar ca sa-i simt mirosul si sa-i vad florile perfecte. O alta chestie interesanta la el: folorile miros parca mai putenic atunci cand sunt rupte. Am constatat asta atunci cand am rupt una ca sa o pozez comparativ cu Bonica. Apoi am dus-o in casa, si 2 zile m-a ametit cu parfumul ei.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
bebe Iris a spus:
Eu zic sa nu mai asteptati, il luati de la Maria si stiti o treaba. Oricum arata bine trandafirii pe care-i aduce ea si nu sunt doar doua bete, ca cei de la sarb :rofl: Pacat ca eu nu mai am loc in gradina...si am muuult loc in portofel :fluierat: , ca altfel... :giggle:
Da, va trebui sa va decideti saptamana aceasta, am vazut ca a anuntat inchiderea listelor la sfarsitul lunii.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cativa trandafiri inca infloriti:

Holstein Perle, Violette Parfumee x2, SAvoy Hotel:


Rumba, The Fairy, Bonica x2:


Lili Marlene x2, Grace, Betty Boop:


Fairy King x2, Leipzig, Chrystal Fairy


Jubilee du Prince de Moncao, Nostalgiex2
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, nu le-ai scris numele :cry: :cry:
Ala mic rosu, plin de flori e Fairy rosu? Ca vad ca si cel roz, si Crystal Fairy sunt infloriti la tine acum... Roz e Bonica?
Frumos, frumos, frumos...nici nu zici ca-i sfarsit de noiembrie :marfa:
 
Sus