Schlumbergera si Zygocactus, cactusi epifiti

kriss

Member
Chiquitita: cand mi-ai dat lastarii de schlumbergera rosie si galbena mai aveai alte schlumbergere ciclam?
ca cea rosie de la tine are un boboc mai micut, dar e ciclam. :?
a ta cea rosie ce culoare are bobocii mai mici?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Cu cat se apropie mai mult Craciunul, cu atat mai frumoase sunt florile! Oare se pregatesc si ele de sosirea Mosului? :? :D
 

adinal

Member
mimish a spus:
N-ai doi, te rog frumos? :oops:
Doi sa fie, dar nu garantez pentru rosul lor pentru ca nu am vazut planta inflorita inca. Eu stiu ca floarea e rosie ... :oops: Daca sunt roz in loc de rosu sa nu ma bodoganiti. :)
 

Chiquitita

Member
kriss a spus:
Chiquitita: cand mi-ai dat lastarii de schlumbergera rosie si galbena mai aveai alte schlumbergere ciclam?
ca cea rosie de la tine are un boboc mai micut, dar e ciclam. :?
a ta cea rosie ce culoare are bobocii mai mici?
Aveam una galbena, rosie si una la care nu stiam culoarea. Asta din urma la mine nu a inflorit inca, cea din poza e una luata anul asta din Mega Image si stiam ca e ciclam( sau ma rog la mine e un roz pal cu marginea ciclam). Nu tiam dat 3 lastari ca nu mai stiu. :? Eu parca asa stiam ca am rupt lastari de la tot ce aveam la acea vreme. Cea rosie are bobocii mai mici si florile mai mici.
 

kriss

Member
mi-ai dat 2 lastari de schlumbergera. unul e galben sigur, iar celalalt mi-ai spus ca e rosu. mi-ai dat 3 lastari in total (cu tot cu lastarul de epy rosu).
 

alfa

Active Member
Foarte frumoase Kriss! :visator: Mi se pare mie sau a ta e de un galben mai deschis decat ce am eu?
 

kriss

Member
da, e mai deschisa, dar sunt sigur acelasi lucru. am citit ca mai multa lume a patit sa le infloreasca putin diferit de la un an la altul. cred ca e cam ca la florile de hibi. infloresc mai inchis sau mai deschis in functie de conditii.
 

Chiquitita

Member
Poate totusi e rosie :) . Intentia mea asta a fost, dar atunci cand ti-am daruit lastarii stiam culoarea la doua ce fusesera inflorite. Sper sa nu fi nimerit din cea la care nu stiam culoarea. Nu o stiu nici acum dar are bobocei si o sa aflu :wink:
 
Sus