seminte de schinduf si hibiscus

serbo

Member
Hop si eu cu experimentele mele trasnite.
Am luat de la Plafar o cutie cu seminte de schinduf pentru ceai si m-am gandit sa pun cateva in pamant. Dupa doua zile.... iata ce a iesit.

Semintele de hibiscus le-am luat in toamna de pe o tufa din parc. Nu stiu ce soi e dar stiu ca face flori roz. Le-am pus in pamant pe 22 decembrie si acum sunt asa :
 

presco

Active Member
Hibiscus siriacus se inmulteste mai usor prin butasi. Face radacini si in apa, dar poate ai noroc si obtii vreo corcitura spectaculoasa. Succes!
 

sicora fabian

Active Member
Pentru multe altele se foloseste schinduful, Edel. Serios vorbind, este un adevarat panaceu si ajutat de marar, nu mai au nevoie de implanturi cu silicon.
Acum depinde de specie, caci este una folosita drept furaj in tarile cu climat mediteranean.
 

Edelweiss

Active Member
Adevarul este ca iese un ceai super bun din schinduf...are gust fenomenal si aroma...

Sa tinem compozitia secreta...proportiile macar :oops: :) :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Se foloseste si dreptcondiment.In bucataria bulgareasca este nelipsit.
 

mymo

Active Member
Laura,sunt convinsa ca e bun ca si condiment dar baietii stiu alta intrebuintare dar nu ne spun si noua secretul :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) mai fetelor, Mama Natura v-a facut asa cum sunteti cu un scop...de ce va agitati si cereti mai mult? :rofl: :rofl: :rofl:

si totusi ca sa le dam peste nas baietilor :evil: ia uitati ce am gasit in Formula As

"Cresterea sanilor - sanii pot creste in volum cu pana la 30% prin administrarea de infuzie combinata de schinduf, in care se adauga tinctura de marar (1 lingurita de tinctura la o cana de infuzie), cate trei doze pe zi. Ambele plante actioneaza rapid, intr-un interval de timp de ordinul saptamanilor, avand o actiune similara hormonilor feminini (estrogeni). Efectele sunt spectaculoase, insa exista si un dezavantaj: este necesara consecventa. Aceasta, deoarece pentru mentinerea efectelor este necesara o cura de 21 de zile, reluata la doua saptamani."



alte beneficii ale acestei plante le gasiti aici
http://www.formula-as.ro/2007/758/medic ... duful-7761
 

aleynad

Active Member
Moderator
Stiu , Edel, :) am trecut si link-ul catre articol , unde se pot citi toate beneficiile :wink:
 
Sus