sfaturi -banan

Aura

Member
Buna ,
...nu stiu daca am nimerit topicul...e mai greu la inceput pana ma obisnuiesc si imi dau seama unde trebuie sa postez....asa ca daca mesajele nu corespund sectiunii dedicate imi cer scuze.
va rog sa imi dati sfaturi in legatura cu bananii. Bananul meu este aproape pe moarte, de fapt...a cam murit, insa trag speranta ca ii voi putea salva puisorii. Am cumparat acest banan in vara, in iulie. Inaintea lui am mai avut un banan care a murit ...tot in iarna...s-a stins putin cate putin ...intai i-au ingalbenit frunzele , apoi i s-au inmuiat tulpina , radacina...asa se intampla si cu bananul pe care il am acum...dar spre deosebire de anul trecut, frunzele de la bananul acesta s-au uscat f. rau...precum ca tutunul pus la uscat...daca strang frunza in mana ..se farama.... au sarit peste etapa ingalbenirii...si au culoarea precum a tabacului....fiecare frunzulita care rasarea, iesea la iveala...se dezvolta cu aceasta " malformatie"....cu uscatura....Bananul matur acum nu mai are nicio frunza...si e doar un bat....aproape uscat...eu i-am taiat frunzele uscate ....asa am fost sfatuita.....i-am schimbat de curand si ghiveciul...i-am pus si ingrasamant Osmocote si vad ca se usuca si mai rau...pe bananul de anul trecut ...banuiesc ca l-am udat cam mult, dar pe cel de anul acesta.....nu stiu, nu stiu unde am gresit....sau o fi vreun parazit ceva....
va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
Va multumesc.
Aura
 

ACHIMENES

Member
Mai intai la plantele bolnave sau care au semne de suferinta nu se dau ingrasaminte..........la un moment dat ai spus ca i s-a inmuiat radacina si tulpina.....asta este o micoza ...un putregai moale, dar odata instalat nu se mai poate face nimic .
 
Sus