Surpriza in ghiveci!

fixpix

Active Member
Aseara am transplantat in gradina un castanospermum australe (m-am saturat de el in ghiveci... chiar daca nu rezista peste iarna, m-am hotarat sa il las acolo.)
In fine... in ghiveci, prin pamant am gasit asta


Cred ca e ceva samanta adusa de mine in 2005 din Asia... S-ar putea sa fie din Bali, Indonesia. Asa cred! Precis am cules-o la malu marii dupa o furtuna. Tin minte ca atunci am adunat o droaie de seminte de tot felu.

Idea e ca... nici nu a iesit nimic, nici nu a putrezit in atatia ani.




Ciudat e ca atatia ani
 

Floria

Active Member
Este posibil sa fie inhibat din cauza caldurii din casa pentru ca a fost in ghiveci. Si eu am unele seminte care au germinat dupa 2 ani, dar la tine parca este prea mult. Eu am incercat cu samburii de Mandarin sa-i decojesc si ii tin in pahar intre tamboane de demachiant umede pana incep sa germineze apoi ii pun in ghiveci. Asa cresc foarte repede altfel am tot pus samburei cu coaja in ghiveci si am asteptat mult si bine ca nu au mai germinat.
 

fixpix

Active Member
Pai nu stiu Floria... tinand cont ca e dintr-o zona tropicala, n-as zice ca are nevoie de racoare. Si oricum in 6 ani a avut parte cam de tot. Ghiveciul cu pricina a stat si in casa peste iarna la caldura, si in balcon inchis la racoare...etc...
acuma e in pahar cu apa, sa nu se usuce. Cred ca o sa incerc sa despic, pilesc, shmirghelesc coaja. SA VAD ce e inauntru!
:mrgreen:
 

Floria

Active Member
Tu chiar meriti un premiu pentru rabdare, sa astepti atatia ani sa germineze...... ! Eu l-as fi scos de acolo de mult timp :rofl:
 

fixpix

Active Member
Michaela... da e chestia aia de unde iese radacina. DAR tin minte ca exact asa arata si acum 6 ani. SI NU E castana din aia. E o alta samanta. Era in ghiveciul cu Castanospermum. Asta e mult mai plata, turtita, si tare.
Am gugalit si ar putea fi... Entada gigas.
Asa pare!
Dar nu prea cred ca pot scoate ceva din ea!
 

michaela

Active Member
Scuze... Calin am ramas cu mintea in minivacanta de Pasti :rofl: :rofl:
Am recitit mesajul tau si te exprimasei cat se poate de clar... la mine e "buba" :rofl:
Da... pacat :( nici eu nu cred ca dupa 6 ani mai poate iesi ceva... cred ca s-a inhibat cumva germinarea... iar miezul sa nu fie dus... era bun daca aveai o solutie de stimulare a germinarii gen cea pt palmieri dar atunci... acum e prea tarziu cred...:roll:
 

fixpix

Active Member
pai iau sculele si o crap in doua.
:rofl:
curiozitatea... bat-o vina!
parca vad ca o crap, si inauntru e un miez perfect... gata sa germineze!
:rofl:
 

fixpix

Active Member
michaela a spus:
na ceee?
:?

apropo. nu am avut rabdare, am luat un shmirghel da era prea fin si m-ar fi apucat dimineata pana as fi strapuns coaja groasa.

asa ca... fain frumos cu un patent, am mers roata si am strans pana a pocnit. apoi cu un cutit ascutit an dat la o parte o mica portiune si inauntru... miez alb-galbui... de parca abia mi-a picat samanta in cap de prin arborii din jungla! pe scurt... PROASPAT!

pus fain frumos in pahar cu putina apa.... si acuma a inceput sa se umfle, incepand cu partea de langa crapatura. ca un parchet care a luat apa.

intrebare... daca o tin numai in apa, o sa se inmoaie si o sa putrezeasca? am patit cu seminte de ceva hibiscus...de la prea multa apa s-au inmuiat semintele si au mirosit foarte urat...

daca o pun asa cum e in pamant... poate nici asa nu e bine. O metoda folosita de unii este cea cu vata ... se pune pe vata bine imbibata in apa. sau... pietris fin, ca dupa trecerea nisipului prin sita.

zau nu stiu...
 

lelia

Well-Known Member
Parerea mea este ca metoda cu vata e cea mai buna ,asa poti sa-i urmaresti evolutia si poate reusesti 8)
In apa nici o sansa ,in pamant e mai greu ,vei fi curios si vei scomoni des....
Acum tu decizi ,oricum e interesant experimentul ,o samanta viabila dupa atattia ani :?
Bafta ! :D
 

fixpix

Active Member
Asa cred si eu!
Cand merg acasa incerc sa scot toata coaja... sa nu se chinuie. SI apoi in vata umeda cu ea!
:mrgreen:
 

michaela

Active Member
Pfoai! Tare samanta asta! :D
Si eu cred ca in vata e super.... in substrat e mai putin steril... sau perlit mentinut umezit....
Bafta Calin! :marfa:
 

fixpix

Active Member
hehehe nu mai am cu ce... ca inceput sa puta rau si sa se inmoaie si am aruncat-o... ma gandeam eu ca slabe sanse!
poate e mai bine asa. daca crestea c ine stie ce planta imensa ce faceam cu ea???
:mrgreen:
 

VreauSaStiu

Member
Cu putin noroc, ieşea o ditamai plăntuţa; :visator: ... şi creşteeaaa ... şi tot creştea - ca fasolea din poveste - iar tu, te căţărai pe ea ... până ajungeai cine ştie pe ce tărâmuri fermecate, să ne povesteşti şi nouă cum arată florile p-acolo :) ... N-ai avut noroc, asta-i problema ! :nu stiu:
 

fixpix

Active Member
da sigur... toate ouale alea de aur m-ar fi tentat, da ar fi venit statu sa-si ia impozite, taxe, accize...
si ma mai si trezeam cu capcaunu ala noaptea!
:rofl:
 
Sus