subarbustul daphne

nico9079

Member
Genul daphne cuprinde subarbusti din zona subalpina si alpina. In Romania regasim Daphne mezereum si Daphne blagayana, ambele specii protejate. Daphne mezereum-tulchina se gaseste in Muntii Carpati, eu stiu de existenta lui in zona Turdei, Mtii Rodnei, dar se gaseste si alte locuri, eu vorbesc despre experienta personala. Mai nobilul Dapne blagayana se ascunde in masivul Bucegi, bineinteles si alte locuri din etajul alpin. In Muntii Caucaz exista exemplare extraordinare de Daphne. Anul trecut am cumparat Daphne arbuscula, a inflorit minunat, dar din pacate seceta a facut ravagii si nu am reusit sa il salvez, dar o sa il cumpar din nou pentru ca face niste floricele minunate. Astept sa vad daca ati avut experiente cu aceasta planta. Am vazut undeva pe forum, cineva detinea un Daphne mezereum.
 

fixpix

Active Member
Imi place ca-ti plac dafneurile.

Cu primul, mezereum, am oarece experienta. Adica l-am vazut prin paduri aci in Bihor, dar nu m-a atras atat de mult... plantele "mature" sunt destul de inestetice, cu crengi lungi, goale, crescute aiurea... dar mi-am adus totusi un pui mic in Suedia. Acolo erau mai multi, si mi-am permis sa iau unul din padure.
E mic de tot dar cum ma pricep, l-am identificat si astept sa infloreasca candva.

Mai am o Daphne posibil aureomarginata, dar cum nu prea i-a mers bine am mutat-o anul trecut in ghiveci si o tin in casa, in hol neincalzit. Sper sa ii mearga mai bine.
 

nico9079

Member
Da, sunt cele 2 specii de la noi, mergand spre Caucaz se diversifica speciile, acolo, sunt minunate. Dragut site-ul, merci.
 
Sus