Se poate face asa ceva?

liviu2512

Member
Permanent zic ca nu prea.Gauri nu dai,dar uzi cu foarte mare atentie si eventual iti cumperi un aparat de masurat umiditatea din sol.Dar cum rezolvi aparitia acelor alge sau muschi verde pe interiorul bolului la nivelul solului?Trebuie acoperit ,altfel nu vad cum.Trebuie citit la terarii,parca pe acolo exista asa ceva.
 

lorisl

Member
pai acuma bolurile de pesti (ales rotunde) is din plastic, s-ar putea sa poti da ceva gauri cu mare grija si avand in vedere forma bolului cred ca tine cat de cat bine umezeala pentru muschi. Pui eventual ceva ficusi la care le place umezeala si cine stie...
 

liviu2512

Member
Eu ma refeream ca sub nivelul solului va aparea acea verdeata specifica ca la ghivecele transparente.Si plasticul nu-i ca sticla... :) Si poti planta si o serissa,sa vezi c aeriene isi face...
 

gomez99

Well-Known Member
eu am facut asa ceva in bol inchis. un fel de terarium.
acu pot zice asa: la mine a format alge verzi pe pereti dupa cca 4 saptamini. am dat cu fungicid si rezultatul a fost ca peretii s-au "matuit":algele au murit dar au ramas pe perete. dupa o vreme a aparut un mucegai alb la granita dintre sol si perete. am dat iar cu fungicid. pe urma a inceput sa moara muschiul. si pe urma mi-a trecut mie. :mrgreen:
as zice deci ca trebuie o intretinere constanta sau o nimereala fantastica a echibrului lumina/umezeala/temperatura.
bolul din link cred ca se uda prin pulverizare atenta la nivelul solului. daca solul ala e akadama, atunci poate retine o oarecare cantitate de umezeala fara sa zemuiasca. da tot nu cred ca poate fi o chestie permanenta.
 
Sus