Spathiphyllum cu probleme

vio_rica

New Member
Am dat-o-n bara! In primavara aceasta (neavand ceva mai bun de facut) i-am schimbat ghiveciul Spathiphyllum-ului, vrand sa-i dau si vecinei un puiut. Separandu-l, cred ca i-am deranjat radacinile, deoarece a inceput sa mi se usuce. Nu va spun ca am ramas, intr-un ghiveci relativ mare, cu doar doua tulpini. Bine-nteles ca am pus alt pamant, doar ca am uitat sa pun si nisip. Nu era de-ajuns ca m-am stresat cand am vazut ca dintr-o planta bogata, am ramas cu ... aproape nimic, odata cu venirea toamnei, la cateva zile dupa ce-i puneam apa, la suprafata pamantului se facea mucegai. Am inlocuit pamantul de la suprafata si l-am mutat in alta camera, unde e putin mai cald. La scurt timp, am observat ca frunzele s-au innegrit pe alocuri si au aspect de parca ar fi uscate. Chiar si frunzele noi, rulate, se innegresc la varfuri. Nu am idee ce sa fac sa nu-l pierd! Va rog, ajutati-ma!
 

byby_anka_w

Member
si eu am facut aceeasi gresala ca si tine in urma cu vreo 7 ani.cu chiu cu vai am adus-o pe linia de plutire dar nu a mai inflorit pana acum o luna :)
 

yca

Member
Viorica sa sti ca e vorba de apa ori e prea multa ori prea putina si eu am patit la fel dar atunci era impregnat pamantul cu apa l-am lasat sa se usureze puitn si si-a revenit de atunci intre udari las un pic de pauza.......
 

vio_rica

New Member
byby_anka_w a spus:
cred ca e vorba de prea multa apa.nu ai o poza?
Am sa fac poza, dar putzin mai tarziu, insa problema e ca nu stiu cum s-o postez. Dar am sa incerc. Adevarat ca o vreme i-am cam pus apa.... acum nu-i mai pun atata, dar cred ca si pamantul e de vina, ca nu contine nisip (cel vechi avea). Acum si ghiveciul e prea mare, dar nu cred ca e indicat sa-l deranjez in prag de iarna.
 

Fleur

Active Member
Vio_rica eu as zice sa-i schimbi iarasi ghiiveciul, vezi cum sunt radacinile. ii pui un pamant care dreneaza bine, cu nisip si un ghiveci mai mic. Lui ii place sa creasca inghesuit asa ca n-are nevoie de ghiveci mare. Uda-l mai putin si tine-l la loc cald.
Sa ne mai spui ce face :D
 

vio_rica

New Member
OK fetelor, va multumesc din suflet ptr amabilitate, am sa revin mai tarziu ca acum am putzina treaba administrativa p-acasa, stitzi voi,.. ca-n weekend, :D .
 

adinal

Member
Prea multa apa as spune eu. Lasa sa se usuce pamantul la suprafata si pe urma uda planta. Mut-o la mai multa lumina. Acum iarna, ale mele stau deasupra caloriferului, la fereastra. Le pulverizez in fiecare dimineata, iar la 3-4 zile le pun apa in tavita. O data pe saptamana pun apa in ghiveci. Au niste funze uriase si infloresc periodic. De retinut ca ghivecele sunt mici, cu diametrul de 15 cm.
Succes!
 

byby_anka_w

Member
prea multa apa,cu siguranta si lipsa de lumina. nu o mai uda deloc o perioada(pana se usca pamantul.mut-o la lumina si nu o mai plimba apoi ca nu prea e fericita cand ii schimbi locul si sa ai grija sa nu dea curentii reci de afara pe ea
 
Sus