Seminte Bonsai

Alin Alyn

New Member
Buna,
Mi-am comandat din afara niste seminte de bonsai, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, cum sa le plantez, sa le tin mai intai in apa , sa le bag in pamant?
Multumesc anticipat,
O zi minunata!!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna,
Mi-am comandat din afara niste seminte de bonsai, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi, cum sa le plantez, sa le tin mai intai in apa , sa le bag in pamant?
Multumesc anticipat,
O zi minunata!!!
Buna Alin , nu exista seminte de bonsai , exista seminte de plante-arbusti-pomi care pot fi antrenati sub forma de bonsaibonsai. Totusi un bonsai din samanta e greu de prelucrat , incearca o tehnica Yamadori , cules din natura deja matur

Bafta!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ba da , dar iti creste barba pana faci un pomisor din ele , au am luat un pui de cais si asteptam anul asta si floricele si acum mi-am dat seama ca fara marcota aeriana de ex nu pot sa am un pomisor matur , daca vrei insa un trunchi interesant cauta prin padurici , asta e de fapt toata vrajeala , sa iei din sol orice specie pretabila , eu prefer pe cele care se culca iarna ca nu mai ai gandul la ele sau faci o marcotare la ceva placut , un Artar Palmatum cum ar fi
 

marq

Member
... de parca artarii palmatum cresc la tot coltul :D cred ca sunt foarte buni si corcodusii.
cu semintele, viitorii copacei poti face experiente, poti incerca tehnica fuzionarii prin care in cativa ani (5 -10) poti simula un copac batran.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Mai galagie , da ce faci , mergi la pietris ? Nu te mai vad pe nicaieri , nici la balcon macar :rofl:

Si da , daca vrei poate ai noroc sa dai si de unul din ala :)
 

marq

Member
Da sunt prin oras acer palmatum, dar crezi ca te lasa comunitarii sa faci marcotaje? :rofl: Altfel am vazut ceva asemnator, autohton, dar copaci mari de ... 7 metri.
Mai mergem si la pietris asa de relaxare doar ca sunt cam ocupat in ultimul timp.
 
Sus