Terariu pentru bonsai

redknee

Member
Salut si bine v-am gasit!
De ceva vreme mi-a venit "geniala" idee sa fac un terariu cu un bonsai ca principala atractie.
Voi folosi un acvariu de 75cm/40cm/50cm(LlH) care va avea un strat de pietris si nisip ca baza(nisip care va fi in general umed), peste pamant si apoi un strat de muschi. Cateva plante si niste pietre, probabil roca vulcanica, cateva radacini pe ici colo, niste bucati de vita de vie(pentru ca arata bine cu muschi pe ea) si in centru un bonsai care va sta in vasul sau iar vasul pe o placa de gresie sau ceva plat ca sa nu intre in contact cu muschiul iar in jurul vasului muschi si bucati de stanca pentru a da impresia ca acel bonsai creste in spatele unei stanci.
Am postat si un desen(foarte nereusit si parca facut de un copil cu retard mintal dar asta este, nu am talent... ).
Pentru lumina am sa folosesc 2 spoturi iar pentru a da bonsaiului impresia ca se afla in natura voi folosi 2 ventilatoare(pc coolers) alimentate nu la 12V ci la 9V sau 6V pentru a scadea viteza la care se invart palele(nu vreau fac un taifun acolo ci doar o briza).
Daca se poate doresc niste sfaturi legate de ce becuri sa folosesc, cam la ce inaltime fata de bonsai sa le pun, si cel mai important ce planta sa folosesc pentru ca mediul va fi umed imitand o padure tropicala.

P.S daca este vreun pasionat de bonsai din Cluj care ar putea sa-mi vanda 1-2 bonsai de interior il rog sa ma anunte, imi plac foarte mult dar
nu am rabdarea necesara sa cresc un copacel de la 0, sa-l modelez, sa astept cativa ani si apoi sa ma bucur de el.
Nu am pretentii la cine stie ce super bonsai sau la vreun bonsai de acum 30 de ani ci doar sa arate bine si sa arate a bonsai daca e posibil ceva cu trunchi mai gros.
Multumesc.
 

lorisl

Member
in primul rand trebuie sa te hotarasti ce specie de bonsai vei folosi, sunt specii la care le place umezeala,altele care dau ortuu popii daca au prea multa umezeala, specii ca vor direct la soare, specii care vor sa stea in umbra.Trebuie sa stii ce fel de spoturi sa pui, anume cele care au un spectru apropiat luminii naturale.Ventilatoarele nu cred ca iti vor trebui.
In orice caz asteapta sa iti raspunda baietii mari de pe forum, ei stiu mai bine, ce am zis eu e destul de general(poate si gresit :? ) oricum bafta si sper sa vedem cat de curand rezultatele
 

redknee

Member
pai cam asta doresc, niste sfaturi legate de ce lumina sa folosesc si ce planta pntru ca o sa fie destul de umed in terariu mai ales ca toata suprafata o sa fie acoperita cu muschi care are nevoie de apa destula din cate stiu.
Sau daca cineva are o idee mai buna dar care sa nu se indeparteze prea tare de original... eu ascult cu placere :)
Mersi!
 

lorisl

Member
din proprie experienta, un ficus benjamina reactioneaza foarte bine la umezelea, fie ea in exces.Dar repet, asteapta parerea celor mai experimentati :)
 

redknee

Member
da, la un ficus ma gandeam si eu pentru ca stiu din experienta ca ii place la umezeala, am acasa unul, nu e bonsai si nici nu cred ca o sa fie vreodata bonsai dar stiu ca atunci cand nu avea pamantul umed nu ii mergea tare bine iar cand il tineam umed bine apareau frunzele pe el ca ciupercile dupa ploaie.
dar astept totusi mai multe pareri sa nu fac vreo prostie.
 

Sash

Active Member
Interesanta ideea.
Eu la variante de iluminat as cauta pe la raionul de acvaristica, terarii etc. ca sunt tot felul de neoane speciale - cu spectrul luminos adecvat cresterii diferitelor plante.

PS - Micsoreaza te rog poza pentru ca decaleaza pagina.
 

Marmoset

Member
redknee..... :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: Jos palaria! Hai ca mi-ai binedispus toata ziua cu asa minunatie ce-am vazut la tine! Bravo, felicitari!
 

alien.alin

Member
Redknee, excelent...si mie imi place :)

Eu am niste ficusi, dar sunt mici, si nu cred ca ai rabdare pana vor creste ca sa-ti daruiesc unu.
 

redknee

Member
marmoset sarumana
alien e ok, am taiat acu ceva vreme un ficus si acuma astept sa dea iar muguri... ca l-am taiat cam de jos... sa vedem... de viu e viu ca scoarta e verde daca o rad cu unghia... tulpina e groasa cam cat degetul inelar la un om cu greutate normala asa ca o sa fie frumusel acolo daca da odata muguri
gabiuta... nu stiu care e wanda :D
 
Sus