sfaturi pentru amenajare in loc nisipos

aleynad

Active Member
Moderator
intrucat in fata casei am avut pe timpul constructiei acesteia gramezi de nisip si pietris, dupa finalizare, am incercat sa decopertam suprafata si sa schimbam compozitia solului
in mare parte am reusit sa aducem alt pamant, sa-l intindem si astfel sa imbunatatim calitatea pamantul din gradina
dar ne-a ramas un loc in care nu prea am mai putut remedia: solul este pe o adancime de cel putin 40 cm pietros -nisipos (probabil ca pe vremuri facea parte din albia raului ce curge vis-a-vis de casa si e posibil ca in acel loc sa se fi fost un parau care curgea in rau)
anul acesta m-am apucat de amenajarea gradinii si in locul respectiv am plantat mai mult anuale :zorele pitice, petunii, ochiul-boului, sipica , precum si cateva perene :levantica, coada-soricelului, 2 tufe de cuphea, un trandafir in centru, 2 tufe de rachitica alba , in speranta ca in timp voi putea pune compost si amelioara solul

le-am udat toata vara, dar nu stiu cat de bine vor trece iarna perenele in acest loc

ce plante credeti ca ar merge? sau ce idei de reamenajare imi oferiti?
nu pot sa fac stancarie , deoarece am o amenajare cu pietre exact vi-a-vis (pe locul fosei septice)
dar ma gandeam sa fac niste alveole cu pietre, gen stancarie, astfel incat sa armonizez cele 2 zone paralele :D

voi v-ati confruntat cu astfel de probleme de amenajare? cum ati procedat?
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu nu m-am confruntat cu asa ceva,insa un vecin are la poarta o movila de nisip,in care si-a facut loc o trompeta ingerilor/datura.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) am si eu o movila de nisip...in care si-au facut loc o gramada de pui de palamida :x
as prefera totusi plante pitice, adica sa nu depaseasca 50 cm, sa nu se creeze discrepante comparativ cu amenajarea cu pietre din fata

m-am gandit ca la primavara sa fac o bordura din levantica :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
initial aceasta a fost planul de amenajare a locului respectiv


in mare parte am de gand sa respect aceasta amenajare planificata, cu unele modificari
*ramane bordura de levantica (pentru ca ii prieste locul nisipos in plin soare), dar in loc de garofite (dianthus barbatus) am plantat trandafiri pitici
*trandafirul pomisor din centru deja l-am format si a rezistat cu bine vara aceasta
*rachitica alba(Physostegia virginiana) deja a inflorit si s-a acomodat f bine solului
*margaretele albe s-au acomodat perfect, doar ca am plantat 2 tufe in oglinda, de o parte si de alta a trandafirului pomisor
*degetelul (digitalis purpurea) am plantat 2 tufe in oglinda, respectiv de o parte si de alta a pomisorului trandafir
*tufanicile le-am plantat in spatele bordurii de levantica, in culori roz intercalate cu caramiziu
* in locul lupinului am plantat cuphea, la fel si in partea dreapta in locul arbustului cu flori albe (initial spirea)
* crinii africani (yucca) i-am plantat in oglinda in partea de fundal

in plus am plantat 2 tufe de coada soricelului tot in oglinda, am observat ca e perfecta pentru un astfel de sol

o sa incerc sa fac si o poza astazi ca sa va faceti o idee partiala asupra rezultatului final
 

aleynad

Active Member
Moderator
trandafirul pomisor?
da, Mymo
pentru ca si el o sa creasca :wink:
margaretele nu cresc mai mult de 60-80 cm
trandafirul are acum 80 cm
si nu are decat un an
 

mymo

Active Member
Eu anul asta am incercat o experienta cu tufanelele,din alea care cresc inalte,si le-am tuns la inceputul lui iunie,acum sunt mai micute si aproape inflorite,oare nu merge si cu margaretele?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu stiu :?
incearca experimentul doar pe o tufa
in cazul in care da gres, macar ai o singura tufa neinflorita :D
 

mymo

Active Member
:rofl: doar doua tufe mici mai am.
Ale mele sunt puse langa 3 tranfafiri teahibrid pe nuante de rosu.De fapt e un colt rosu cu margarete albe.
 

aleynad

Active Member
Moderator
frumos :D
dar ma tem ca ne-am indepartat de subiect :)
vb de amenajari in locuri nisipoase
 
A

Anonymous

Guest
in zone nisipoase merg si daliile ..pitice
craitzele care rezista foarte bine si in pamanturi mai sarace
dar ai putea aduce pamant si inaltza cu inca vreo 30 de cm terenul si tocmai te-ai incadra in peisajul colinar al zonei
daca nu-tzi place potzi pune maci(exista si pereni) ,crini asiatici,ageratum,echinacee
depinde de cazi bani vrei sa investesti si cam care ar fi nivelul de inalzime pe care il preferi
ar merge inclusiv niste miniroze ,daca mai adaugi ceva pamant
io am dat niste sugestii
din poze nu-mi dau prea bine seama si nici n-am inteles care ar fi ideea de baza a gradinii
ca a o pot "vedea" in ansamblu
mi se pare mie sau tu ai amenajat colturi de gradina ? si n-ai gandit-o ca un tot?
 

alfa

Active Member
Na, elf_a , ca mi-ai dat o idee.
Daniela, de ce nu pui trandafiri acoperitori de sol acolo? Eu sunt innebunita dupa The Fairy. Am luat anul trecut unul roz ciclam si anul acesta m-am mai aruncat la unul alb si unul roz pal. Sunt superbi, mai ales daca amesteci culorile.

Pentru cei din Bucuresti, pe Lascar Catargiu, din Romana si pana in Piata Victoriei, toata vara au inflorit pe mijlocul drumului trandafirii Fairy :visator: .
 

aleynad

Active Member
Moderator
Elf_a, cand ai gramezi de nisip si moluz in curte nu e firesc sa te apuci de gradina pe bucatele? :rofl:

eu gradina am impartit-o pe zone pentru ca asa mi-a permis si pozitionarea casei, iar zonele le-am amenajat pe baza a doua criterii: cromatic si cel al pozitiei fata de soare
astfel am:
*zona insorita (din fata casei),
*zona semiumbrita(in spatele casei = zona romantica),
*zona de legume,
*zona de party(unde vom construi o pergola si locul de gratar)
*zona rustica (unde vom insamanta trifoi si vom pune o caruta cu flori, niste butoaie vechi de lemn pe post de jardiniere)
zona de legume, de party si rustica sunt separate de casa de drumul de acces la garaj si de locul de plimbare al cainelui)

portiunea cu teren nisipos face parte din zona din fata casei , zona insorita, unde plantele de baza sunt trandafirii si tufele acompaniatoare
deja am plantat miniroze in aceasta zona
 

aleynad

Active Member
Moderator
mersi de info, Elf_a
ai dreptate in privinta gradini, chiar daca nu e finalizata in totalitate imaginea ei o am f bine conturata in minte ca un tot unitar
cat priveste portiunea in locul nisipos deja am plantat tufanele, trandafiri pitici, lalele, crini etc.
am presarat toata vara pamant de padure si gazon tocat, am inlaturat pietricelele si florile au mers f bine
la primavara o sa pun compost,,,si incet-incet o sa imbunatatesc solul :D
 
Sus