Seminte autohtone netratate

thea

Member
Seminte autohtone si care nu au fost tratate se mai gasesc?
Candva am aflat ca se preocupa cineva de furnizarea de seminte autohtone si le furnizeaza gratis cu conditia sa fie transmise in acelasi mod.
Imi pare rau ca nu am dat curs acestei minunate initiative.
Daca are cineva cunostinta de aceasta frumoasa initiativa ar fi binevenit aici!
 

thea

Member
Cornelia era o persoana de la un Institut de cercetare a plantelor daca nu ma insel;este vorba de seminte de legume banale romanesti:rosii,castraveti,etc.
 
Buna,

Si eu eram in cautarea de seminte de rosii romanesti. In cautarile mele pe net am dat peste Banca de gene din Suceava care are aceste seminte. Am trimis un e-mail si sincera sa fiu nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva, mai ales ca mentionez ca am o curte de 100 mp, deci mare cultura de rosii nu puteam sa fac. O doamna foarte draguta Dna Dana Constantinescu mi-a raspuns si mi-a spus ca-mi trimite 25 de seminte din mai multe soiuri de rosii romanesti. Ar trebui sa ajunga zilele acestea. Eu zic sa apelezi si tu la ea. Cu siguranta te va servi, daca nu, iti pot da 5 seminte de la mine.

Catalina
 

thea

Member
Catalina,ma bucur nespus pt. sunt convinsa ai gasit persoana potrivita.
Am sa incerc sa iau si eu legatura si daca nu reusesc am sa te rog pe tine pt. ca mie imi sunt suficiente si 5 seminte,am sa le folosesc ulterior ca sa le inmultesc.
:rose:
 
Sus