Sequoia

claude

Well-Known Member
Moderator
dana_rusu a spus:
Clau la cum taie astia padurile cred ca ne vor declara cetateni de onoare :) daca se intampla si nu mai scapam se seqoia
Pai da, mai ales ca, din moment ce cresc atat de inalti, s-or bucura sa-i taie la un moment dat ca deh, obtin mai mult lemn decat din 5 copaci :) :)
 

alfa

Active Member
Daca nu ma insel, Dawn Redwood-uri sunt in Parcul Carol. Am si pozat conurile verzi, dar nu merge photbucketul momentan.

La primele ingheturi conurile se maronesc si cad, la contactul cu pamantul se sparg in bucatele si elibereaza semintele. Ciudat e, ca nu a aparut niciun pui sub cei batrani.

Revin si cu poza in curand.
 

fixpix

Active Member
pai io ce ziceam?
de zecile de ani e cand stiu copacii aia mari de la scoala generala unde am fo io soim si apoi pionier... nu cred ca am vazut vreun pui rasarit.
sub ei... nici iarba nu creste... ceea ce era ciudat.
ca nu prea e umbra. coroana cu crengile e/sunt destul de sus ca sa conteze.
 

alfa

Active Member
Iarba nu creste Caline, pentru ca toamna le cad acele si se asterne un covor gros de ace rosii, cred ca se sufoca orice sub ele.
 

scd

Member
toti cei care mi-ati trimis PM am sa va trimit semintele incepand cu saptamana viitoare.
Va multumesc!!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
scd a spus:
toti cei care mi-ati trimis PM am sa va trimit semintele incepand cu saptamana viitoare.
Va multumesc!!
Noi iti multumim ca ne oferi ocazia sa crestem o astfel de minunatie a naturii!
 

gabiee

Active Member
au ajuns si la mine semintele ,
multumesc mult ! :D
seamana cu semintele de thuia , dar mai mari
 

Edelweiss

Active Member
nick1971 a spus:
si la mine. multumesc si eu!
edelweiss, tu cum o sa procedezi? esti mai experimentata :D
Astept sa ne spuna SCD ce trebuie, daca trebuie altceva decat sa le bag in pamant :oops: :D Ca baiat, sper ca am mana buna la flori... :oops: ca de obicei :wink:
 

dana_rusu

Member
Au ajuns si la mine ,multumesc Scd,ma cam mananca degetele sa le pun dar astept si eu ca si voi instructiuni de la el.
 

scd

Member
toate semitele sunt din specia :

Giant Sequoia (Sequoiadendron Giganteum)

cei care mi-au mai scris sa le trimit seminte, astazi am sa le trimit!
sry de intarziere.
 
Sus