Streptosolen jamesonii

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai stii cit ne-am chinuit noi cu aceasta planta.Adica eu si Tina.Cred ca mai sunt citeva persoane pe forum in aceeasi situatie .Si nu am reusit sa o tinem in viata :cry: .Tina a vut parca mai multe ca mine si tot le-am pierdut.Ce vraji le-ai facut? :( Poate ai un secret pe care noi nu l-am dibuit :? .
Si ce mare si frumos este........... :D .
 

Viovett

Member
Vara in soare plin - langa tomberoane ca nu mai am loc :) si iarna la rece 10/12 grade udat din cand in cand - testul cu degetul :rofl: . Are 3 ani si nu m-a suparat deloc ....pana acum. poate-i dai vreo idee...Am sa incerc sa pun butasi vara asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
O idee de crestere :rofl:
Asa l-am tinut si noi :( si nu a vrut de loc :cry: .Oricum e clar ca ai degete verzi si ca ai plante superbisime :D
 

Viovett

Member
Eeei, am plante pt lenesi, vara afara iarna-n mansarda. Mai trec sa le vizitez din cand in cand. E drept ca avem conversatii - ti-am spus ieri ca sunt pe punctul de a pierde o Chonemorpha fragrans - si la nedumerirea mea ca s-a uscat in cateva zile fiica-mea mi-a spus ca a suferit de dor - pt ca n-a fost gratulata si "vorbita" cat am lipsit. O fi asa... :rofl:
Stim bine cu totii ca un factor important e si NOROCUL. N-am prea mari merite, si chiar nu ma alint cand spun asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si plantele simt :D
Dragostea ta pentru ele iti este innapoiata asa cum stiu ele mai bine:prin flori frumoase :D
 

lili

Member
Chonemorpha fragrans !!!! :....am pierdut-o dupa 3 ani de habitat si aclimatizat pe propria" plantatie" :( :x Este sora prin alianta cu Plumeria . O aveam de la Hodnik.
Streposolenul....am dus unul 2-3 ani... doar ca unii (vecini sau ce-or fi fost ei :x ) l-au apreciat prea mult si m-au lasat fara el....acum am unul mai mititel :wink: :D
Asa cum a spus Viovett...vara, iubeste soarele iar pe timp de iarna racoare si apa cu " pipeta " .
 

Viovett

Member
Lili, se pare ca si eu am pierdut Chonemorpha...Din pacate pana nu ajung pe langa o sera cu exotice nu mai am cum sa ma bucur de ea, caci de la Hodnik nu mai iau nimic, m-am lecuit...
 

Tina

Active Member
Minunat Streptosolenul.. colorat, vesel, frumos.. dar, din punctul meu de vedere, e planta "de unica folosinta"..
Sa mai povestesc ca la mine au murit si vara... din senin ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Viovett

Member
Din balcon ? Stii ca te tot barai cu temperaturile de prin casa, balcon etc :)
Eu am constatat ca plantelor care vor repaus iarna nu le place in balcoane la inghesuiala si fara ventilatie.
E doar o teorie, nu ma bate :rofl:
 

Tina

Active Member
Probabil teoria ta e corecta... dar era vara, avea soare si era si afara.. zi ca nu a fost un fitos.. :mrgreen: :mrgreen:
 

Viovett

Member
Mai scot o perla :rofl: , cu cat esti "mai amorezat" de o planta, cu atat sunt mai mari sansele sa...se duca. Mie nu-mi spune prea multe ca nu e parfumata , am si pus-o langa tomberoane, saraca, poate asta-i motivul pt care "n-a ortopopit", de ciuda :rofl: .
 

Tina

Active Member
Pai, daca il puneam si eu la ghena, sigur disparea.. ca vecinii mei sunt ca si ai lui Lili, "stringatori"... :)
Asta e, sa ii fie tarina usoara.. iar al tau sa te bucure cu multe flori si viata luuuunga !! :wink: :wink:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mie cand mi-a spus o mare doamna ca florile se deoache am ramas perplexa,
 

lili

Member
Viovett a spus:
Lili, se pare ca si eu am pierdut Chonemorpha...Din pacate pana nu ajung pe langa o sera cu exotice nu mai am cum sa ma bucur de ea, caci de la Hodnik nu mai iau nimic, m-am lecuit...
Lecuita de ceva vreme!!!!.....lapageria, chonemorpha, ylang-ylag, iochroma grena, brugmansia gartehausser.etc...plante debile :mrgreen:
Singura planta care supravietuieste, este o Plumerie rubra....care are 5 ani :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vio......constatare:
pamint umed fara multa apa si soare dar filtrat prin frunzele altor plante care stau din plin sub razele lui.A rezistat o luna :evil: fara incidente.La altii am inteles ca e decedat :( adica cel cumparat anul asta :mrgreen: Sa vad cit mai rezista asa :?
 

Viovett

Member
La mine e bine merci, in pauza de inflorire dar creste.
Incerc sa ud zilnic cand e f cald :) si ... am ragaz.
Sa spun drept pana n-am citit catre pierderi au fost nici nu mi-am imaginat ca e pretentios...
 
Sus