Sfaturi pentru gradina Seems

aleynad

Active Member
Moderator
seems a spus:
Buna eu sunt noua prin zona, eu din pacate stau la bloc, dar la parter si am inceput sa ma acup de gradina din fata blocului, am cumparat anul trebut bulbi i-am plantat, dar daca nuam avut o imagine in minte, i-am pus pe toti gramada, as dorii si eu niste staturi, cum as putea sa aranjez gradina.
Va multumesc mult
 

aleynad

Active Member
Moderator
cu placere :wink:

acum pentru a obitne niste sfaturi trebuie sa ne spui mai multe despre micuta ta gradina, cam cat este de mare, ce expunere are, cam ce plante ai dori pe acolo.....
 

seems

New Member
O sa o masor, nu-ti pot spune ceva sigur, in gradina deja este in mijloc o lamaita, este destul de maricica are 2,5 metri inaltime, si vreo 2 pomisori Liliac, si inca un arbust destul de mare, nu stiu ce floricele sunt, sunt mov, si infloresc mai spre toamna, floricele sunt exact ca la muscata, formeaza un buchetel pe fiecare cracuta.
Sunt constienta de faptul ca nu prea am parte de soare pe partea aceea, decat 2-3 ore dimineata.
O sa incerc sa fac rost de un aparat, sa pot face niste fotografii.
Iti multumesc pentru interes
 

seems

New Member
In toamna am plantat niste bulbi: lalele, crocusi, narcise si zambile, numai ca nestiind ce vreau le-am pus pe toata gramada si nici macar nu se vad din cauza ca le-am plantat cam arpoape din cauza gardului viu, si cand va incepe sa creasca gardul viu nu se vor vedea deloc deloc. Am avut si gladiole, bulbii acum ii am in casa, dar la fel ii plantasem haotic, si fiind prima oara nu stiam ca trebuie sa sustin tijele si s-au indoit :(, am zis ca la anu sa le pun in linia ca sa pot pune o sfoara sa sustin tijele, am avut si vreo 5 bulbi de cale, toti i am pierdut, s-au mucegait, nu stiu de ce :((
 

alfa

Active Member
Seems, nu trebuie sa sprijini gladiolele cu nimic, nici macar de sfoara nu e nevoie. Trebuie plantati la o adancime de 20 cm si se sustin singure.
 

seems

New Member
O tanti asa mi-a spus, cand m am vaitat ca mi s-au indoit. ok atunci sincer e fff bine, asta mi mai lipsea sa umplu gradina de sfori :p Multumesc
 
Sus