Topic pork

vali

Active Member
Moderator
Poti sa obtii acea pozitie a ramurilor fara sa te chinui cu indoitul. Pur si simplu schimba unghiul de plantare al ienuparului cu cateva grade spre dreapta.
Dar ai in minte o silueta viitoare a copacelului? Normal e sa te apuci sa faci pasi intr-o directie anume atunci cand ai deja clar in minte unde vrei sa ajungi. Nu in detaliu, dar macar in linii mari :) .

N-am inteles ce vrei sa faci cu rapita aia :? :giggle:
 

pork

Member
Am sa incerc atunci sa schimb unghiul in substrat. Totusi nu e prea mic unghiul dintre trunchi si ramuri (unghiul exterior) ? Nu s-ar apleca prea tare trunchiul daca vreau sa aduc ramura din stanga aproape de verticala?

Cu rapita ma gandeam sa infasor crengile sa nu pocneasca atunci cand incerc sa le indoi...am vazut ca se practica metoda asta.

Referitor la forma, ma gandeam sa incerc sa formez doua mase verzi pe fiecare creanga, mai compacte, ca niste perne. Probabil vor trebuie repozitionate si ramurile care pleaca de pe cele 2 principale. Nu stiu exact cum trebuie procedat pe tot parcursul darpoate usor usor le voi dibui in timp.
Cel putin asta vad eu ca as putea face cu cele 2 ramuri.

Daca ai alta idee, chiar te rog sa imi spui :)
 

pork

Member
:oops: :oops: :rofl:
Aia am vrut sa zic, nu stiu ce mi-a venit cu rapita (stiu ca-i planta :oops: )

Scuzele mele :rofl: :oops:

Nah ca m-am facut de ras :rofl:

Referitor la fertilizant ce parere aveti?
 

ovidiu1964

Member
dupa ce am vazut eu anul trecut si spunea si Walter Pall fertilizant ieftin si mult, eu daeam doza dubla 1 data pe saptamana
 

pork

Member
Am sa incerc sa cresc usor usor doza, mi-e frica sa incep prea tare de la inceput.
Dar in privinta raportului NPK ?
 

ovidiu1964

Member
din ce am citit e bine ca azotul sa fie mai mare, iar doza nu se da deodata dubla, incepi cu doza normala, la doua saptamani si o cresti si scurtezi intervalul, in prima luna ajungi la doza mare si interval mic
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Totusi nu e prea mic unghiul dintre trunchi si ramuri (unghiul exterior) ?
"Prea mic" pentru ce? Sau comparativ cu ce?
pork a spus:
Nu s-ar apleca prea tare trunchiul daca vreau sa aduc ramura din stanga aproape de verticala?
Ba probabil ca s-ar apleca... Dar daca ai fi copac, ai avea doar doua ramuri si ai vrea totusi sa cresti, tu ce ai face? :)
Personal, cred ca ai facut o prostie cand l-ai tuns... Nu mai stiu exact cum arata inainte (sau daca l-ai aratat), dar asa cum arata acum, pare ca ti-ai anulat multe dintre posibilitatile existente initial.
Nu te supara ca-ti spun, stii ca sunt cam direct cand vreau sa punctez ceva :D
Cu toate temerile tale, eu zic ca merita sa incerci macar sa apleci trunchiul (inainte de a te apuca sa indoi ceva)... Cine stie, poate vei vedea si altceva...

Referitor la fertilizare, personal, consider subiectul la fel de sensibil ca udarea. Nu cred ca se poate lua "ad litteram" ceea ce face unul sau altul. Fiecare vorbeste din punctul sau de vedere, se raporteaza la coditiile pe care le ofera copaceilor sai (substrat, lumina, aer, etc.). Nu contest metoda de fertilizare a lui WP sau faptul ca s-ar putea fertiliza la un mod atat de "agresiv". Dar, asa cum am mai spus in trecut, trebuie sa invatam sa citim printre randuri: WP foloseste maxit in proportie de min. 80-90% (la unele exemplare 100%), are copaceii afara, adica soare cat cuprinde, vant cat da Domnul, e normal sa se orienteze catre un fertilizant ieftin si sa-l foloseasca "in dusmanie", pt ca in asemenea conditii majoritatea nutrientilor se pierd, se arunca. Adica doar trec prin vas si se scurg, iar de ceea ce ramane in vas se ocupa vantul si soarele. Intr-o situatie ca asta, e firesc sa dai din abundenta, iar radacina sa-si ia atat cat apuca :wink: . Dar, cati aveti aceleasi conditii?

PS: Sunt de acord cu azotul mare la cupresacee, pentru ca la acestea nu exista posibilitatea ca frunzele sa se mareasca, ci doar sa se indeseasca. Dar la restul speciilor, in special la cele cu frunze cazatoare, e bine ca azotul sa aiba ponderea cea mai mica.
 

pork

Member
vali a spus:
pork a spus:
Totusi nu e prea mic unghiul dintre trunchi si ramuri (unghiul exterior) ?
"Prea mic" pentru ce? Sau comparativ cu ce?
pork a spus:
Nu s-ar apleca prea tare trunchiul daca vreau sa aduc ramura din stanga aproape de verticala?
Ba probabil ca s-ar apleca...
Vroiam sa intreb daca nu cumva trunchiul va fi prea aproape de orizontala...nu stiu exact cum sa explic...

vali a spus:
Personal, cred ca ai facut o prostie cand l-ai tuns... Nu mai stiu exact cum arata inainte (sau daca l-ai aratat), dar asa cum arata acum, pare ca ti-ai anulat multe dintre posibilitatile existente initial.
Nu te supara ca-ti spun, stii ca sunt cam direct cand vreau sa punctez ceva :D
Cu toate temerile tale, eu zic ca merita sa incerci macar sa apleci trunchiul (inainte de a te apuca sa indoi ceva)... Cine stie, poate vei vedea si altceva...
Da' nu ma supar absolut deloc. Doar de asta am si postat aici, sa primesc un feedback pozitiv sau negativ si sfaturi din care sa invat :)
L-am aratat pe undeva inainte, dar nu mai gasesc topicul, caci l-as fi pus deja aici...
Eventual sa-l bag si pe asta in pamant direct acasa?

vali a spus:
Referitor la fertilizare, personal, consider subiectul la fel de sensibil ca udarea. Nu cred ca se poate lua "ad litteram" ceea ce face unul sau altul. Fiecare vorbeste din punctul sau de vedere, se raporteaza la coditiile pe care le ofera copaceilor sai (substrat, lumina, aer, etc.). Nu contest metoda de fertilizare a lui WP sau faptul ca s-ar putea fertiliza la un mod atat de "agresiv". Dar, asa cum am mai spus in trecut, trebuie sa invatam sa citim printre randuri: WP foloseste maxit in proportie de min. 80-90% (la unele exemplare 100%), are copaceii afara, adica soare cat cuprinde, vant cat da Domnul, e normal sa se orienteze catre un fertilizant ieftin si sa-l foloseasca "in dusmanie", pt ca in asemenea conditii majoritatea nutrientilor se pierd, se arunca. Adica doar trec prin vas si se scurg, iar de ceea ce ramane in vas se ocupa vantul si soarele. Intr-o situatie ca asta, e firesc sa dai din abundenta, iar radacina sa-si ia atat cat apuca :wink: . Dar, cati aveti aceleasi conditii?

PS: Sunt de acord cu azotul mare la cupresacee, pentru ca la acestea nu exista posibilitatea ca frunzele sa se mareasca, ci doar sa se indeseasca. Dar la restul speciilor, in special la cele cu frunze cazatoare, e bine ca azotul sa aiba ponderea cea mai mica.
:wink:

Dar nici n-am zis ca vreau sa fertilizez ca WP. Am vazut ca el are substrat inert si cam atat si uda din abundenta. Ceea ce e foarte diferit de mine.
In principiu vreau sa fertilizez o data la doua saptamani sau o data pe saptamana pentru cei pe care ii ud mai des.
Legat de azot sa inteleg ca n-ar trebui sa folosesc asta pe ulmi si ficusi?
 

ovidiu1964

Member
chestia cu azotul am inteles-o si eu pana la urma, iar restul (fertilizare) la mine e ok, deja pomii sunt afara, deja-i ud cu furtunul si zilnic, din cauza vantului si soarelui se usuca pamantul, deci eu astept sa deie frunza cat de cat si am sa incep fertilizarea, corcodusii si ulmii au fost mai grabiti si au frunze in toata regula, ei deja au primit o tura de ingrasamant
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Legat de azot sa inteleg ca n-ar trebui sa folosesc asta pe ulmi si ficusi?
La conifere se poate folosi un ingrasamant cu N> K si P, cu exceptia pinilor, la care poate avea drept rezultat alungirea acelor. La restul speciilor e indicat ca din raportul N/P/K, N sa fie cel mai mic. Azotul duce la dezvoltarea frunzelor; folosind un fertilizant cu mult azot, e ca si cum ai tura masina cu frana de mana trasa. E pacat sa te chinui sa tii frunzele mici prin toate mijloacele posibile, in timp ce bagi azot cu ghiotura.
 

vali

Active Member
Moderator
Corect, corect!
Din modul meu de exprimare, acum imi dau seama ca cineva ar putea intelege ca azotul mult ar duce la "un copacel mic, cu frunze mari". In realitate, toata noua crestere, cum sunt lastarii cruzi din aceasta perioada a anului (dar si din restul anului), explodeaza si te trezesti cu ramuri alungite, cu frunze cat paleshtile si, implicit, internoduri mari. Deci, ar fi un copacel la care ramificatiile fine ar fi total iesite din scala.

Multumim de precizare, Fabian.:D
 

pork

Member
Atunci am sa ma duc sa incerc sa-l schimb cu alt ingrasamant.
Doar erau si cu azot mai putin, dar eu citisem pe undeva mai demult ca raportul ar trebuie sa fie undeva in jur de 10 pt fiecare, cat mai echilibrat. N-am gasit asa si am cautat sa iau ceva cu azot mai mult pentru partea verde...

Sper sa vrea sa schimb cu alt tip de fertilizant.

Multumesc :)
 

vali

Active Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Ma cam perii, Vali, ce-ai patit? :rofl:
Mi-am luat periutza noua si-am zis sa-i fac safteaua :giggle:
De fapt, ai dreptate si tu... cand nu multumesti, nu feliciti, nu nimic, lumea te vede intr-un anumit fel. Cand o faci in cele din urma, pare ca umbli cu periatul :rofl:

@ pork - incearca (pe viitor) sa cauti fertilizant pentru plante acidofile. Contine si multe microelemente pe care alti fertilizanti nu le au intotdeauna.
 

pork

Member
Ok, mersi de sfat. Ma duc pana la carrefour sa il schimb...sper sa vrea respectivii sa mi-l schimbe si cu fertilizant de la alt producator.
 

pork

Member
Cum am promis, revin cu poze dupa ce am tuns ficusul de va povesteam, plus inca un ficus si o sageretia.

1. Ficus retusa

Asa era:



Si asa este acum (am pus si poze cu zoom pe fiecare crenguta separat):





















Va rog sa spuneti ce mai trebuie taiat, fara nicio retinere, caci probabil n-am taiat cat trebuie (ca de obicei :giggle: )

2. Al doilea ficus, nu stiu exact ce varietate. E un ficus primit de la Fabian anul trecut. Problema la el din punctul meu de vedere e ca frunzele sunt pre departe de trunchi. Am taiat varfurile si am lasat cate o singura frunza si sper sa inmugureasca inapoi. N-am taiat mai mult caci mi-a fost frica sa tai ramuri care sa ramana goale...Daca merge, spuneti si mai tai.

Asa era:







Asa e acum:









3. Sageretia

Asa arata:





Asa arata acum:









Am taiat mai serios ca sa ajung la structura lui si sa vad ce e acolo. Dar mai ales sa vedeti voi si sa ma sfatuiti ce sa tai si ce sa las..

Repet, fara retinere, puteti sa ma urechiti, sa dati cu pietre, tot ce vreti :rofl:

Ficusii vor intra in pungi dupa ce primesc sfaturile voastre si finalizez taieturile.
 

DracuMic

Member
Zici tu ca accepti orice.!!!
Pai ce ai facut acolo este exact ce fac vecinii cu foarfecile in gardul din fata blocului pe vremurile astea...curata niste tufe de varfuri sa se indeseasca gardul.
Mie personal nu-mi place nimic din ce ai facut...e ca si cum ai taiat tufa dar parca n-ai taiat nimic. Ai last cioate...groase,urate, uscate...ma refer la sargetia aia..Taie fratele meu mai cu indemanare..cauta sa arate ca un copac crescut natural...daca nu natural fa tu o minune si scoate de la el ceva ciudat dar frumos.Gaseste ceva acolo si lasa-i in pamantul ala macar 2 ani sa se poata dezvolta calumea.
La ficusi nu ma bag ca-s otravitori si fac alergie la ei.Si ca sa te enervez mai tare, (ceea ce vroiam demult) sa stii ca n-ai imaginatie la buruieni.Acum cearta-ma.
Spor la foarfeci.!
 
Sus