Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mulţumesc. :D
M-a bucurat şi pe mine să constat că încercarea la care l-am supus anul acesta a dat roade. Nu prea mă aşteptam ca ţinut în camera cea mai răcoroasă (la maxim 10-12 grade), dar având mai puţine fluctuaţii de căldură şi fiind mai puţin expus la curenţii de aer să înflorească atât de bine.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pai daca noi nu mai stim in ce anotimp suntem, ele de unde sa stie, ca dupa temperaturi e numai bine de inflorit! :? :roll:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu e o întâmplare, Andreea. Când mi-a înflorit de 2 ori: întâi iarna, apoi vara, a doua oară florile au fost "decolorate": ...
 

andre

Member
La tine e mai mare diferenta de culoare... Asta pentru ca inital a avut culoare mai inchisa. Zici ca sunt doua plante diferite, asta a fost senzatia si la planta mea cand am vazut de nuanta a produs!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
predacr a spus:
am luat de la cineva un lastar de schlumbergera zilele trecute
este ok daca l am pus intr un borcan cu apa la inradacinat?
in ce fel de pamant sa il transfer dupa? :?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
predacr a spus:
Adina-Ioana a spus:
Fiind cactus eu nu l-aş înrădăcina în apă. (Nu zic că n-am procedat la început aşa, dar planta a avut de suferit. :wink: ) Acum înrădăcinez, de câte ori mi se rup, lăstari de zygocactus (bunicul schlumbergerei) direct în pământ. Îi las puţin să se cicatrizeze rana, apoi îi pun în substrat din pământ şi nisip. Atenţie la udare. Mai rară. :D
pai si dupa ce pun lastarii in pamant prima data ud pamantul ? sau cum trebuie sa procedez . cam la cate zile ud . ii tin la soare sau nu ?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Leanna a spus:
Uzi pamintul, pui ghiveciul la lumina, dar fara raze directe. Sadesti intr-un ghiveci mic, corespunzator marimei plantei. Inradacineaza usor, nu-ti fa griji, principalul sa nu torni prea multa apa, sa nu balteasca. Sa ai spor :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Menţii pământul umed, dar să nu mustească de apă. Până nu are rădăcini nu va sta deloc la soare. Oricum schlumbergera nu se ţine în plin soare precum cactuşii, ci în loc luminos. Nu suportă soarele amiezii, arşiţa verii. La mine primeşte câteva raze de soare, dar sporadic. Prin urmare dă-i apă cu zgârcenie şi soare deloc până formează rădăcini.
Ulterior adaptezi cantitatea de apă la cerinţele plantei. Laşi să se usuce pământul între două udări. Ţii seama şi de vasul în care ai pus floarea. Dacă e mare şi rădăcinile nu l-au acaparat vei ţine seama că surplusul de pământ menţine umezeala, deci uzi mai rar să nu putrezească rădăcinile.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
tzep a spus:
dana1705 a spus:
Ioana, trebuie un ghiveci mic pt aceasta planta?
celeste a spus:
Depinde cat de mare este planta sau cat de multe vrei sa pui intr-un singur ghiveci. In general sunt de ajuns ghivecele de aprox. 12 cm diametru.
dana1705 a spus:
Are vreo legatura cu inflorirea? Trebuie sa ocupe tot ghiveciul radacinile pt a inflori? Eu am una cu radacinile mici si e intr un ghiveci mai mare. Nu a inflorit niciodata.
celeste a spus:
In general nu e bine sa pui un ghiveci prea mare la o planta cu radacini mici pentru ca tind sa se dezvolte doar radacinile in defavoarea plantei.
Schlumbergera este un cactus de padure. Pentru a inflori, substratul trebuie sa fie bine drenat, mai bogat in humus ca cel al cactusilor de desert, in general, dar mai sarac ca cel al celorlalte plante de apartament. Vara trebuie sa fie cald si sa fie udata mai rar, iarna sa fie mai rece si udata mai des (mai ales dupa ce apar bobocii), dar fara a avea umezeala in exces ca sa-i putrezeasca radacinile. Unii o tin la soare, dar eu o tin la semiumbra tot anul, asa cum cred ca ar avea la ea acasa, iar iarna la 8-12 grade. Si infloreste ! :D
helisananca a spus:
eu am pus in apa si s-a prins :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Ieri voiam s? î?i r?spund Dana, dar am avut probleme din cauza întreruperilor de curent. Între timp celeste a adus complet?ri. Cam acela?i punct de vedere am ?i eu:
Ghiveciul s? fie nici mic, nici mare ci pur ?i simplu propor?ional cu planta, Dana. Cu cât e mai mare ghiveciul în raport cu planta cu atât va lucra mai mult la dezvoltarea r?d?cinilor în detrimentul înfloririi. Nu mai spun c? riscul de a pierde planta din cauza ud?rii prea abundente e mai mare. :wink: Dac? avem un ghiveci m?ricel de ex. gen 12 cm diametru sau mai mare putem pune în el mai mul?i l?stari, care vor "umple" ghiveciul mai repede, ?i vor înflori mai rapid. O dovad? pentru mine din acest punct de vedere sunt "pitico?ii" de schlumbergera ?i de rhipsalidopsis cump?ra?i. Bine dezvolta?i de?i mici, super îmboboci?i ?i în ghivece mititele, de-adreptul "degetare". :D Nu zic c? e strict meritul ghivecelor, se mai adaug? la asta ?i l?starii ?i stimularea cu substan?e, dar important? e ?i m?rimea ghiveciului (vreo 6 cm diametru):

Anca, nu zic c? nu se prind în ap?; ?i eu am procedat la început a?a. :) Dar plantei nu îi prie?te. Se pleo?te?te, î?i schimb? culoarea frunzelor... În p?mânt le-am prins mai u?or, f?r? probleme de adaptare la trecerea în substrat. :wink:
 

magda

Active Member
Moderator
Aura a spus:
Acum vreo doi ani, am cumparat o Craciunita...eu asa ii zic ...cu numele acesta o cunosc de mica....desi pe ambalaj scria "Schlumbergera".
Care e problema? ca de atunci nu a mai inflorit..anul acesta de Craciun a avut cativa bobocei..dar au murit fara sa se desfaca...nu stiu, dar cu cata lume am vorbit..aceeasi problema ..intampinau si ceilalti..cumparau inflorita o astfel de plantuta dar apoi nu le mai inflorea . De ce? unde gresesc?
eu am cumparat-o din Bricostore( Pantelimon ) cu 15.00 Ron...pe atunci...si am ales-o cu floricelele albe spre roz pal..acestea mi-au placut mie..mai mult decat cele cu flori rosii sau move.....
asa arata floricica cand am cumparat-o...de atunci nu am mai fotografiat-o..ii pusesem si nume - Lumière ( lumina)
http://libellule.sunphoto.ro/craciunita
o vreau inflorita si vesela! :D asa ca va rog, ajutati-ma cu cateva sfaturi, idei.Multumesc.
Aura
diana999 a spus:
nu stiu daca e normal sau nu dar mie tocmai mi-au inflorit 2 craciunitze.una pe frunzele vechi, cealalta pe frunze noi. :D
bobocii sunt sensibili si se intorc mereu dupa lumina.daca rasucesti ghiveciul, risti sa-tzi cada bobocii.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inflorita acum la serviciu:


Sta afara in ploaie, in curtea interioara si se pare ca-i place la nebunie.
 
Sus