Topic pork

pork

Member
Asa vroiam prima data, daca cand am pus foarfecul m-am dus mai sus...cred ca probabil cu gandul sa fur un pic de timp :oops:

Am sa-l tai la vara cand ajung iarasi acasa...
Mersi.
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Pun la prins toti puiutii astia din 2 motive:

1. Sa fie materiale de lucrat pe viitor.
2. Mi-e mila sa-i arunc :oops:
Cu primul motiv sunt de acord; cu al doilea, nu stiu ce-ai sa te faci daca pastrezi tot ce vei taia in viitor :)
 

pork

Member
Cu siguranta cu timpul n-am sa mai pun la prins asa multi :giggle:
Dar nici acum nu pun chiar fiecare lastar. Insa care e o idee mai grosut parca nu l-as arunca, mai economisesc un an, doi de crestere :giggle:

Acum stau cu gandul ca in incercarea mea de economisi timp cand am taiat ficusul dupa a doua ramura, de fapt pierd timp caci va trebui taiat din nou in vara si nu se va dezvolta destul pana la primavara viitoare...sa incerc sa fac cumva sa mi-l trimita in Iasi sa-l tai cat mai repejor...
 

pork

Member
Sageretia din pagina anterioara a mai fost taiat un pic intre timp. M-am mai plimbat asa pe langa el si am mai dat jos din ramuri.
N-am pus poze pana acum caci am asteptat sa inmugureasca. A facut-o destul de greu, dupa ce i-am pus o punga in cap.

Acum i-am lasat vreo 5 ramuri pe laterale si 2 sus, probabil voi mai da jos una, dar am lasat sa vad ce inmugureste. Probabil ca tot nu e mare branza ce-a iesit, dar macar e mai aerisit.

Pozele sunt facute cu telefonul, caci aparatul momentan nu e la mine, deci nu se vad foarte grozav.

La scurt timp dupa tundere:





Ieri:







Ulmul ce l-am marcotat va anunt ca deja are radacini (niste radacini groase) :eek: ... Trebuie sa fiu mai atent cu marcota caci incepe sa se usuce destul de rapid...
 

pork

Member
Cum ziceam, acest individ are deja radacini destul de "barosane" :giggle:









Cat timp ar trebui sa mai las marcota?

Si va arat si ceilalti copacei, nu ca ar fi ceva modificari, insa cresc viguros si asta ma bucura. Spre deosebire de sezoanele trecute cand ma chinuiam cu ei fiind slabiti si din cand in cand gafand eu cu substratul, acum nu mai au probleme. Cel putin mie asa mi se pare din ce vad.



Nu v-am mai updatat cu asta. Am decis sa-l marcotez si pe el. Are o luna si ceva cred de cand i-am facut marcota.







Ar fi timpul sa le mai scurtez lastarii nu?
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Cat timp ar trebui sa mai las marcota?
Nu vad de ce s-o mai lasi. Ideea era sa apara radacinile; au aparut, mai viguroase de cat sunt n-au cum sa se faca in spatiul acela, deci, poti s-o separi.
 

vali

Active Member
Moderator
Chiar daca apar, la separare si plantare multe se rup, cele periferice in special. Indiferent cat de pricepute ar fi mainile.
Insa, oricum n-ai nevoie de ele, pt ca si cele actuale sunt tot radacini active.
 

pork

Member
Am inteles, multumesc pentru sfaturi.
Joi dupa-amiaza am ceva timp liber si am sa-l trec in ghiveci separat, dupa care am sa-i pun cateva zile si o punga in cap, ca sa fiu eu sigur :oops:

Ce mi s-a parut ciudat e ca a facut radacini atat de repede si sunt destul de dezvoltate...chiar nu ma asteptam. Sunt curios si celalalt ulmisor ce zice.

Ficusul de l-am marcotat acum ceva timp (nu mult dupa ulm, ala de ziceai ca e ok daca ma joc :giggle: ) n-a facut radacini...si e ficus. L-am taiat eu saptamana trecuta si l-am pus in ghiveci cu punga in cap, ca sa nu mai stau dupa fundul lui.
 

pork

Member
Era sa aman pe maine separarea marcotei, dar totusi ca sa inchei ziua cum trebuie, m-am apucat la 11 (noaptea :giggle: ) sa o dau jos.
M-am chinuit, caci trunchiul e gros si n-am avut o scula calumea de taiat asa ca m-am chinuit cu un cutit zimtat si cu un cleste.

L-am cam zgaltait pe saracul copacel in ghiveci, sper sa nu ii fi cauzat probleme prea mari la radacina (plantei mama).

Asta a iesit:


Radacini pe marcota.


Dupa plantare.


Dupa ce am scurtat un pic ramurile si am taiat niste lastari.

Dupa asta, am udat-o bine, i-am pus o "caciula" si am parcat-o in balcon.

Planta mama a ramas asa:





I-am scurtat si ei lastarii, si vreo 2-3 i-am eliminat. As fi indoit un pic mai tare cele 2 ramurele ramase, dar au pocnit un pic asa ca n-am mai insistat. Cea mica e probabil prea verde ca sa fie indoita, iar cea mai mare a stat in jos, asa ca e prea mult sa o ridic in sus din prima.
De asemenea realizez ca nu arata prea bine taietura ramasa, dar sincer sa fiu n-am mai avut rabdare sa o bibilesc cu clestele...ramane intr-un episod viitor.

Am mai vrut sa scurtez lastarii si celorlalti ulmisori, dar n-am mai reusit decat sa tai un pic din celalalt ulm marcotat...e destul de tarziu :giggle:

Bineinteles ca am pus vreo 5 lastari la inradacinat :oops: :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
M-am chinuit, caci trunchiul e gros si n-am avut o scula calumea de taiat asa ca m-am chinuit cu un cutit zimtat si cu un cleste
Trebuia sa incerci cu unghiera :p

Serios vorbind, pana aici e ok.
Taietura ramasa o poti lucra mai usor dupa ce se usuca lemnul.
:D
 

pork

Member
vali a spus:
pork a spus:
M-am chinuit, caci trunchiul e gros si n-am avut o scula calumea de taiat asa ca m-am chinuit cu un cutit zimtat si cu un cleste
Trebuia sa incerci cu unghiera :p
Sa stii ca probabil ma chinuiam la fel de mult :giggle:

vali a spus:
Serios vorbind, pana aici e ok.
Taietura ramasa o poti lucra mai usor dupa ce se usuca lemnul.
:D
Mersi. Altceva anul asta probabil ca nu mai am ce sa le fac. Eventual sa mai scurtez o data lastarii.
Si in primavara cand am sa incerc sa orientez niste ramurele, voi mai incerca sa mai fac ceva si la taietura.
Dar asta ramane de vazut la primavara...
 

pork

Member
Dupa cum v-am spus acum cateva posturi, am taiat acel ficus retusa cu forma de S si inca un ficus benjamin. Taiat in sensul ca planta mama a ramas doar un bat, fara frunze.
Problema e ca au trecut 2 saptamani de atunci, timp in care au stat cu punga in cap si inca nu vad muguri...

Ar trebui sa-mi fac griji? Sa ii zgarii un pic pe scoarta sa vad daca mai sunt verzi? Sau mai astept?
 

pork

Member
Salutare.
Am o mica problema cu sageretia. Unele frunze incep sa se usuce de la varf. Se fac maro si tot progreseaza pana cade frunza.
Problema a inceput prin iulie, cand am pierdut si o ramurica din cauza asta, caci a ramas fara frunze. I-am tras o punga in cap si problema a disparut. Dupa ceva timp, i-am luat punga si am lasat-o la aer si vad ca de cateva zile problema recidiveaza.

Tind sa cred ca din lipsa umezelii, aer uscat. Caci de prin iulie s-a stricat capul pulverizatorului si n-am mai pulverizat plantele seara. In punga problema s-a remediat, deci la umezeala si acum fara punga, iar incepe.

Ce ziceti?
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Tind sa cred ca din lipsa umezelii, aer uscat. [...]
Ce ziceti?
Eu zic ca tinzi sa crezi bine :) Asta-i problema cu verile fierbinti...


Mai rau e ca devin din ce in ce mai fierbinti (si mai blonde :p !)
 

pork

Member
:rofl:

Mi-e ciuda ca n-am actionat mai devreme in iulie si am pierdut acea ramurica...dar asta e de acum. Temperaturile incep sa scada si vad ca fenomenul stagneaza. Oricum, voi incepe si pulverizarile.

Multzam pentru raspuns :)
 
Sus