Seminte/Fructe Jane Doe

AbraMack

Member
Buna seara...

Zilele trecute am fost intr-un magazin in Franta si pe langa mango, avocado, ginger si alte exotisme... am vazut niste "chestii" de marimea litchiilor dar de alta textura...
Am cumparat si eu cateva, se vindeau la kilogram, insa... nu stiu ce sunt! Numele lor, era scris langa pret, cu pixul, indescifrabil... Cred ca as fi putut deslusi Jojoba, dar ma indoiesc sincer...
Daca ati avea vreo idee, v-as fi recunoscatoare... Pentru exemplificare:

http://s820.photobucket.com/albums/zz13 ... ecunoscut/


Multumesc anticipat, o seara faina!
Va tzuc!
 

AbraMack

Member
Multumesc frumos, cory_helen!!!!

Pare-se ca nu-s nici jojoba dar nici curmale... Curmalele le stiu... Din pacate, poza cu fructele am facut-o cand acestea erau stafidite... Ele, cand, sunt "proaspete" au un aspect carnos si sunt lucioase. Culoarea cognacului...
Ar trebui sa caut dupa seminte sau fructe a caror denumire incepe cu jojo sau yoyo... ca aia acolo au scris eticheta cu piciorul...


Multumesc inca o data... O zi faina!

Te tzuc!


PS. Jojoba e comestibil/a?
 

fixpix

Active Member
eu stiu ca am papat d-astea prin china, dar mai mult in varianta de fructe proaspete. cand sunt verzi.
am googalit "chinese dates"
si am dat peste:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jujube
mie mi se par taman ce ai tu.
imi place denumirea latineasca. acelasi lucru scris altfel.
:rofl:
 

ACHIMENES

Member
Hai sa va propun un test - stiti carui arbore apartin aceste seminte?
Nu se ofera variante ajutatoare.
Cel care raspunde corect si repede primeste........ nota buna :rofl: :rofl: si eventual cateva seminte.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un "ceva" din care ai mincat tu de curind ca sunt semintele cu urme de miez pe ele :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Vai Gabiuta, daca mananc din fructele acestui arbore .........ori imi trece, ori mor, nu ti se pare ciudat ca eu la ora asta sunt pe forum si nu la munca :) :) .
Fructele acestui arbore nu sunt comestibile.......of, uite cum m-ai facut sa ofer o varianta ajutatoare, dar promit ca nu mai fac :wink:
 

fixpix

Active Member
MIE IMI PAR - adica sunt cam sigur, dar nu vreau sa ma laud - CA SUNT SEMINTE/SAMBURI DE

TA-RA-RA!

GINKGO BILOBA.

:rofl: :rofl: :rofl:
 

gabiee

Active Member
dupa forma si culoare par a fi de ginko biloba , ..... dar daca spui ca-s otravitoare :? , si ... nici nu-mi dau seama de marime :D
 

gabiee

Active Member
pana m-am uitat mai bine , fixpix a si scris deja - suntem de aceeasi parere - sa vedem ..... :)
 

fixpix

Active Member
LOL... GABIEE...
PAI DACA STAI SI TE BIBILESTI...
:rofl: :rofl: :rofl:
am glumit... sa ne mai destindem si noi.
eu nu vreau seminte. decat daca o sa imi dea achimenes un pui mic cand i se prind ei.
eu am incercat si din doua ture in 2 ani diferiti, am avut 2, dar unul l-am dat si am ramas cu unul.
nu o sa mai incerc. poate nu le stiu eu shpilu samburilor astora!
:rofl:
asa ca...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
ACHIMENES a spus:
Vai Gabiuta, daca mananc din fructele acestui arbore .........ori imi trece, ori mor, nu ti se pare ciudat ca eu la ora asta sunt pe forum si nu la munca :) :) .
:
pai ciudat mi se pare ca intri mai rar dar stiu ca esti la munca :|
Daca nu le-ai mincat atunci le-ai.....scos invelitoarea si tot acolo ajung:proaspat dezgolite :)
Nu am vazut niciodata astfel de seminte asa ca nu ma pronunt dar zau de nu as merge pe minuta aia fina :evil: a lui Fixulet :mrgreen:
 
Sus