Tesuturi necrozate

cornelia

Fondator
Membru staff
Va povesteam acum vreo 2 luni pe topicul de Kohleria ca daca raniti o tulpina toate tesuturile ranite se vor necroza si respectiva portiune va muri. Daca nu va prindeti la timp toata planta poate muri din cauza asta.

O situatie similara este si la violete. Ieri cand le transplantam am ranit accidental frunza unui puiut. De ieri si pana azi puiutul e ok dar nu si frunza ranita. Ea s-a pleostit, rana (desi superficiala) este evidenta. Deci aveti grija pentru ca daca se necrozeaza portiuni de tulpina problema devine cam urata. Incerc sa fac si poze dar nu stiu daca or sa-mi iasa.
 

lore_dana

New Member
Apropo de tesuturi necrozate

Buna!

In timp ce imi stropeam violetele pentru o posibila infestare cu acarieni am descoperit aceasta frunza. Pe moment am crezut ca a fost lovita repetat... ca sa imi dau seama in urmatoarele secunde ca nimic nu ar fi putut cauza o rana circulara. Are cineva idee ce poate fi?



Frunza a fost desprinsa cu cateva zile in urma... si am pastrat-o pana am reusit sa o fotografiez. Rana laterala a fost provocata dupa... de mine... asa ca ignorati-o.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Loredana nu-mi dau seama ce ar fi putut provoca acea rana. Nu cunosc nici un daunator cu asemenea comportament si nici o boala nu este. Si inca ceva: nu stresa bietele violete cu stropiri anti-acarieni (sunt foarte rari la noi pe violete). E o problema cu apa si substantele din ea (simptomele sunt similare cu cele ale atacului acarienilor).
 

lore_dana

New Member
Multumesc pentru raspuns. Nu am stropit des pentru acarieni... cred ca am folosit Talstar prin decembrie... acum 6 zile Neoron si de acum le las in pace... am decis ca voi pune frunze la prins si cand planta arata ciudat o arunc si gata... oricum nu mai vrea sa faca flori. In general le ud cu apa de la fantana... apa de la robinet e oribila.

Cat despre frunza aceea... ma gandeam ca poate ati mai intalnit asa ceva si sa iau masuri daca e ceva periculos. Eu sper sa nu fie... am in jur de 20 de varietati (dar nu ma opresc aici:) )... si mi-ar parea rau sa le pierd.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E pacat sa le arunci doar pentru ca arata ciudat. Indeparteaza portiunile grav afectate si ai rabdare. Plantele se vor redresa.
 
Sus