seminte de mustar

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aura nu prea inalt.Sa zic vreo 40 de cm.
Eu l-am pus in gradina in luna mai .A germinat destul de repede dar fiind in gradina sigur ca a avut conditiile in care el creste in mod normal.

Toate semintele pe care tu le-ai pus acum in paharele eu am pus acum vreo doi ani in gradina numai si numai de experiment.M-am delectat,am vazut si..........cam atit.Eu am pus si chimen :mrgreen:
 

Aura

Member
Multam de raspuns , Gabiuta.
Sa stii ca si eu tot de dragul experimentului. Doar nu va imaginati ca m-am apucat sa tin plantatie de mustar...cu gandul de a stange recolta bogata....
inca ceva,eu am fost " mana sparta " cand am pus bobitele in pahar...o fi din cauza aceasta? de aceea s-o ofili el? cateva firulete au murit...or fi prea dese?in fine, eu ma bucur ca au rasarit si sper...sa reziste.
va tin la curent. :D
Aura
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Desigur ca au fost dese si probabil ca simt ca nu e vremea lor :mrgreen:
Am eu o teorie proprie cum ca semintele se planteaza cind le vine vremea si nu "peste timp" :)
Dar de dragul experimentului........de ce nu??Mai incerci si in vara. :D
 

Aura

Member
Mustarul meu a murit. Gabiuta avea dreptate...erau prea dese..si mi-a fost mila sa le raresc....spuneam si in alt mesaj, eu sunt "mana sparta "...la plantat....pun seminte numar fara numar...dar uite ca nu-i bine....si m-am convins cu proprii ochi...cand mi-a murit mustarul..erau multi si rasareau intr-una...dar si mureau pe capete.... :cry:
acum vreo trei zile am plantat din nou, de asta -data doar 3 seminte( cred ca prima data am pus peste 50....nu exagerez...am pus, mergand pe ideea : "sa aiba de unde sa rasara...")..si uitati ce voinic este...ce frumos a crescut...
acesta a depasit etapa cu subitierea, ofilirea...ceilalti cand s-au ofilit...erau un picut mai mici ca acestia...sper sa reziste...

link nefunctionabil

Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tin pumnii Aura sa ai parte de noile seminte de mustar!
si ai grija sa nu iti sara prea tare mustarul...
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :wink:
 

Edelweiss

Active Member
Sa speram ca rezista...pune-i la lumina. Astea crescand asa firicele, ma gandesc la faptul ca ar creste in grupuri, cateva plantute singure se pot rupe usor sub propria greutate.
Oricum multe la un loc, numai porumbul se pune 3 boabe in cuib...sa iasa la rand si fara sa iasa un camp ca o perie din care lipsesc perii :)

Partea proasta este ca lumina e mica acum, dar iti urez sa reziste, de dragul tau ca ii indragesti asa mult :D
 

presco

Active Member
Aura, cu piper ai mai incercat? Am inteles ca totusi boabele sunt tratate, decorticate, nu cred ca iese ceva din ele... :!: :?:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu boabele de piper chiar de la plafar cumparate nu se poate face nimic .Dar......incercati :mrgreen: nu vreau sa va tai elanul :)
 

Edelweiss

Active Member
Cu piper nu au reusit nici la gradina botanica :wink: Conditii prea complicate :D
Cand oi gasi seminte de in, ma voi bucura de culoarea albastra a lor :D
 

Aura

Member
cu piper nu am incercat pana acum...desi imi venise ideea..cu toate astea , aseara am aruncat intr-un paharut cateva bobite de piper...nu-mi fac sperante....
...vreau si eu in...chiar are semintele albastre?sau ai zis asa din cauza proprietatilor terapeutice?!:D
Aura
 

Aura

Member
aaaa, floricelele inului sunt albastre :D frumoase! si eu ador floricelele albastre .
Aura
 

Edelweiss

Active Member
Culoarea albastra mi se pare cea ma reusita la flori...cel putin mie imi da un sentiment de implinire...iar cele albe seninatatea ...
 

Aura

Member
:D si mie imi plac mult floricelele albastre si cele albe....dintre floricelele albastre imi place f. mult albastreaua( floarea aceea de camp)...dar am gasit si niste floricici albastre la munte f. frumoase, nu stiu cum se numesc
uite-le aici
http://www.trilulilu.ro/libellule/00a1be997b2253
..iar dintre cele albe...lacramioarele...mi-au fost mereu la suflet....
Aura
 

Aura

Member
si sa stii ca imi plac si f. mult florile de colt...si vreau sa-ti cer un sfat, Floare de colt. :D
am vazut pe un site, in catalogul acela recomandat de voi, parca Sieberz se numea, bulbi , sau seminte de vanzare de flori de colt....stau pe ganduri daca sa "actionez " sau ba.... :D nu am comandat niuciodata niciun produs de pe net, dar acum chiar ca as face-o.....pretul nu este mare, 7.80....dar trebuie sa ai comanda de minimum 50 ,00 Ron...plus inca vreo 40, oo Ron...taxele postale....in fine, as face un mic efort financiar si ...as lua...dar atat va intreb: se merita?adica...rasare ceva? mai are cineva acasa floricica de colt?
Aura
 

Aura

Member
...nu stiu ce se intampla cu mustarul....germineaza f. repede , creste voinicel pana la 15 cm...se moleseste .....si moare. Oare de ce? nu-i vremea lui? nu-i prieste in paharute? in apartament?
...a fost o incercare :D
Aura
 

Aura

Member
nu-mi sare mustarul asa repede..dar nici nu ma lasa :)
ieri am pus iar seminte de mustar :D au rasarit...sa speram ca vor rezista... :D
Aura
 

anette_b

Member
am semanat cand eram copil niste boabe de mustar in gradina (la tara). creste fara probleme si probabil ca rasare singur anul urmator , din semintele noi. imi aduc aminte ca facea niste pastai subtiri (ca micsuneaua) si parca erau tzepoase ( aspre).
 

Demerzel

Member
Aura a spus:
si sa stii ca imi plac si f. mult florile de colt...si vreau sa-ti cer un sfat, Floare de colt. :D
am vazut pe un site, in catalogul acela recomandat de voi, parca Sieberz se numea, bulbi , sau seminte de vanzare de flori de colt....stau pe ganduri daca sa "actionez " sau ba.... :D nu am comandat niuciodata niciun produs de pe net, dar acum chiar ca as face-o.....pretul nu este mare, 7.80....dar trebuie sa ai comanda de minimum 50 ,00 Ron...plus inca vreo 40, oo Ron...taxele postale....in fine, as face un mic efort financiar si ...as lua...dar atat va intreb: se merita?adica...rasare ceva? mai are cineva acasa floricica de colt?
Aura
La Lacul Rosu cultiva flori de colt, am inteles ca au ceva autorizatie ca vand florile.
 
Sus