Soc - Ornamental si ne-ornamental

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Deschid topicul asta pt ca exista o multitudine de varietati de soc care mai de care mai frumoase..... mi se pare demn de luat in considerare un arbust/pom care e si ornamental si face flori frumoase & comestibile si si fructe comestibile.. si e si planta medicinala.


Iata un soc compact cu frunze inchise la culoare si flori roz. Creste maxim 2.5-3m si latime 1m. E la mine in primele luni. Sper sa il vad mai mare la anul.


 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Se pare ca da. Asta creste maxim 2.5-3m inaltzime si 1 m latzime.... si creste sub forma de coloana. Mie imi place cel mai mult frunzisul...... floarea are parfumul normal de soc. Ramine de vazut fructele.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu ar trebui sa fie.... de aiai l-am si cumparat.... e mai docil si compact.... dar ramane de vazut cum se comporta efectiv.

In unele prezentari scrie ca infloreste de mai multe ori pe an... dar in altele nu scrie... deci cred ca e o eroare pe undeva.. nu am auzit de vre-un soc care sa infloreasca de mai multe ori pe an. Imi place insa foarte mult foliajul inchis la culoare... aproape negru. Aparent rezista foarte bine la seceta.
 
Sus