Stie cineva ce planta e ?

AncaS

Member
In toamna am cumparat de la magazinul local 2 plante. Erau in acelasi cosulet, ca aranjament.

Una stiu sigur ca e Planta Curry- Helichrysum italicum ( nu e vorba de adevaratul condiment curry ala defapt e o mixtura de mai multe chestii) dar miroase exact la fel si poate fi folosita la mancaruri.


A doua ar trebui sa fie tot o planta aromatica (nu miroase insa a nimic) dar nu avea nici o eticheta, iar madamele de la vanzare habar nu aveau ce e :)


Cine e asa de binevoitor sa ma ajute sa desleg misterul :oops:
 
A

Anonymous

Guest
Prima cred ca-i rozmarin,a doua pare cimbru,dar ar trebui sa se simta mirosul.
Daca o maresti putin,poate vedem mai bine.
 

AncaS

Member
Prima e Curry avea eticheta cu Helichrysum italicum, miroase a curry de muta nasul din loc :rofl: si am gasit-o pe net imediat

a doua nu stiu ce e. Nu miroase in nici un fel si nici gust nu are :? flori pana acum nu a facut... creste, e decorativa... o s-o mut in hardaul cu ierburi cand trece gerul. Da-s curioasa cum o cheama :rofl: sa stiu cum ma adresez


 

AncaS

Member
De udat le ud extrem de rar momentan. Sunt amandoua in camera de tortura, cu cactusii, passiflora si etc Au lumina si umiditate din belsug (ca-i bucataria ) dar e o camera rece :D sunt la iernat toate
 

AncaS

Member
Condimentul Curry este un amestec din mai multe alte condimente :)

Planta asta are numai mirosul specific de Curry si se numeste Helichrysum italicum. In Germania i se zice Currykraut si se foloseste la mancaruri (in cantitate mica)

Planta X :) nu e cimbru ca nu miroase a nimic... in sfarsit am sa-i zic X-uleasa si am s-o mut in gradina printre "aromatice"...
 

marean

Active Member
IZA a spus:
http://s595.photobucket.com/albums/tt37/dasinger/TRANDAFIRI/PLANTE%20DE%20INTERIOR/?action=view&current=DSCF7189.jpg


Un fel de Dracena cred. Dar de care? Stie cineva? Multumesc. :D
Ti-a inflorit ? :eek:
Supeeer,de cand timp o ai ? Si a mea e destul de mare,dar nu a inflorit ... aici e a mea (poza e de anul trecut,acuma a ramas in mai putine frunze,nu stiu ce nu i-a placut iarna asta) : http://marean.sunphoto.ro/Diverse/LFXPDLWYFFZEMHLZVKE
 

IZA

Active Member
Are cam trei anisori. Acum a inflorit prima data dar mai am si alte exemplare tot din aceiasi specie si ba au inflorit cand au crescut mai mari ba chiar mai mici ca aceasta. Vreau sa va spun ca este la serviciu la mine una pe hol de trei metri si ceva. O sa -i fac o poza. Nu e pretentioasa doar ca nu-i place f multa apa. In toamna am renovat si am scos una afara si a prins-o bruma. Am taiat cam la 20 cm de la sol si a lastarit stanga dreapta. Am mai avut una mareeee la mama si am vrut sa o iau la mine dar nu a intrat in masina asa ca am rupt de jos adica mai ramasese cam 15 cm din tulpina. Din ea asa rupta(am rupt-o ca mai avea pui multi si frumosi asa ca aveam de unde) au crescut doi lastari frumosi si mari si arata tare bine. Le mai cad frunzele dar mie imi plac si asa .....
 

marean

Active Member
Stiu necesitatile ei,eu o am pe a mea de vreo 4-5 ani,daca nu mai mult ,insa nu a inflorit niciodata pt mine ... inca o astept,e bine de vazut ca de putut ,poate inflorii si 'in captivitate' !
Merci fain pt informatii :wink: !
 

IZA

Active Member
Cordyline stricta la serviciu............ am gresit cu trei metri. Cred ca are doi si jumatate si-i merge tare bine ....
:D
 
Sus