Specii care se preteaza la bonsai

cornelia

Fondator
Membru staff
Cornel Trimis: Joi Oct 30, 2003 1:56 pm Titlul subiectului: specii care se preteaza la bonsai

--------------------------------------------------------------------------------
Am rugamintea daca stie cineva ce specii se preteaza la cultura de tip bonsai, ca planta de interior respectiv de exterior.
Multumesc


Cornelia Trimis: Lun Nov 03, 2003 1:16 pm Titlul subiectului: carte potrivita

--------------------------------------------------------------------------------
Incearca sa-ti procuri cartea "Bonsai pentru gradini si terase". Inca se mai gaseste prin librarii, pretul este in jur de 60 mii si ai sa gasesti acolo toate raspunsurile. Personal n-am cercetat subiectul dar iti urez bafta.


marian Trimis: Mar Nov 11, 2003 2:18 pm Titlul subiectului: specii

--------------------------------------------------------------------------------
Incearca sa incepi la primavara un bonsai dintr-un ciot sau o crenguta de salcie; inradacineaza foarte usor si are o crestere buna. Asta pana te prinzi de ce are nevoie un bonsai, ca oricum vei omara destui in timp

Ca sfat general, orice copac cu frunze mici se preteaza.

Pentru interior incearca azaleea. Fara mila.
Sau un conifer, il poti tine "interior" pe balcon, ca nu degera.


D3rutat Trimis: Lun Mai 03, 2004 3:40 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Teoretic toate speciile de lemnoase pot fi folosite drept bonsai insa fiecare are caracterisiicile sale. Eu te-as sfatui sa incepi cu un ficus/serissa/carmona la inceput fiindca sunt cei mai usori. II gasesti pe la florarii si la Romstal Garden.


Anonymous Trimis: Lun Mai 31, 2004 10:02 am Titlul subiectului: speci care se preteaza

--------------------------------------------------------------------------------
Buna ziua,
Specile de exterior care se preteaza a fi bonsai sint toate specile de pomi si arbori cu exceptia celor cu radacina pivotanta gen nucul. Pt interior se preteaza lamiiul ,portocalul ,azaleea si in general toti pomi de origine tropicala. Se preteaza ca bonsai industriali gen arbusti care cresc repede si in Vest sint considerati bonsai. Un cunoscator observa rapid aceasta insa , pretul neajungind insa nici o data ca a unui bonsai traditional. Este mult de povestit si poate cu alta ocazie


D3rutat Trimis: Lun Mai 31, 2004 3:14 pm Titlul subiectului: Re: speci care se preteaza

--------------------------------------------------------------------------------
alinalin a scris:
Buna ziua,
Specile de exterior care se preteaza a fi bonsai sint toate specile de pomi si arbori cu exceptia celor cu radacina pivotanta gen nucul. Pt interior se preteaza lamiiul ,portocalul ,azaleea si in general toti pomi de origine tropicala. Se preteaza ca bonsai industriali gen arbusti care cresc repede si in Vest sint considerati bonsai. Un cunoscator observa rapid aceasta insa , pretul neajungind insa nici o data ca a unui bonsai traditional. Este mult de povestit si poate cu alta ocazie

Toti copacii incep cu o radacina pivotanta la inceput care apoi se ramifica.
http://perso.wanadoo.fr/georges.grand/b ... che113.htm
este adevarat ca nu e un bonsai terminat, insa daca te uiti la pot vezi ca este unul special de bonsai.Pentru a scapa de radacina pivotanta, pe la 1-2 ani, copacului i se taie radacina pivotanta cam pana la 1/2 pentru a incuraja ramificare.
Oricum nu inteleg ce legatura are radacina pivotanta cu speciile de exterior, nucul traieste si in Romania, daca nu stiai. iar Romania are climat temperat

Si nu inteleg de ce doar in vest se considera bonsai?

Oricum, sper ca nu te-ai suparat pe mine,insa nu-mi place sa aud oameni care dau informatii fara sa stie despre ce vorbesc. Daca vrei sa-mi schimbi parerea, continua povestirea asa cum ai promis.....


Anonymous Trimis: Mar Iun 01, 2004 8:17 am Titlul subiectului: despre bonsai

--------------------------------------------------------------------------------
Nu m-am suparat si nici nu ma voi supara, pentru intrebarile care mi se vor pune. Poate moderatorul va gasi o modalitate de prezentare si a pozelor pentru a va arata colectia rezultata in 12 ani de bonzait. Referitor la pomi cu radacina pivotanta cum este cel mai clasic nucul: de-a lungul dezvoltarii sale, ramificarea laterala a radacini este mult mai slaba decit la arbori cu radacina intermediara sau trasanta, fapt ce face dificila cresterea lor in tava.
Vreau sa reamintesc ca de multe ori se face confuzie intre bonsai si punsai
care sint doua lucruri diferite. In ceea ce priveste intrebarea cu arbusti considerati in vest bonsai: in japonia bonsaiul are o filozofie si o semnificatie religioasa, care a impus un anumit mod de cultivare, ingrijire si rapoarte care definesc ce inseamna bonsai. Vesticii care il produc in ferme pentru vinzare n-au timp sa astepte 10-17 ani formarea unui bonsai.
De aceea au ales speci cu crestere rapida in detrimentul longevitatii.
Va doresc o zi buna Alin

D3rutat Trimis: Mar Iun 01, 2004 8:46 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Alin te rog sa-mi trimiti si mie pozele pe email : stardust@xnet.ro
Stiam de filozofie, si e adevarat ca in Japonia si in China copacii sunt inceputi de bunic si sunt transformati la forma finala de nepot... Insa noi vesticii suntem mai destepti si cumparam stoc de peste 10 ani . insa nu sunt de acord cu ceea ce ai zis ca anumiti copaci au o longevitate mai mica daca au crestere mai rapida. De exemplu ia juniperus, s-au gasit exemplare care au si 1000 ani, iar juniperus creste repede.( vreau sa mentionez ca acesta creste repede pentru un confier sau pt un foios tropicalele sunt excluse din comparatie)Ce sa mai vorbim de stejar, eu am vreo 10 puieti de stejar care au 2 luni si au deja 40 cm inaltime.
Oricum, imi place discutia,credeam ca nu mai am cu cine sa discut despre bonsai in Romania.Astept cu nerabdare pozele


moyra Trimis: Mar Iun 01, 2004 2:11 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Din gutui se poate modela un bonsai?eu am pus deja intr-un vas , cativa pui de gutui cu o parte din radacina..dar nu stiu ce trebuie sa fac de aici incolo..daca ma poate indruma cineva,,,multumesc


alin Trimis: Mar Iun 01, 2004 2:31 pm Titlul subiectului: gutui bonsai

--------------------------------------------------------------------------------
Parerea mea este sa incerci pt.2-3 ani sa-i ti in ghiveci cu drenaj. Din gutui vei avea bonsai de exterior. Deci pune-i in balcon, si nu in soare direct. In casa ii aduci doar pentru a-i arata. Daca i-ai scos cu pamint ai sanse mai mari sa se prinda. Udatul se face normal nimic in mod special. Doar rabdare sa ai.
Alin


moyra Trimis: Mar Iun 01, 2004 3:31 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Am pus lastarii de gutui intr-un vas ceramic..de vreo 25-30 cm raza si vreo 10 cm inaltime..De prins cred ca s-au prins..pt ca au muguri si frunzulite.insa ma intreb..daca il dau afara vasul..la iarna nu va ingheta?e destul de mic..si daca va fi ger ca anul trecut sau acum 2 ani...cred ca va ingheta pamantul..si atunci ce se va intampla cu pomisorii?


D3rutat Trimis: Mar Iun 01, 2004 5:58 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Asa cum a zis alin, gutuiul este de exterior. Eu unul nu l-as tine de la inceput in exterior. Ceea ce vreau sa zic este ca daca in casa ai o zona luminoasa si calda, atunci e mai bine sa il tii acolo pe durata primaverii, verii si sa-l muti afara toamna si iarna, astfel va creste mai repede. Afara se pot schimba temperaturile foarte repede(geruri, etc) poate sa il dea jost vantul sau chiar pot sa vina pasarilie sa ii rupa din frunze, eu am patit-o cu un mar, doua vrabiute mi l-au "DEFOLIAT" Mai ramasesera 5 frunze.Al naibii pasari.Cat de gros este Trunchiul ??? Daca gutuiul tau creste inseamna ca s-a prins. Vezi sa il uzi doar atunci cand se usuca suprafata solului, altfel, daca il uzi prea des s-ar putea sa ii putrezeasca radacinile(desi asta se intampla de obicei in 2 saptamani in care copacul sta cu solul imbibat mereu cu apa, deci e destul de greu sa i se intample).
Aaa, da si daca te hotarasti sa imi urmezi sfatul, toamna incearca sa il scoti afara intr-o zi insorita si sa fii sigura ca nu o sa dea friguri timp de o saptamana ca sa aiba copacul timp sa se adapteze

In privinta iernii:
Iarna este normal sa inghete pamantul. Faza e ca de obicei ingheata numai suprafata solului, iar la adancime acesta ramane dezghetat.Daca vrei sa il protejezi, cumperi rumegus sau scoarta de copac, sau chiar fan, pui ghiveciul intr-o cutie, si o umplii cu scoarta/fan/rumegus pana la nivelul ghiveciului, astfel se insuleaza mai bine. Deasemenea, lasa zapada cazuta pe copacel, si ea il protejeaza de inghet.De udat se uda de obicei pe la pranz cand e mai cald, atunci cand se usuca pamantul.uite aici un articol foarte bun despre cum se pastreaza bonsaii iarna:

http://www.evergreengardenworks.com/overwint.htm
http://www.evergreengardenworks.com/frzekill.htm


alin Trimis: Mar Iun 08, 2004 10:29 am Titlul subiectului: proiecte

--------------------------------------------------------------------------------
Anul acesta m-am hotarit (fiindca timpul nu conteaza daca intelegi ce inseamna bonsai) in spiritul traditiei japoneze sa incep formarea a 200 de bonsai din cires. Citi oameni care locuiesc la bloc n-ar vrea sa-si culeaga ei sau copii lor ciresele din balcon? Daca in timp acesti pomi vor avea si valoare financiara (care creste in fiecare an) cu atit mai bine. Toata problema este :studiul, practica si rabdarea de care trebuie sa dai dovada fiindca in fond si la urma urmei este biologie.
Alin


D3rutat Trimis: Mar Iun 08, 2004 1:50 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Mult succes. Am citit ca rata de succes la inmultirea prin seminte este de 70% asa ca sa nu te mire ca nu ies cateva seminte


alin Trimis: Mie Iun 09, 2004 7:54 am Titlul subiectului: semintele

--------------------------------------------------------------------------------
Semintele inainte de a le stratifica trebuie alese deoarece nu toate au miez. Daca sti sa le sortezi si sa le asiguri conditi de postmaturatie procentul creste considerabil (din experienta). Asa am reusit sa inmultesc magnoli, visini, paopao.


D3rutat Trimis: Mie Iun 09, 2004 9:48 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
eu iti spun ce am citit. Semintele nu ies neaparat fiindca nu au miez. Unele pot sa fie infectate cu virusi sau bacterii, altele pur si simplu putrezesc. Oricum, spuneau ca inainte de stratificare le pui 30 minute in ceai de galbenele(ceai rece) pentru a indeparta microbii, si ca sa vezi care seminte au miez, le pui intr-o solutie de 5% sare, cele care plutesc sunt goale pe dinauntru...Succes


Cornelia Trimis: Mar Iun 22, 2004 12:16 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Cativa dintre bonsaii lui Alin:

http://www.egradini.ro/temp/alin/bonsai1.jpg
http://www.egradini.ro/temp/alin/bonsai2.jpg
http://www.egradini.ro/temp/alin/bonsai3.jpg

ps Alin: vom rezolva si cu celelalte poze.


simona0808 Trimis: Vin Iul 16, 2004 8:20 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Alin, cum ai obtinut acesti bonsai? Eu am fost la munte la sfarsit de saptamana si mi-am adus de acolo o crenguta de ... un fel de brad - seamana putin cu cel din prima ta poza - nu stiu cum se numeste. Oare o sa-mi faca radacini? Este doar o crenguta miculuta, pe care eu am pus-o in ghiveci si am acoperit-o cu o punga.


D3rutat Trimis: Sam Iul 17, 2004 10:31 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
lol, ai cam 30% sanse, cred ca ce are alin este un Larix.


simona0808 Trimis: Mar Iul 20, 2004 10:09 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Ei, sa speram ca se prinde... Pana acum mi-a reusit o inmultire cu gardenia si cu azaleea si ele sunt pretentioase...


D3rutat Trimis: Mar Iul 20, 2004 1:20 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
asa e, dar nu sunt conifere


Anonymous Trimis: Joi Aug 12, 2004 1:41 pm Titlul subiectului: a venit toamna

--------------------------------------------------------------------------------
Imi cer scuze pentru inactivitate dar am fost in concediu. Toamna este bine sa aduni semintele de pomi si arbori ca sa ai ce semana primavara.
Sortarea semintoaselor se poate face introducindule in apa. Cele care nu plutesc sint bune. Apoi se usuca la umbra, se amesteca cu nisip de riu si se pun la racoare2-5 grade pina la primavara. Din natura se recolteaza doar toamna si primavara cind nu au frunze. In prima faza un an,doi este bine sa-i tii in ghiveci si doar apoi sa-i pui in tava.


Anonymous Trimis: Joi Aug 12, 2004 1:49 pm Titlul subiectului: mai multe poze

--------------------------------------------------------------------------------
Am facut un album cu o parte din bonsai pe care-i am. Sa dau adresa albumului sau se poate si altfel?


Anonymous Trimis: Joi Aug 12, 2004 2:10 pm Titlul subiectului: adresa
--------------------------------------------------------------------------------
photos.yahoo.com/mestecenilor


miha1950 Trimis: Sam Aug 21, 2004 12:11 pm Titlul subiectului: bonsai

--------------------------------------------------------------------------------
Muraya este o planta care poate deveni un bonsai reusit.


vali Trimis: Dum Oct 03, 2004 4:58 pm Titlul subiectului: bonsai tradiţional

--------------------------------------------------------------------------------
Mi s-a părut interesantă prima parte a discuţiei (inclusiv disputa, să zicem, dintre alin şi d3rutat) şi am zis c-ar fi păcat să n-o continuăm (discuţia nu disputa). Înafară de asta, Alin, am şi câteva nelămuriri . Vorbeşti de "bonsai tradiţional" şi nu înţeleg exact la ce te referi: strict la bonsaii obţinuţi din sămânţă şi formaţi încă din prima zi de posesor, sau în această categorie sunt acceptaţi şi yamadori, colectaţi din natură şi formaţi în continuare? Pentru că am văzut că lucrezi şi în pădure (apropos, ţi-am văzut albumul, interesant material). Sau te referi la modul tradiţional de formare a unui copăcel, adică în timp şi prin multă muncă? Nici eu nu sunt adeptul bonsailor apăruţi peste noapte. Este un non-sens. Anumite caracteristici indispensabile unui bonsai veritabil nu pot fi obţinute decât în ani şi ani de muncă. Totuşi revin: japonezii, aşa conservatori cum sunt, admit o gamă destul de largă de formare a unui bonsai, de la sămânţă până la pepinierele specializate. E-adevărat că un copac obţinut din sămânţă are o valoare deosebită prin munca investită în el, dar un yamadori este la fel de valoros şi respectat pentru că poartă în el şi amprenta naturii. Din câte ştiu, singurii pe care nu-i acceptă şi nu-i consideră ca fiind bonsai sunt tanuki, acei copaci formaţi pe suportul unui lemn mort, care imită alte tehnici de îmbătrânire cum ar fi jin, sharimiki sau sabamiki. Aceasta este întradevăr, o găselniţă a vesticilor pentru a sări peste câţiva ani buni de formare.
Apoi mai vorbeşti despre bonsai şi punsai ca fiind două lucruri diferite, diferenţa fiind dată de anumite raporturi. Din câte ştiu, punsai este echivalentul în chineză pentru bonsai. Şi apoi, despre ce raporturi este vorba? Te rog dezvoltă, este interesant de ştiut.


alin Trimis: Mie Mai 04, 2005 10:16 am Titlul subiectului: diferenta

--------------------------------------------------------------------------------
Prima data vreau sa va transmit traditionalul Cristos a inviat. Am sa abordez doua lucruri: diferenta dintre bonsai si puncsai, precum si o scurta disertatie in conceptia mea despre de ce si cum faci un bonsai.
Bonsai inseamna pom crescut in tava iar puncsai inseamna pom crescut in bol, ghiveci etc. Primul ca o adaptare a regnului vegetal, unica, isi micsoreaza frunzele ca marime. Aceasta este o adaptare nu un chin .In cazul celor crescuti in bol frunzele nu se micsoreaza decit atunci cind radacina nu mai are unde creste. Aceasta se intimpla si cu bonsai din natura (naturali) care cresc intr-un pumn de pamint pe o stinca sau un loc defavorabil. Indiferent cum ii faci: ii iei din natura, ii semeni, faci butasi sau ii cumperi, in primul rind este filozofie. Aceea punte peste generati, apropierea unui petec de natura in imediata ta apropiere si mai sint multe de zis. Apoi este arta. Bonsaiul va fi precum este sufletul tau. Niciodata doi oameni nu vor avea doi bonsai la fel. Iar in al treilea rind este stinta. Toate aceste trei lucruri trebuie sa se imbine armonios. Daca n-o faci, si crezi ca esti atit de ocupat incit n-ai timp nici pentru tine, las-o balta si fa altceva. Ma opresc aici fiindca altfel raspunsul ajunge carte.


alin Trimis: Lun Mai 23, 2005 12:32 pm Titlul subiectului: artarul de zahar

--------------------------------------------------------------------------------
au inceput sa cada semintele din pom. Acestea au capacitatea de a germina la fel ca si semintele de lamii doar citeva zile. Dupa aceea poti sa uiti si sa astepti anul viitor. N-am reusit sa pun pozele in album fiind ocupat cu gradina unde mi-am pllantat peste 2000 buc. Dar le voi pune in zilele urmatoare.


alin Trimis: Mie Iun 22, 2005 8:26 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Am inceput de citeva luni anul acesta un proiect care se vrea si o lectie despre bonsai. Si anume bonsai din seminte. Planta este albitia, iar semintele le-am obtinut cu ajutorul unor membri ai forumului carora le multumesc. Primul set de poze pe photos.yahoo.com/mestecenilor
Voi posta si pozele cu artarul de zahar pentru cei interesati cit de curind.


Anonymous Trimis: Lun Oct 24, 2005 9:19 am Titlul subiectului: a venit toamna

--------------------------------------------------------------------------------
Salut, a venit toamna si acum in mod special este vremea semintelor la unii arbori, din care in timp poti face bonsai. Fata de celelalte metode, cel obtinut din seminte se preteaza mai usor la modelat. cei care doriti, apucativa de treaba deoarece momentul se va repeta doar la anu.
Despre stratificarea semintelor in viitor daca va intereseaza.


carla_ro_b Trimis: Lun Apr 10, 2006 9:05 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Am mai spus undeva ca taman am primit un bonsai cumparat bine inteles (are poza in album este clasicul ulm chinezesc). De foarte multi ani am tot citit despre bonsai, intr-o vreme fiind fascinata de japonia am citit chiar foarte mult despre filozofiea lor, istorie,etc, dar cu cat citeam mai mult cu atat mi se parea ca nu as fi capabila sa cresc un bonsai.
As vrea sa formez trei bonsai: unul din cires, unul din gutui si unul din corcodus. Sunt pomii preferati ai mei si ai sotului. Am in gradina un gutui matur si un corcodus. Corcodusul are o multime de lastari in schimb gutuiul nu are niciunul. Cum ma sfatuiti sa procedez ca sa prind pui fiindca nu prea stiu daca lastarii sunt aparuti din seminte sau din radacinile copacilor?
 

carla_ro_b

Member
Astazi am indepartat toate resturile de caramida din jurul gutuiului si surpriza... avea doi lastarasi cu frunzulite. Deoarece urmeaza sa sap si sa indepartez vreo 30 cm pamant din toata curtea, i-am desprins de planta mama si au chiar si vreo 2-3 radacinute proprii. Ii voi pune in pamant sa vad daca se prind fiindca tin mortis sa fac un bonsai din ei. :)

Ce credeti vor rezista? Daca nu oricum fac marcotajul in mai.
 

carla_ro_b

Member
Deci incep cu intrebari... :) Stiu ca se foloseste gutuiul japonez in general pentru asa ceva. De aceea as vrea sa stiu daca pentru gutuiul normal se preteaza aceleasi stiluri. :rugaciune: sa se prinda amandoi.

Momentan radacinile primare sunt lungi, groase si cu crestere orizontala (sunt mai groase decat tulpina). Trebuie sa le ajustez sau au mai multe sanse sa se prinda daca le las asa?

Inca o intrebare cam cum ar trebui sa-i ud? Sa pun un stimulent de inradacinare? Si inca ceva i-am pus in gniveci sa il las afara sau sa-l pun temporar in casa?

Merci :D
 

kriss

Member
ma gandeam sa "confectionez" un bonsai si sunt curioasa daca se poate din castan sau corcodus rosu. inca nu am adus acasa pomisorul pe care va urma sa incerc sa-l transform intr-un bonsai, dar m-am gandit ca mai bine ma documentez inainte.
am uitat sa precizez ca bonsaiul ma intereseaza exclusiv pentru interior.
si o ultima intrebare (deocamdata): de unde pot cumpara ghivece din alea speciale pentru bonsai? m-am uitat pe la cateva magazine unde aveau ghivece, dar nu am gasit.
 

Aurelian

Member
Kriss, in principiu un bonsai se poate realiza din absolut orice specie lemnoasa, dar un bonsai din castan eu pana acum nu prea am vazut. Castanul are frunzele destul de mari si din acest motiv dimensiunile copacelului trebuie sa fie pe masura ca proportiile sa fie ok.
Cu corcodusul este ceva mai simplu...poti incerca...defapt poti incerca si cu castanul nu te opreste nimeni...dar ambele sunt specii de exterior ...asa ca nu stiu in ce masura te ajuta atata timp cat pe tine te intereseaza specii pentru interior.
Referitor la vase speciale bonsai nici nu cred ca vei gasi pe undeva prin Romania...nu exista nici un magazin care sa comercializeze asa ceva, dar poti incerca totusi pe la florarii care vand bonsai. Acolo se mai intampla uneori sa le ramana ceva vase ale unor bonsai ce au decedat intre timp.
In concluzie fie improvizezi fie te reorientezi catre comenzi prin internet de pe afara.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
am de gand sa formez smochinul ca bonsai , de aceea l-am pus in caserola mai mica , sa-l obisnuiesc cu pamant putin
nu m-am gandit ca nu are voie sa ajunga lumina la radacini
liviu2512 a spus:
La bonsai ma gandisem la bonsai.Dar tot nu am aflat de ce nu au voie radacinile sa vada soarele...Ficusii au si radacini aeriene,adica isi dezvolta radacini aeriene.Acum am si un leandru care si-a scos radacinile la marginea paharului,si nu zice nimic ca nu i-ar place...
tutuianu a spus:
nu ma pricep la bonsai asa ca poate in acest vaz lumina la radacini ajuta!
referitoare la ferirea radacinilor de lumina din experienta proprie am constatat ca butasii inradacinati de smochin cresc mult mai repede in pahare de plastic opac decat in paharele transparent.
de fapt eu nu am vazut pana acum smochin plantat in gradina (nu in ghivece prea mici pentru marimea plantei) care sa prezinte radacini pe suprafata pamantului. Mai mult ca sigur diferentele intre ficus si smochin (ficus carica) sunt destul de semnificative.
 

cipikkus

Member
Ma bag si eu in topicul asta si vreau sa intreb, are cineva vreo informatie cum ca Gardenia Jasminoides s-ar putea modela ca bonsai? Nu vreau sa par enervant, dar poate stie cineva, poate a vazut pe undeva. Nu de alta dar am facut rost de vreo 3 Gardenia Jasmionides...si poate iese ceva frumos.
 

cipikkus

Member
Multzam fain pork....uite eu nu mam gandit sa tasetz pe google "gardenia jasminoides bonsai"...rusinica ...sa imi fie.
 

pork

Member
Cu placere. Si cand ma entuziasmez cu ceva ma aprind tot si n-am rabdare sa caut :rofl:

LE: Vezi ca este un topic despre gardenie si in sectiunea plante de interior. Poate gasesti informatii utile despre cresterea lor.
 

vali

Active Member
Moderator
Personal, as merge pe ienuperi.
Chamaecyparis-ul e de evitat la inceput. Poti sa-ti iei unul, "de pofta", ca sa ai pe ce sa-ti capeti experienta, dar atat deocamdata.
Ienuperii sunt mult mai "seriosi".
 

pork

Member
Pai tocmai asta intrebam, care din acele specii de ienuperi? Bineinteles ca trebuie ales si in functie de forma pe care vrei sa o incerci (spre exemplu pt o cascada ar fi mai bine un "horizontalis"...ma gandesc)...dar din punct de vedere al "obedientei", care ar fi mai bun?
 

vali

Active Member
Moderator
In cazul asta, imi pare rau ca nu pot sa te ajut. Nu cunosc toate speciile de-acolo si n-as face altceva decat sa vorbesc aiurea (sau MULT MAI aiurea :) ).
In afara de asta, dpdv taxonomic, lucrurile sunt destul de ambigue in privinta ienuperilor; exista la ora actuala soiuri si varietati ale caror caracteristici se intrepatrund, astfel ca si specialistilor le vine greu sa le incadreze la o specie sau alta. In al doilea rand, comerciantii nu dau foarte mare importanta etichetelor si nu de putine ori se vand exemplare din anumite specii sub un cu totul alt nume. Si mie mi s-a intamplat sa iau un "Juniperus horizontalis" care s-a dovedit a fi un "sabina", sau un "J. procumbens nana", care era de fapt "prostrata". Nu in ultimul rand, chiar daca ti-as recomanda ca fiind docile specii pe care am lucrat si eu, nu ar fi obligatoriu sa ti se potriveasca si tie.
Probabil ca cel mai bine ar fi sa ochesti unul care-ti place, sa-l infiezi, si sa incepeti sa va cunoasteti. E ca si cu fetele: daca stai prea mult pe ganduri, ti-o ia altul de sub nas. :)
 

sicora fabian

Active Member
Vali are dreptate (intotdeauna are, parca-i femeie :mrgreen: )! Oricare ar fi, incepe sa lucrezi cu ele pentru a le invata hachitele!
Eu, cel putin, nu am deloc experiente placute in ceea ce priveste rasinoasele. Faci o transplantare, doua, merg bine si deodata . . . halt! S-a suparat si se duce! De aceea ii apreciez foarte mult pe cei ce lucreaza pe conifere, iti ofera surprize foarte mari si variate . . .
 
Sus