Trandafir napadit de paianjeni minusculi negri!!!

bluegeannie

Member
Dragii mei,

Mama are un trandafir pitic, care de ceva vreme nu mai e pitic deloc. Se pare ca de ceva timp i-au aparut niste paianjeni negri, mici de tot, cat varful de ac, care lasa pe frunze si peste tot pe planta o plasa extrem de fina ca de matase alba. A incercat mama sa le schimbe pamantul, sa le dea cu otet amestecat cu apa pe frunze si tulpina, degeaba. N-a obtinut nici un rezultat.

Spuneti-mi, va rog, daca va putea scapa de aceasta pacoste si cum!

Multumesc mult de tot!
Cu stima,
BlueGeannie
 

Fleur

Active Member
Se gasesc acaricide la magazinele fitosanitare cu care se combat paianjenii prin stropiri saptamanale. Mai pot fi tinuti departe prin stropirea frecventa cu apa a plantei dar cand a fost infestata trebuie combatuti cu acaricide altfel se pierde planta.
 

carmenn

Member
Daca sunt verzi puricii astia , ce fel de purici sunt ?
Vad ca la trandafirii mei toate varfurile noilor lastari sunt pline cu insecte mici si verzi...Mospilan merge ? As mai avea Fastac sau un spray acaricid, fungicid, insecticid...
 

ghia_don

Active Member
Merge si Mospilan, sau Fastac, sau Talstar, sau Karate. Si eu am avut aceeasi problema, trandafirii mei au avut mii de purici verzi, care nici nu stiu cind au aparut, dar am stropit si am scapat de ei.
 
Sus